Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Ból pięty, nie dość, że sprawia znaczny dyskomfort i utrudnia poruszanie się, to jeszcze może świadczyć o poważnych schorzeniach. Jakie choroby mogą powodować ból pięty? Na czym polega diagnostyka i leczenie tej dolegliwości? Jak jej zapobiegać? Odpowiadamy na pytania w artykule.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Przyczyny bólu pięty
Ból pięty może mieć związek z noszeniem źle dobranego obuwia lub wkładek do butów, wtedy objawem są często popękane bolące pięty. Bolesność może również wynikać z nieprawidłowej postawy ciała lub chorób korzeniowych (wtedy jest to tzw. ból pięty od kręgosłupa). Powodem może być także nadmierne obciążenie stóp w wyniku otyłości lub intensywnego wysiłku fizycznego. Co jeszcze może wywoływać ból pięty? Przyczyny, które są możliwe to także:
- ostroga piętowa,
- zapalenie rozcięgna podeszwowego,
- deformacja Haglunda,
- zespół kanału stępu,
- neuropatia Baxtera.
Omawiamy je po kolei w dalszej części artykułu.
Ból pięty — czy to ostroga piętowa?
Jedną z możliwych przyczyn bólu pięty jest tzw. ostroga piętowa, czyli zmiany zwyrodnieniowe oraz zwapnienia zlokalizowane w dolnej części stopy, na przyczepie rozcięgna podeszwowego do kości piętowej [1]. Ostroga piętowa może poskutkować rozwojem stanu zapalnego, który objawia się poprzez nagły i bardzo dokuczliwy ból pięty pod spodem, w jej tylnej części [1]. Szczególnie często zgłaszane przez pacjentów są: ból pięty po bieganiu oraz ból pięty przy chodzeniu.
Zaobserwowanie ostrogi piętowej stanowi wskazanie do konsultacji w poradni ortopedycznej. Wielu pacjentów decyduje się na wstępną poradę telefoniczną, następnie potrzebna jest wizyta u lekarza, aby specjalista obejrzał zmiany, zlecił odpowiednie badania oraz przepisał odpowiednie leki. Kolejne wizyty, mające na celu przepisanie kolejnych leków mogą się odbywać w formie zdalnej, w tym celu wystarczy skorzystać ze sprytnego rozwiązania, jakim jest e-recepta, natomiast na kontrolach lepiej stawić się osobiście.
Ból pięty — ostroga — przyczyny
Co wywołuje ostrogi piętowe? Przyczyną jest zwykle nadmierne obciążenie okolicy przyczepu rozcięgna podeszwowego, np. w wyniku otyłości lub intensywnego wysiłku w źle dobranym obuwiu [1]. Ostrogi piętowe mogą współwystępować z wadami wrodzonymi stóp oraz po przebytych urazach w obrębie stóp, obserwuje się je także u osób chorujących na dnę moczanową [1].
Przyczyny i objawy rozcięgna podeszwowego — ból pięty
Ból pięty przy chodzeniu może mieć źródło w zapaleniu rozcięgna podeszwowego. Choroba ta jest bardzo częsta u biegaczy długodystansowych, a także osób, które pracują w pozycji stojącej, np. kelnerów. Główną przyczyną zapalenia rozcięgna podeszwowego są mikrourazy i przeciążenia w obrębie rozcięgna oraz mięśni łydki [2].
Zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy daje następujące objawy [2]:
- ból zlokalizowany w środkowej partii podeszwy,
- piekący ból w okolicy spodu pięty.
Dolegliwości mogą pojawiać się rano oraz po dłuższym siedzeniu lub staniu, ból może się nasilać podczas zginania palucha. W zaawansowanym stadium ból może trwać nawet kilka godzin.
Choroby powodujące ból pięt — deformacja Haglunda
Przyczyną bólu pięty może być choroba Haglunda (inaczej zespół Haglunda). Tak nazywany jest bolesny, powiększony guzek, wystający z tyłu kości piętowej [3]. Deformacja przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego, powoduje również objawy, takie jak [3]:
- ból podczas podnoszenia stopy,
- ból podczas chodzenia,
- ból pięty po spoczynku,
- ból pięty z tyłu,
- obrzęk,
- twarda skóra w miejscu deformacji,
- zapalenie kaletki.
