Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Wszyscy od czasu do czasu doświadczamy dolegliwości bólowych. Jednym z często doświadczanych rodzajów nieprzyjemnych objawów jest promieniujący na pierś ból pod pachą. Warto udać się na konsultację, żeby zbadać przyczynę niepokojącego stanu. Jak postępować w przypadku bólu z lewej strony klatki piersiowej?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Ból i powiększone węzły chłonne pod pachą – przyczyny
Węzły chłonne to małe komórki, które filtrują płyn limfatyczny, gdy przemieszcza się on przez ciało i chronią organizm, niszcząc niebezpieczne dla życia i zdrowia drobnoustroje. Węzły chłonne są skupione w grupach, a każda z nich odpowiada za określony obszar ciała. Najczęściej powiększone węzły chłonne można zaobserwować pod pachą, na szyi, pod brodą i w pachwinie. Lokalizacja spuchniętych węzłów chłonnych może pomóc w ustaleniu przyczyny. Wówczas możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wystawiona przez lekarza recepta online to nowoczesne świadczenie medyczne, które można uzyskać bez wychodzenia w domu. Taką receptę pacjent wykorzysta w każdej aptece na terenie Polski.
Najczęstszą przyczyną obrzęku węzłów chłonnych są infekcje bakteryjne bądź wirusowe takie jak przeziębienie albo grypa. Inne możliwe przyczyny obrzęku węzłów chłonnych obejmują:
- zapalenie gardła,
- zapalenie zatok,
- anginę,
- gruźlicę,
- odrę,
- infekcję ucha,
- ropień zęba,
- mononukleozę zakaźną,
- infekcje skóry lub ran, takie jak zapalenie tkanki łącznej,
- zakażeniem ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV) — wywołującym AIDS,
- niektóre infekcje przenoszone drogą płciową, takie jak kiła,
- chorobę kociego pazura,
- toksoplazmozę,
- toczeń,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- chłoniaka,
- białaczkę,
- nowotwory, które rozprzestrzeniły się do węzłów chłonnych.
Bóle piersi – czy muszą oznaczać nowotwór?
Przede wszystkim warto rozróżnić dwa rodzaje bólu — cykliczny i niecykliczny. Cykliczny ból piersi jest związany z cyklem miesiączkowym. Obejmuje obrzęk i tkliwość, które często dotykają obu piersi i mogą również rozprzestrzeniać się na obszar pod pachami. Ten rodzaj bólu piersi zwykle pojawia się na około tydzień przed menstruacją, a następnie ustępuje w trakcie cyklu miesiączkowego.
Natomiast niecykliczny ból piersi nie jest zgodny z cyklem menstruacyjnym i może pojawić się w dowolnym momencie. Zamiast uogólnionego bólu odczuwanego przy cyklicznym bólu piersi, niecykliczny ból piersi jest zwykle ostrzejszy i dotyczy określonego obszaru.
Ból piersi może być spowodowany zmianami hormonalnymi nie tylko przed okresem, ale i podczas menopauzy, we wczesnych stadiach ciąży, podczas stosowania leków na bazie hormonów, takich jak doustne środki antykoncepcyjne lub stosowania hormonalnej terapii zastępczej.
Odczuwanie dyskomfortu może być również wynikiem noszenia źle dopasowanego biustonosza. Ten problem nie jest rzadkością. W rzeczywistości niektóre badania wykazały, że nawet 80 procent kobiet nosi stanik w niewłaściwym rozmiarze. Aby znaleźć stanik, który będzie odpowiednio leżał, warto rozważyć skorzystanie z usług brafittingu.
Ból piersi, a także okolic pach może również być oznaką zapalenia sutka. Do innych objawów dolegliwości zalicza się obrzęk lub zaczerwienienie dotkniętej piersi, gorącą w dotyku skórę, pojawienie się stwardnienia w piersi, pieczenie podczas karmienia piersią. Jeśli zapalenie sutka jest spowodowane infekcją bakteryjną, można również mieć dodatkowe objawy, takie jak gorączka lub dreszcze, zmęczenie, bóle mięśni, powiększone węzły chłonne, ogólne złe samopoczucie oraz osłabienie organizmu.
Możliwe jest również, że niektóre rodzaje przeciążenia mięśni skutkują odczuwanym w okolicy piersi i pod pachami bólem. Obejmuje to napięcia mięśni klatki piersiowej, szyi, ramion i pleców.
Ból w piersi i pod pachami jest również możliwym skutkiem występowania powiększenia węzłów chłonnych, o których napisano powyżej.
