Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Z bólem piersi lub sutków spotkała się przynajmniej raz prawdopodobnie każda kobieta. Choć zwykło się podejrzewać, że dyskomfort lub bolesność piersi to efekty nowotworu, przyczyn bólu piersi może być znacznie więcej. Gruczoły piersiowe mogą boleć w przypadku dojrzewania, zmian hormonalnych w cyklu miesiączkowym, a nawet w okresie okołomenopauzalnym. Ich przyczyną mogą być również torbiele, brodawczaki, a także ciąża i karmienie piersią. Nie można wykluczyć również przyczyn prozaicznych, czyli zupełnie dalekich od jakiejkolwiek choroby czy zaburzenia, jak chociażby źle dobrany stanik. Co jeszcze warto wiedzieć o dolegliwościach bólowych obejmujących gruczoły piersiowe? Informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Czym jest ból piersi?
Dolegliwości bólowe piersi najczęściej pojawiają się u kobiet w wieku 35-50 lat, choć nie jest to regułą, gdyż dotykać mogą również kobiety młodsze i starsze. U nastolatek ból piersi może np. wiązać się z dojrzewaniem, a u kobiet po menopauzie z nowotworem. Sam charakter dolegliwości bólowych może być oczywiście różny, co także może dać pewne wskazówki przy diagnostyce dolegliwości. Pierś może wydawać się na przykład tkliwa, boleć mogą całe piersi lub tylko rejony sutka, pojawiać może się jedynie ból piersi po bokach lub w innych jej obszarach, ponadto często zgłaszane jest przez kobiety, że pierś boli przy ucisku. Każda dolegliwość bólowa piersi wymaga sprawdzenia – nawet jeśli jej przyczyna wydaje się być prozaiczna.
Wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje bólu piersi. Pierwszy z nich i najłagodniejszy zarazem to mastalgia. Wiąże się z dolegliwościami bólowymi i tkliwością piersi. Może być powiązana z cyklem miesiączkowym, choć może być również acykliczna. Kolejny rodzaj bólu piersi to mastodynia, w czasie której kobieta nie tylko odczuwa dolegliwości bólowe piersi, ale również zauważa ich obrzęk bądź powiększenie. Ostatnim rodzajem, jeśli chodzi o ból piersi, jest mastopatia. W jej przypadku pojawiają się bolesne stwardnienia zwyrodnieniowe w okolicy gruczołu mlekowego.
Uciążliwość dolegliwości bólowych w okolicach piersi może być duża. Problem nie zawsze jest co prawda powodem do zmartwień, jednak w wielu przypadkach konieczne jest stosowanie przepisanych przez lekarza leków. Gdy ciężko umówić się na stacjonarną konsultację z lekarzem, pomoże e-recepta online. Otrzymać można ją bez wychodzenia z domu i wcześniejszej rezerwacji wizyty w przychodni, co jest dużym ułatwieniem, gdy ból utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Możliwe przyczyny bólu piersi.
Gdy pojawia się ból piersi, kobiety często obawiają się, że związany jest on ze zmianami nowotworowymi. Należy jednak mieć na uwadze, że bóle piersiowe mogą mieć różnorodne przyczyny, w tym zarówno te niegroźne, jak również takie, które mogą zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu pacjentki.
- Najczęściej mastalgia związana jest z wahaniami hormonalnymi. Mowa zarówno o wahaniach związanych z cyklem menstruacyjnym kobiety, jak również o zmianach hormonalnych, które pojawiają się w okresie okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym. Jeśli u młodej kobiety dolegliwości bólowe piersi pojawiają się cyklicznie w określonym czasie cyklu, a następnie samoczynnie ustępują, ich przyczyną mogą być zmiany stężenia hormonów płciowych. Często u kobiet ból pojawia się przed miesiączką jako jeden z objawów PMS.
- Do dolegliwości bólowych piersi przyczyniać może się również ciąża i karmienie piersią, a nawet intensywny wysiłek fizyczny.
- Do bólów piersi u kobiet, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia, przyczyniać może się niewielka ilość tkanki tłuszczowej w piersiach.
- Niestety bolesność piersi może również wiązać się u kobiet z pewnymi schorzeniami. Mowa między innymi o stanach zapalnych, a także o zwyrodnieniach oraz bólach mięśniowych obejmujących partie mięśni leżące bezpośrednio pod piersiami.
- Gdy bolą piersi, problemem może być również torbiel. Pierś, w której znajduje się torbiel lub cysta o dużych rozmiarach, może być bolesna. Torbiel zazwyczaj można wyczuć jako zmianę, która jest łatwo przesuwalna między palcami. Problem ten najczęściej dotyczy kobiet w wieku 30-50 lat.
- Bolesne w piersiach bywają również u kobiet w wieku 40-50 lat brodawczaki wewnątrzprzewodowe. Przyczyniają się do intensywnego bólu piersi, gdyż blokują przewody mleczne, przyczyniając się do pojawiania się ropni i stanów zapalnych.
- Nie można ponadto wykluczyć, że przyczyną dolegliwości bólowych jest rozwijający się nowotwór (choć w tym przypadku dolegliwości bólowe należą do rzadkości).
- Gdy w grę wchodzi ból pod lewą piersią, przyczyną może być choroba niedokrwienna serca, co może być bardzo niebezpieczne.