Ból pięty — choroba Haglunda — przyczyny
Jak dotąd nie odkryto przyczyny choroby Haglunda, deformacja może się rozwinąć zarówno wskutek nadmiernej aktywności fizycznej i forsownych treningów, jak i u osób, które nie uprawiają żadnego sportu, np. w wyniku noszenia źle dopasowanego obuwia [4]. Zaobserwowano związek pomiędzy otyłością i bólem pięty w chorobie Haglunda, naukowcy biorą pod uwagę również możliwość dziedziczenia tej deformacji [4]. Co ciekawe, zespół Haglunda może odpowiadać także za ból pięty u dziecka, deformacja ta jest diagnozowana często okresie tzw. skoku pokwitaniowego [8].
Zespół kanału stępu — ból pięty
Za ból pięty może odpowiadać zespół kanału stępu (inaczej zespół cieśni stępu lub neuropatia uciskowa tylnego nerwu piszczelowego). Charakterystyczne objawy tej jednostki chorobowej to także: drętwienie, mrowienie oraz pieczenie odczuwane po wewnętrznej stronie kostki i/lub na spodzie stopy [5].
Przyczyną zespołu cieśni stępu jest ucisk na tylny nerw piszczelowy, choroba może się rozwinąć [6]:
- w wyniku urazu (np. skręcenia kostki przebiegającego z uciskiem nerwu),
- u pacjentów z płaskostopiem, żylakami lub artretyczną ostrogą kostną,
- u pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami ogólnoustrojowymi (np. cukrzycą).
Jeśli nie zidentyfikowano przyczyny, przyjmuje się, że mamy do czynienia z idiopatycznym zespołem cieśni stępu. Nieleczona neuropatia postępuje i może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerwów [5], dlatego bardzo ważne jest, aby diagnoza została postawiona możliwie szybko i wdrożono odpowiednie leczenie.
Czy przy neuropatii nerwu piszczelowego boli pięta?
Poza wyżej wspomnianym zespołem kanału stępu także neuropatia Baxtera może powodować ból pięty. W tym przypadku ból jest palący, zlokalizowany od przyśrodkowej strony kości piętowej, może promieniować w kierunku guza piętowego i nasilać podczas aktywności fizycznej [7].
Najczęstsze przyczyny neuropatii Baxtera to:
- choroba nowotworowa,
- ostroga piętowa,
- otyłość,
- płaskostopie,
- przebyty uraz,
- stopa koślawa lub płasko-koślawa,
- stopa szpotawa,
- stopa wydrążona,
- zapalenie rozcięgna podeszwowego,
- zapalenie ścięgna Achillesa,
Diagnostyka i leczenie bólu pięty
W sytuacji, gdy zaobserwowano ból pięty, należy się udać do lekarza ortopedy. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, zleci także odpowiednie badania, które pomogą w zidentyfikowaniu przyczyny dolegliwości. Należą do nich przede wszystkim badania obrazowe — RTG oraz USG. W przypadku wątpliwości lub konkretnych podejrzeń można wykonać także tomografię komputerową, rezonans magnetyczny lub, jeśli doszło do złamania zmęczeniowego — scyntygrafię. W diagnostyce neuropatii można wykorzystać również EMG – badanie przewodzenia nerwowego [4].
Poszukując przyczyny bólu pięty, warto pomyśleć także o chorobie związanej z układem moczowym, jaką jest dna moczanowa (inaczej podagra). Ból pięty może bowiem wynikać z zapalenia stawów rozwijającego się w następstwie odkładania w organizmie kryształów moczanu [9]. Charakterystycznym objawem dny moczanowej jest silny ból pojawiający się w nocy, narastający w ciągu kilkunastu godzin do tego stopnia, że jest trudny do zniesienia. Dodatkowo mogą wystąpić: dreszcze, gorączka oraz uczucie ogólnego rozbicia [9]. Czynniki ryzyka rozwoju dny moczanowej to [9]:
- choroby nowotworowe,
- cukrzyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- nadmierne spożycie produktów bogatych w puryny (np. mięsa lub podrobów),
- nadwaga i otyłość,
- nadużywanie alkoholu,
- odwodnienie,
- stosowanie niektórych leków, które powodują wzrost stężenia kwasu moczowego,
- wiek powyżej 30 lat,
- uwarunkowania genetycznie (zapisane w genach zaburzenie metabolizmu kwasu moczowego).
