Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Choć nikt z nas nie lubi bólu, czasem może on niejednokrotnie uratować życie. Jak to możliwe, że przyczyna naszych nerwów, stresu i dyskomfortu ma tak ogromne znaczenie w zapobieganiu poważnych dolegliwości naszego organizmu? Wówczas, gdy dochodzi nie tylko poważnych urazów, złamań czy widocznych uszczerbków na ciele, nasze ciało reaguje bólem lub dyskomfortem. Ból jednak informuje nas również o procesie tworzenia się stanu zapalnego lub rozwoju poważnej choroby. To znak, by poważnie przyjrzeć się stanowi naszego zdrowia. Ból gałek ocznych to dość powszechny problem – z reguły jest niegorźny, ale może zwiastować poważniejsze problemy. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie są przyczyny dolegliwości bólowych oczu.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Ból gałek ocznych — o czym może świadczyć?
Dlaczego bolą gałki oczne? Ból gałek ocznych u każdego może budzić powody do niepokoju. Szczególnie, jeśli jest on długotrwały albo nasila się przy poruszaniu. Jednak, nie zawsze świadczy on o poważnych problemach zdrowotnych. Bardzo często jest on wynikiem niedoborów niezbędnych minerałów w organizmie (wówczas pojawia się ból gałek ocznych przy patrzeniu w górę) lub efektem długotrwałego stresu — ból gałek ocznych a nerwica to jedno z częstszych powiązań chorobowych. Przeziębione zatoki a ból gałek ocznych również mają ze sobą wiele wspólnego – bardzo często podczas ciężkiej infekcji górnych dróg oddechowych, dochodzi do bólu za gałką oczną, który nasila się przy pochylaniu lub wysiłku. Jeśli borykamy się z chorobą lekarz wystawi nam leki. Gdy kończą się nam leki przepisane przez lekarza, nie musimy umawiać się na kolejną wizytę – wystarczy nam e-recepta. Taką receptę dostaniesz na sms i wykupisz ją w każdej aptece w Polsce.
Mimo że w większości przypadków bolące oko jest wynikiem codziennych zaniedbań, nie znaczy to, że stan ten powinien być przez nas bagatelizowany. Uwagę powinien zwrócić ból, który jest bardzo dokuczliwy, stale się nasila lub dodatkowo oprócz niego pojawia się niepokojąca narośl na powiece lub gałce ocznej. Wszystko zależy tak naprawdę od konkretnych objawów – sprawdź, które z nich masz i czy są one powodem do rzeczywistego niepokoju.
Niektóre schorzenia mogą również wywołać ból gałek ocznych. Nerwica to stan, który dotyczy ośrodkowego układu nerwowego. W odniesieniu do bólu oczu, jest to postrzeganie bólu pochodzącego z oczu, bez związku przyczynowego z urazem lub nieodłączną patologią.
Ból gałek ocznych przyczyny
- ciało obce w oku
- problemy związane z soczewkami kontaktowymi
- infekcja oka
- jaskra, zapalenie błony naczyniowej oka
- zespół suchego oka
- zakażenie oka
- alergia
- zapalenie spojówek
- operacja na oku
- nadwyrężenie oka.
Ból gałek ocznych a ciało obce w oku
Oko może boleć z różnych powodów. Ból oka przy ruszaniu może być spowodowany przez ciało obce w oku. Może to być coś takiego jak brud lub kurz, a nawet mały kawałek trawy lub pyłek drzewa. Jeśli czujesz, że coś jest w oku i nie pomaga przemycie oka, powinieneś od razu udać się do lekarza. Jest to bardzo ważne, gdyż może się to przyczynić nawet do trwałego urazu oka i zaburzenia widzenia.
Ciało obce również powoduje ból oczu. Przyczyny mogą być różne — najczęściej wleci nam mała muszka, jednak również może być to spowodowane poważniejszym urazem. W większości przypadków, gdy ciało obce dostanie się do oka, można łatwo je usunąć szybko mrugając lub przemywając oko letnią wodą. Niestety, zdarza się również, że organizm nie jest w stanie naturalnie pozbyć się szkodliwego elementu z oka i wówczas reaguje on uczuciem dyskomfortu i bólu podczas mrugania. Dobrze jest wówczas dokładnie przejrzeć oko przy pomocy drugiej osoby, podwinąć powiekę i dodatkowo przepłukać oko czystą wodą.
