Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Letrox 125 to lek dostępny na receptę, który stosuje się w przypadkach zaburzeń pracy tarczycy, w tym zwłaszcza w związku ze stwierdzoną niedoczynnością tarczycy, choć nie tylko. Jest to preparat, którego substancją czynną jest lewotyroksyna sodowa – hormon syntetyczny, który stanowi odpowiednik naturalnie produkowanego przez tarczycę hormonu. Działanie tego odpowiednika jest takie samo jak działanie hormonu tarczycy. Dawkowanie leku Letrox 125 ustala lekarz, w oparciu o wiek pacjenta, zdiagnozowany problem z tarczycą, a także sposób, w jaki organizm indywidualnie reaguje na lek. Co warto wiedzieć o leku Letrox 125, jego wskazaniach i przeciwwskazaniach, a także skutkach ubocznych i interakcjach z innymi lekami?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Czym jest Letrox 125 – skład leku
Hormonalny preparat Letrox 125 przepisywany jest pacjentom, którzy zmagają się z zaburzeniami funkcjonowania tarczycy. Preparat ten w składzie posiada lewotyroksynę sodową i substancje dodatkowe. Każda tabletka leku Letrox 125 zawiera 133 – 142 µg lewotyroksyny sodowej x H2O, co odpowiada 125 µg lewotyroksyny sodowej. Substancja czynna Letrox 125, lewotyroksyna, to syntetyczny hormon, będący odpowiednikiem tyroksyny produkowanej przez tarczycę. Mechanizmy działania obu tych hormonów są takie same – stymulują one rozwój, metabolizm i wzrost organizmu. W składzie leku znajdują się również substancje pomocnicze – zostały one wymienione przez producenta w ulotce dołączonej do każdego preparatu. Są to: dwuwodny wodorofosforan wapnia, dekstryna, celuloza mikrokrystaliczna, glicerydy częściowe długołańcuchowe i karboksymetyloskrobia sodowa typu A.
Lek powinien być przechowywany w temperaturze mniejszej niż 25°C i powinno się umieścić go w miejscu, które nie będzie widoczne i dostępne dla dzieci. Takiego leku nie można stosować po upłynięciu jego daty ważności, nie można też wyrzucać go do domowego kosza na śmieci czy wrzucać do kanalizacji. W celu utylizacji leku najlepiej zgłosić się do farmaceuty.
E-recepta online na Letrox 125
Lek Letrox 125 zakupić można wyłącznie na receptę. Przeznaczony jest do stosowania przez osoby, którym lekarz przepisze lek, w oparciu o wywiad medyczny i na podstawie otrzymanych wyników badań. Warto wiedzieć, że możliwa jest również e-recepta na Letrox 125, co z pewnością sprawdzi się w sytuacji, gdy pacjent zapomni, że kończy mu się opakowanie leku, a musi kontynuować nieprzerwanie terapię (leki z lewotyroksyną często trzeba brać do końca życia). Recepta online to także brak konieczności umawiania się na stacjonarną wizytę lekarską, gdy pacjent jest przeziębiony lub chce uniknąć zarażenia chorobą wirusową w poczekalni, ponadto tego typu rozwiązanie sprawdzi się w przypadku wyjazdu, nieobecności lekarza lub w wielu innych sytuacjach. Recepta przez Internet na Letrox 125 może zostać pacjentowi wystawiona po wywiadzie medycznym online, w czasie którego lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do zażywania leku przez pacjenta i jednocześnie stwierdzi wskazania do kontynuowania terapii. Otrzymana w ten sposób recepta jest dokumentem, który pacjent może zrealizować w każdej aptece. Pacjent otrzymuje 4-cyfrowy kod SMS-em, a także wydruk informacyjny e-recepty w wiadomości mailowej, ponadto recepta będzie również zapisana na jego Internetowym Koncie Pacjenta.
Kiedy stosujemy Letrox 125 i jak go przyjmować?