Torbiele piersi to wypełnione płynem worki, które mogą rozwijać się w piersiach. Zwykle mają okrągły lub owalny kształt i mogą przypominać guzek piersi. Zmiany mogą powodować ból lub tkliwość w piersi lub wokół niej. Torbielom piersi może również towarzyszyć zwłóknienie, czyli gdy otaczająca piersi tkanka staje się pogrubiona i jędrna. Mowa wówczas o wytworzeniu się zmian włóknisto-torbielowate. Większość torbieli jest łagodna i nie wymaga leczenia, chyba że guzki stają się duże lub bolesne.
Jedną z głównych obaw ludzi związanych z bólem piersi i pod pachami jest to, że może to być oznaką raka piersi. Chociaż może to być możliwe, to istnieje małe prawdopodobieństwo, aby był to objaw raka piersi, gdy ból pojawia się sam — bez innych objawów. Niektóre z najczęstszych symptomów raka piersi obejmują:
- pojawienie się twardego guzka w piersi;
- skóra na piersi stała się wgłębiona, czerwona lub pogrubiona;
- retrakcję brodawki sutkowej, czyli sytuację gdy sutek jest „wciągnięty”;
- wyciek z brodawki sutkowej o niewyjaśnionej przyczynie;
- powiększenie węzłów chłonnych.
W przypadku gdy objawy są długotrwałe, nasilają się czy utrudniają codzienne funkcjonowanie, należy niezwłocznie udać się do specjalisty.
Ból po lewej stronie klatki piersiowej – przyczyny
Ból w klatce piersiowej po lewej stronie nie powinien być ignorowany, ponieważ może być sygnałem niepokojących dolegliwości. Do przyczyn bólu zalicza się:
- anginę,
- zawał serca,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- chorobę wieńcową,
- kardiomiopatię,
- zapalenie osierdzia,
- zapalenie opłucnej,
- odmę opłucnową,
- zapalenie płuc,
- nowotwór płuc,
- chorobę refluksową,
- stany o podłożu psychogennym np. atak paniki,
- naciągnięcie mięśnia.
Co zrobić w przypadku bólu nad prawą piersią i pod pachą?
Istnieją przypadki, w których ważne jest, aby zwrócić się o pomoc lekarską w przypadku bólu piersi i pod pachami. Należy udać się na konsultację szczególnie, gdy ból:
- jest uporczywy lub nie ustępuje przy samoopiece;
- znacznie się pogarsza, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej;
- nie poprawia się po lekach bez recepty.
Leczenie bólu piersi zależy całkowicie od przyczyny bólu. Ważne jest, aby pamiętać, że ból piersi może być oznaką poważniejszego stanu, co wymaga leczenia. Z tego powodu warto również zgłosić się na wizytę, jeśli występuje którykolwiek z następujących objawów:
- twardy guzek, który można wyczuć w okolicy piersi lub pod pachą;
- zmiany na skórze piersi, takie jak dołeczki lub zaczerwienienie;
- wyciek z brodawki sutkowej o niewyjaśnionej przyczynie;
- gorączka i dreszcze;
- duszność,
- zaburzenia widzenia,
- utrata przytomności.
Często pomocne jest wprowadzenie zmian w swoim stylu życia. Jeśli ból jest wywoływany przez noszenie nieodpowiednio dopasowanego biustonosza, warto udać się na konsultację do brafittera. Zaleca się również dbanie o regularną aktywność fizyczną, stosowanie zdrowej diety, a także dbanie o odpoczynek. Trzeba również zminimalizować albo całkowicie wykluczyć przyjmowanie szkodliwych substancji, które wzmagają dolegliwości bólowe, w tym kofeiny czy tabletek antykoncepcyjnych. Gdy ból jest spowodowany przeciążeniem organizmu, wystarczy zadbać o odpoczynek i przeczekać, aż dolegliwości bólowe samoistnie miną. Pomocne będzie również rozciąganie, masowanie danego obszaru czy stosowanie okładów rozgrzewających.
Jeśli odczuwa się ból lub tkliwość piersi, lekarz może zalecić leki łagodzące, w tym dostępne bez recepty środki przeciwbólowe lub leki na receptę. Gdy ból piersi jest spowodowany wysokim poziomem estrogenu, pomocne mogą być blokery tego hormonu.
Oprócz farmakoterapii przy bólu w klatce piersiowej i pod pachami ulgę może przynieść fizykoterapia, rehabilitacja i taping medyczny. Jeśli występują urazy, pomocne może być usztywnienie okolicznych stawów oraz mięśni. Czasami stosuje się również zabiegi chirurgiczne. Gdy przyczyna bólu ma podłoże psychiczne zaleca się rozpoczęcie terapii.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?