Stan zapalny oka — jeden z najczęstszych przyczyn bólu gałek ocznych
Do równie częstych przyczyn bólu gałki ocznej zalicza się zapalenie oka spowodowany infekcją bakteryjną lub wirusową. Dotyczy on między innymi zapalenia spojówek i zapalenia brzegów powiek. W każdym z tych przypadków należy zasięgnąć porady specjalisty, który przepisze odpowiedni antybiotyk i maść łagodzącą objawy bólowe oraz niwelujące drobnoustroje, które namnożyły się w oku.
Jak odróżnić zapalenie spojówek od zapalenia brzegów powiek? Zapalenie spojówek najczęściej wywołane jest zakażeniem grzybami, wirusami, bakteriami lub alergią. Występuje wówczas przekrwienie oka, jego łzawienie, swędzenie i ropny wyciek. Z kolei w przypadku zapalenia brzegów powiek rozpoznaje się poprzez mocny ból oka i jego pieczenie, a najczęściej do przyczyny jego powstania dochodzi poprzez pocierania oka brudnymi rękoma.
Ból za gałką oczną jest częstym objawem, a jego przyczyną może być wiele różnych kwestii. Najczęstszą przyczyną jest wzrost ciśnienia w oku. Może się to zdarzyć, gdy masz uraz oka, taki jak zadrapana rogówka lub ciało obce w oku. Ciśnienie powoduje ból, ale zazwyczaj ustępuje on samoistnie po kilku dniach.
Bolące oko od środka to również częste schorzenie, które może mieć różną etiologię. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest stan zwany zapaleniem błony naczyniowej oka. Zapalenie błony naczyniowej oka może być spowodowane infekcją lub stanem zapalnym w oku. Może powodować objawy takie jak ból i zaczerwienienie oka.
Aby leczyć zapalenie błony naczyniowej, lekarze mogą przepisać lek steroidowy. Sterydy zmniejszają stan zapalny i ułatwiają organizmowi walkę z infekcjami. Lekarze zazwyczaj przepisują sterydy, gdy inne leki nie działają wystarczająco dobrze lub gdy istnieje ryzyko trwałego uszkodzenia oczu.
Zespół suchego oka a ból gałek ocznych
Ból oczu może świadczyć również o zespole suchego oka. Są na niego narażone najczęściej osoby w podeszłym wieku lub ci, którzy spędzają długi czas przed ekranem. Jest on spowodowany rzadkim mruganiem i tym samym brakiem stałego nawilżania gałki ocznej – w efekcie czego dochodzi do przesuszenia się powierzchni oka, która z kolei prowadzi do jego częstszych urazów. W walce z suchym okiem przychodzą krople nawilżające dostępne w każdej aptece.
Ból gałek ocznych a nowotwór
Niestety ból oka może być objawem poważnych chorób. Może to być jaskra, czy nawet nowotwór. Bolące gałki oczne i głowa oraz występowanie szeregu niepokojących objawów jak tunelowe widzenie, znaczne pogorszenie wzroku po zmierzchu lub powstające narośle w okolicach oczu, powinny nas zmusić do natychmiastowej interwencji lekarskiej. Wcześnie zauważone symptomy tego typu dają szansę na szybkie zahamowanie rozwoju choroby i dobre rokowania na szczęśliwe i długie życie.
Diagnostyka bólu gałek ocznych
Z każdym niepokojącym nas bólem gałek ocznych od środka, na zewnątrz czy przy poruszaniu się, powinniśmy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Tylko przy odpowiedniej diagnostyce i dogłębnej kontroli, okulista ma możliwość wykluczenia lub potwierdzenia poważnych chorób oczu. Diagnostyka oka przebiega głównie poprzez przeprowadzenie wywiadu z pacjentem oraz za pomocą badania poprzez specjalistyczne sprzęty ułatwiające ocenę bieżącego problemu.
Najczęściej do przeprowadzania wnikliwych badań lekarz okulista decyduje o badaniu dna oka, które daje możliwość wykluczenia jednych z poważniejszych chorób okulistycznych. Często jednak potrzebna jest pomoc aparatu ultrasonograficznego lub rezonansu magnetycznego oczu i oczodołów, gwarantujące obejrzenie oka z każdej strony. Badania takie wbrew pozorom są bezbolesne i nie wymagają specjalnego przygotowania.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?