Ból pięty — leczenie
Jak poradzić sobie z bólem pięty? Leczenie będzie zależeć od przyczyny dolegliwości [1] [2] [4] [5] [6] [7]:
- ostrogę piętową leczy się za pomocą fizjoterapii, leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz tzw. fali uderzeniowej, czyli terapii wykorzystującej gwałtowny wzrost ciśnienia w leczeniu przewlekłego bólu. W niektórych przypadkach lekarz może zadecydować także o podaniu zastrzyku ze steroidów, natomiast operacje wykonuje się rzadko. Jeśli chodzi o domowe sposoby, takie jak np. ocet na ból pięty, warto je skonsultować z lekarzem,
- zapalenie rozcięgna podeszwowego — leczenie polega na zmianie lub skorygowaniu stylu życia oraz aktywności ruchowej, istotne znaczenie dla skuteczności leczenia ma udział w fizjoterapii,
- deformacja Haglunda — leczenie niechirurgiczne polega na redukcji aktywności fizycznej, modyfikacji obuwia lub dobraniu odpowiednich ortopedycznych wkładek na ból pięty, stosowaniu okładów z lodu oraz przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Lekarz może zadecydować o wstrzyknięciu kortykosteroidów, istotne znaczenie ma również udział w ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Operacja jest konieczna, gdy brak efektów leczenia zachowawczego lub deformacja guza piętowego jest w bardzo zaawansowanym stadium, wtedy wystająca część kostna jest usuwana,
- zespół kanału stępu — leczenie polega na ograniczeniu aktywności fizycznej, stosowaniu specjalnych wkładek do butów lub całkowitej zmianie obuwia oraz przyjmowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Leczenie chirurgiczne jest konieczne, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów,
- neuropatia Baxtera — leczenie opiera się przede wszystkim na fizjoterapii, odpowiednio dobranećwiczenia na ból pięty mają na celu rozluźnienie tkanki, która otacza nerw oraz okolicznych mięśni. Leczenie może zostać uzupełnione o leki przeciwbólowe, a gdy fizjoterapia nie przynosi poprawy, warto rozważyć wykonanie zabiegu chirurgicznego polegającego na uwolnieniu nerwu podeszwowego bocznego.
Ból pięty — zapobieganie
Na koniec kilka słów o profilaktyce. Jak uniknąć rozwoju chorób, które mogą powodować ból piety? Bardzo ważne jest:
- dobieranie wygodnego obuwia, zarówno na co dzień, jak i do uprawiania sportu,
- wykonywanie ćwiczeń (np. biegania) na twardym podłożu,
- unikanie długotrwałego chodzenia w butach na obcasie,
- utrzymywanie prawidłowej masy ciała przez zdrową dietę i umiarkowaną, regularną aktywność fizyczną.
Źródła:
- https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/261120,ostroga-pietowa [dostęp: 31.10.2022 r.]
- https://fizjoterapiawkrakowie.pl/zapalenie-rozciegna-podeszwowego-stopy/ [dostęp: 31.10.2022 r.]
- https://www.orthovirginia.com/blog/minimally-invasive-achilles-haglund-s-syndrome-an/ [dostęp: 31.10.2022 r.]
- https://www.rehasport.pl/ortopedia-dziecieca/pieta-haglunda–choroba-haglunda-severa,5233,n,4322 [dostęp: 31.10.2022 r.]
- https://www.foothealthfacts.org/conditions/tarsal-tunnel-syndrome [dostęp: 31.10.2022 r.]
- https://www.physio-pedia.com/Tarsal_Tunnel_Syndrome [dostęp: 31.10.2022 r.]
- https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/propozycja-programu-fizjoterapeutycznego-w-leczeniu-zachowawczym-neuropatii-nerwu-baxtera [dostęp: 31.10.2022 r.]
- https://enelsport.pl/pieta-haglunda-dowiedz-sie-jak-sie-objawia-i-jak-sie-ja-leczy/ [dostęp: 31.10.2022 r.]
- https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/63788,dna-moczanowa [dostęp: 31.10.2022 r.]
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?