- Wspomnieć należy również o tym, że do dolegliwości bólowych w okolicach gruczołów piersiowych przyczyniać może się noszenie źle dobranego stanika.
- Niewykluczone są również pewne urazy – wówczas pojawiać może się np. jedynie ból pod prawą piersią.
- Nie można również zapominać, że do bólów piersi prowadzić mogą również niektóre leki, a konkretnie ich efekty uboczne.
Powyższe przyczyny to jedynie wybrane z możliwych. Najlepszej diagnozy oczywiście dokona lekarz, w oparciu o wywiad medyczny z pacjentką i szczegółowe badania dodatkowe.
Mastopatia – hormonalny ból piersi.
Gdy w grę wchodzi ból piersi o podłożu hormonalnym, mowa o mastopatii. Dolegliwości bólowe wiążą się tu zazwyczaj z niskim poziomem progesteronu i podwyższonym poziomem estrogenów. Do mastopatii prowadzą zmiany włóknisto-torbielowe, które najczęściej pojawiają się u kobiet w wieku 30-50 lat. Warto wiedzieć, że dolegliwości te znacznie łagodnieją po menopauzie. Przy mastopatii dochodzi do zmian w przewodach mlecznych i tkance łącznej oraz do rozwijania się torbieli. Pojawia się wówczas ból, tkliwość piersi i ich obrzmienie. Zazwyczaj dolegliwość nasila się przed miesiączką, ale jeśli mastopatia jest szczególnie nasilona, jej objawy mogą towarzyszyć kobiecie niezależnie od dnia cyklu, w którym się znajduje. Warto dodać, że schorzenie to mylnie bywa łączone z nowotworami, tymczasem ewidentnie wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi. Zmiany nie zwiększają ryzyka raka piersi, jednak kobiety, które w rodzinie miały przypadki takich nowotworów, powinny regularnie kontrolować swoje piersi.
Ból piersi w czasie ciąży. Czy powinien niepokoić?
W ciąży ból piersi wcale nie należy do objawów rzadkich, ponadto bywa, że jest szczególnie dokuczliwy. Można śmiało stwierdzić nawet, że dolegliwości bólowe gruczołów piersiowych należą do jednych z najwcześniejszych symptomów ciąży. Związane są ze zmianami hormonalnymi, do których dochodzi w organizmie ciężarnej. Również blisko rozwiązania piersi stają się szczególnie tkliwe, co wiąże się z ich przygotowaniem do laktacji. Po porodzie natomiast piersi pełnią ważną rolę – produkują pokarm dla dziecka. Zwiększa się przepływ krwi w ich rejonie, ponadto piersi powiększają się, gromadząc tkankę tłuszczową. Dolegliwości bólowe w czasie karmienia piersią mogą wiązać się ze złym przykładaniem dziecka do piersi, a także z obrzmieniem piersi i zatkaniem przewodów mlecznych.
Ból piersi w czasie menopauzy.
W czasie okołomenopauzalnym ból piersi pojawia się dość często, co zazwyczaj wiąże się ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. Przede wszystkim jest to kwestia zanikającej funkcji czynnościowej jajników. Przyczynia się to do naturalnego starzenia się piersi i zaniku ich tkanki gruczołowej. W tym wieku nie tylko rośnie tendencja do bólów piersi, ale również do pojawiania się zmian nowotworowych, dlatego wszelkie niepokojące symptomy należy pilnie konsultować z lekarzem.
Ból piersi w czasie nowotworów.
Należy wiedzieć, że ból piersi nie należy do charakterystycznych objawów raka piersi. Najbardziej charakterystycznym objawem jest obecność wyczuwalnego guza. Zwykle nie jest on bolesny, choć zdarza się, że kobietom może towarzyszyć uczucie kłucia czy pociągania w jego rejonie. Inne symptomy raka piersi to asymetria, wciągnięcie brodawki bądź skóry, a także wyciek z brodawki, zmiana wyglądu skóry, powiększenie sąsiadujących węzłów chłonnych lub zaczerwienienie skóry. Ból piersi przy nowotworze, jeśli już się pojawia, dotyczy raczej już zaawansowanych postaci raka.
Diagnostyka i leczenie bólu piersi.
Jak zaznaczono wcześniej, ból piersi może mieć wiele przyczyn, stąd konieczna jest w tym przypadku poszerzona diagnostyka. Jeśli kobieta jest zaniepokojona bolącymi piersiami, powinna koniecznie problem skonsultować z lekarzem. Zazwyczaj w tej sytuacji pacjentki zgłaszają się do lekarza ginekologa, a ten wykonuje badanie palpacyjne gruczołu. Specjalista zleca wówczas również badania krwi i badania hormonalne oraz badanie USG piersi (w przypadku kobiet młodych, które nie przekroczyły 35. roku życia) lub mammografię (w przypadku kobiet dojrzałych).
Leczenie bólów piersi dobiera się do przyczyny ich pochodzenia. Do łagodzenia dolegliwości bólowych pomocne mogą być ciepłe okłady lub leki przeciwbólowe (niesteroidowe leki przeciwzapalne). W niektórych przypadkach stawia się także na suplementację i preparaty witaminowe, jednak czasem konieczne okazują się również preparaty hormonalne, w tym między innymi antykoncepcja hormonalna.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?