Wskazania do stosowania leku Letrox 125 omówiono szczegółowo w ulotce preparatu. Środek ten może być wykorzystany np. do diagnostyki nieprawidłowości funkcjonowania tarczycy. By sprawdzić pracę tarczycy, wykonuje się test supresyjny, do którego wykorzystywany jest Letrox 125. Preparat ten jest przepisywany przez lekarzy również w przypadku niedoczynności tarczycy – jego dawkę specjalista ustala indywidualnie. Letrox 125 nie stosuje się w przypadku nadczynności tarczycy, chyba że pacjent w eutyreozie ma być leczony terapią skojarzoną wraz z tyreostatykami (taka terapia nie jest dozwolona w ciąży). Wskazaniem do stosowania tego leku jest również u pacjentów z prawidłową czynnością tarczycy leczenie wola, a także zapobieganie jego wznowieniu w przypadku pacjentów pooperacyjnych. Letrox 125 wykorzystuje się również w przypadku nowotworów tarczycy, w tym zwłaszcza po usunięciu tarczycy – w terapii nowotworów stosowany jest w celu zahamowania rozwoju guza lub uzupełnienie hormonalnych niedoborów. Czas trwania terapii Letrox 125 zależny jest od przyczyny jego przyjmowania – w wielu przypadkach terapia lewotyroksyną konieczna jest już do końca życia.
Letrox 125 to tabletki, które powinny być połykane rano. Należy taką tabletkę przyjąć na czczo i popić niewielką ilością wody. Od przyjęcia tabletki i następnego posiłku trzeba dodatkowo zachować przynajmniej 30 minut przerwy, ponieważ posiłki ograniczają wchłanianie substancji czynnej. W ulotce zaznaczono ponadto, że w przypadku dzieci, które nie mogą samodzielnie tabletki połknąć, istnieje możliwość przygotowania zawiesiny z rozkruszonej tabletki. Taka zawiesina powinna być przez opiekuna sporządzona bezpośrednio przed podaniem leku dziecku – wystarczy wymieszać proszek tabletki z około 10-15 ml wody, a następnie podać zawiesinę dziecku z dodatkową ilością płynu do popicia. Bardzo ważne, by każdorazowo przed podaniem leku przygotowywać nową zawiesinę – nie może być ona przygotowana z wyprzedzeniem.
Jeśli chodzi o dawkowanie preparatu Letrox 125 u dorosłych, dzieci i niemowląt, ustalane jest ono przez lekarza, który bierze pod uwagę nie tylko wiek pacjenta i jego wagę, ale również inne czynniki, jak np. wyniki krwi pacjenta, zdiagnozowaną przyczynę przyjmowania lewotyroksyny, a także intensywność reakcji organizmu na wdrożone leczenie oraz dodatkowe informacje, jak np. ciąża, dieta bogatosojowa, a także przypadki wymagające szczególnej ostrożności, jak np. choroba wieńcowa, długotrwale leczona i ciężka niedoczynność tarczycy itp.
Jeśli chodzi o leczenie niedoczynności tarczycy, dawka początkowa u dorosłych osób to 25-50 µg substancji czynnej na dobę. Taką dawkę dobową zwiększa się następnie w odstępach 2-4 tygodniowych, obserwując stan pacjenta. Zwykle osiąga się dawkę dobową wynoszącą 100-200 µg lewotyroksyny. U dzieci i młodzieży z nabytą niedoczynnością tarczycy rozpoczyna się terapię od dawki dobowej 12,5-50 µg, a u noworodków i niemowląt z wrodzoną niedoczynnością od dawki 10-15 µg substancji czynnej na kg masy ciała na dobę, a następnie dawkowanie stopniowo się zwiększa do momentu aż dawka dobowa lewotyroksyny będzie odpowiednia.
Dobowa dawka leku Letrox 125 w przypadku terapii dedykowanych do innych wskazań również ustalana jest przez lekarza indywidualnie. Jeśli chodzi o terapię łączoną z tyreostatykami, zwykle dawka dobowa lewotyroksyny to 50-100 µg. W teście supresyjnym stosuje się dawkę 200 µg na dobę przez kolejnych 14 dni, by wykonać scyntygrafię. Gdy leczone są wole lub prowadzona jest terapia zapobiegania ich nawrotom, lekarz zwykle ustala dawkę 75-200 µg na dobę, a w przypadku pacjentów po usunięciu tarczycy w związku z nowotworem złośliwym dawka wynosi 150-300 µg substancji czynnej na dobę.
Kiedy nie stosować leku Letrox 125?
Letrox 125 posiada nie tylko wskazania, ale również przeciwwskazania do zażywania. Szczegółowo opisane są one w ulotce, którą załączono do preparatu. Leku Letrox 125 nie powinni brać m.in. pacjenci, którzy:
- Mają uczulenie na lewotyroksynę sodową lub inne składniki leku.
- Po ostrym zawale mięśnia sercowego lub gdy w grę wchodzi ostre zapalenie mięśnia sercowego lub serca.
- Zmagający się z nadczynnością tarczycy (chyba że ma być stosowana terapia łączona z tyreostatykiem, jednak w jej przypadku ciąża jest przeciwwskazaniem).
- Mający niedoczynność nadnerczy i nie otrzymujący leczenia zastępczego, a także mający nieleczoną niedoczynność gruczołu przysadki, która może powodować wymagającą leczenia niedoczynność kory nadnerczy.
- Letrox 125 nie można stosować do obniżenia masy ciała.
Warto wspomnieć również o szczególnych środkach ostrożności, które również wymienia producent w ulotce leku Letrox 125. Należy zachować ostrożność, jeśli lek ma być podawany:
- Osobom zmagającym się z chorobą wieńcową, niewydolnością serca lub zaburzeniami rytmu serca.
- Osobom, które mają nadciśnienie tętnicze lub ból z uciskiem w klatce piersiowej.
- Osobom, u których stwierdzono guzki autonomiczne.
- Cukrzykom (interakcje z lekami).
- Kobietom w wieku pomenopauzalnym (ryzyko osteoporozy).
Letrox 125 w czasie ciąży i karmienia piersią
Należy wiedzieć, że kobiety w ciąży lub karmiące dziecko naturalnie nie powinny rezygnować z terapii lekiem Letrox 125, gdyż ciąża i karmienie piersią nie są przeciwwskazaniami do zażywania tego preparatu. Wskazane jest nawet kontynuowanie w tym czasie terapii – oczywiście pod kontrolą lekarza.
W ciąży rośnie w organizmie kobiety poziom estrogenów, co może skutkować koniecznością modyfikacji dawkowania leku Letrox 125. Właśnie dlatego istotne jest wykonywanie kontrolnych badań tarczycy w ciąży, by w razie potrzeby lekarz mógł odpowiednio zwiększyć kobiecie dawkę leku. Przez cały czas ciąży, a także po porodzie kobieta powinna być pod kontrolą endokrynologa. Pacjentka może bez obaw również karmić piersią swoje dziecko, gdy przyjmuje lek Letrox 125, gdyż nawet jego większe dawki nie powinny przyczynić się do hamowania produkcji TSH przez dziecko czy do nadczynności tarczycy u dziecka.
Bardzo istotne jest jednak, że kobiety w ciąży i karmiące piersią nie mogą być poddawane testowi supresyjnemu, ponadto nie może być w ich przypadku stosowana terapia łączona Letrox 125 + tyreostatyki, gdyż tyreostatyki w tym przypadku mogą przenikać przez barierę łożyska i skutkować niedoczynnością tarczycy u dziecka.
Czy Letrox 125 można przyjmować z innymi lekami?
Bardzo istotne jest, że przyjmowanie leku Letrox 125 powinno odbywać się pod kontrolą lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. Ważny jest wywiad lekarski, w którym poinformować należy lekarza nie tylko o obecnych chorobach czy alergiach, ale również o przyjmowanych przez siebie lekach, w tym zarówno o lekach stosowanych z zalecenia lekarskiego, jak również o preparatach, które pacjent przyjmuje samodzielnie, gdyż są dostępne bez recepty. Lek Letrox 125 może bowiem wchodzić w interakcje z niektórymi środkami medycznymi, co może skutkować niewłaściwym działaniem tych środków lub niewłaściwym działaniem leku Letrox 125. O możliwych interakcjach z tego zakresu informuje producent w dołączonej do preparatu ulotce – warto się z nią zapoznać i wszelkie wątpliwości co do przyjmowanych przez siebie leków zgłaszać do lekarza lub farmaceuty.
Lek Letrox 125 może zaburzać działanie niektórych leków. Lewotyroksyna może osłabiać działanie leków przeciwcukrzycowych, które stosowane są w celu obniżenia stężenia cukru we krwi, ponadto substancja ta może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (pochodne kumaryny). Jeśli pacjenci będą zażywać Letrox 125 wraz z tego typu lekami, muszą mieć odpowiednio skorygowane ich dawki, ponadto powinni monitorować regularnie parametry krwi (krzepnięcia/stężenia cukru).
Dodatkowo trzeba mieć świadomość, że niektóre leki mogą zakłócać działanie Letrox 125. Takie interakcje mogą być różne, zależnie od leku – może dojść do zwiększenia zapotrzebowania organizmu na lewotyroksynę, może również dojść do osłabienia wchłaniania lewotyroksyny, osłabienia jej działania i zmniejszenia skuteczności. W ulotce preparatu wymienione są leki, które mogą zakłócać działanie Letrox 125, a także sposób interakcji, który w ich przypadkach występuje. Zaliczyć można tu między innymi leki przyjmowane, by zredukować stężenie tłuszczów we krwi, a także środki redukujące stężenie cholesterolu we krwi. Oprócz tego należy uważać na hormonalną terapię zastępczą i hormonalne środki antykoncepcyjne. Dodatkowe leki zaburzające działanie Letrox 125 to między innymi barbiturany, amiodaron, niektóre antybiotyki, inhibitory proteazy, a także inhibitory kinazy tyrozynowej.
Letrox 125 – działania niepożądane
Letrox 125 jest lekiem, który może mieć u pacjentów skutki uboczne. Działania niepożądane mogą, jednak nie muszą pojawić się u danej osoby – częstotliwość ich występowania w badanej grupie podaje producent w ulotce, która znajduje się w opakowaniu leku. Pacjent powinien szczegółowo zapoznać się z ulotką Letrox 125, by wiedzieć, jakie skutki uboczne może mieć dany preparat. W przypadku pojawienia się u pacjenta jakichkolwiek dolegliwości, które mogą wiązać się z zażyciem leku Letrox 125 (wymienionych w ulotce lub innych), należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Działania niepożądane leku dobrze dobranego nie występują często, jednakże ich pojawienie się może być wskazaniem do zmiany dobowej dawki substancji czynnej u pacjenta lub nawet do wstrzymania przyjmowania leku.
- Skutki uboczne bardzo częste (u więcej niż 1 na 10 pacjentów) to bezsenność, a dodatkowo kołatanie serca i bóle głowy.
- Skutki uboczne częste (u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów) to szybka czynność serca i nerwowość.
- Skutki uboczne rzadkie (u nie więcej niż 1 na 1000 pacjentów) obejmują zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, co tyczy się zwłaszcza dzieci przyjmujących Letrox 125.
- Lek Letrox 125 ma również działania niepożądane o nieokreślonej jeszcze częstotliwości występowania. Pacjent musi być świadomy, że może pojawić się u niego obrzęk naczynioruchowy, a także inne reakcje skórne, w tym wysypka i pokrzywka, ponadto może dojść do zaburzeń rytmu serca, a dodatkowo chory może zmagać się z wymiotami i biegunkami. Lek może przyczynić się do spadku masy ciała, a także do zwiększenia potliwości, ponadto zaobserwować można drżenia, kurcze mięśni lub osłabienie mięśni. Działania niepożądane w tej grupie obejmują również uderzenia gorąca i nietolerancję wysokich temperatur, a także gorączkę oraz zaburzenia miesiączkowania. Na baczności powinny mieć się również panie w wieku pomenopauzalnym, zwłaszcza jeśli długotrwale przyjmują wysokie dawki leku, gdyż jest tu ryzyko osteoporozy. Dzieci urodzone przedwcześnie z niską masą urodzeniową mogą natomiast mieć zapaść naczyniową.
Jeśli dobowa dawka substancji czynnej w Letrox 125 będzie przez lekarza prawidłowo dobrana i pacjent będzie zażywał lek prawidłowo, szansa na pojawienie się działań niepożądanych jest niewielka. W przypadku źle dobranej dawki Letrox 125 lub w sytuacji, gdy pacjent przedawkuje ten preparat istnieje ryzyko tachykardii, bólów wieńcowych i wystąpienia drżenia, bezsenności, a ponadto biegunek oraz spadku masy ciała. Jest to bezpośrednie wskazanie do zmiany dawkowania leku, co powinien ustalić lekarz. Możliwe jest również kilkudniowe zaprzestanie terapii i jej wznowienie z niższą dawką Letrox 125. Nadwrażliwość pacjenta na podstawowe i dodatkowe składniki Letrox 125 może wiązać się z pojawieniem się zmian skórnych, w tym wysypki lub pokrzywki, ponadto u pacjenta pojawić może się skurcz oskrzeli i obrzęk krtani. Wstrząs anafilaktyczny występuje sporadycznie, aczkolwiek również nie można go wykluczyć.
W przypadku pojawienia się trudności z oddychaniem i świszczącego oddechu trzeba odstawić lek Letrox 125. Zaprzestanie terapii zalecane jest również, jeśli pacjent zaobserwuje nagłe zaczerwienienie twarzy lub obrzęk twarzy, a także gdy pojawi się obrzęk warg lub powiek.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?