Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Po czym poznać atak jaskry? Objawy zależą od rodzaju choroby — w przypadku jaskry otwartego kąta przesączania mogą pozostać długo niezauważone, tymczasem jaskra zamykającego się kąta przesączania atakuje nagle i wymaga pilnej interwencji medycznej [1]. Podpowiadamy, jak rozpoznać to schorzenie oraz na czym polega leczenie.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Ostry atak jaskry — przyczyny
Jaskrą nazywamy grupę chorób, które wynikają z zaburzenia przepływu cieczy wodnistej i jej gromadzenia się wewnątrz oka, co prowadzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego [2]. Wzrost ciśnienia wewnątrz oka z kolei stopniowo uszkadza nerw wzrokowy, co prowadzi do zaburzenia ostrości wzroku, ubytków w polu widzenia, a także, w zaawansowanym stadium choroby — całkowitej utraty wzroku [2].
Co może wywoływać atak jaskry? Przyczyną jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe, natomiast czynniki, które sprzyjają tamu zaburzeniu to [3] [4]:
- długotrwałe przyjmowanie leków kortykosteroidowych w formie kropli,
- przebyty uraz lub operacja oka,
- przypadki jaskry w rodzinie,
- skrajna wada wzroku (krótkowzroczność lub dalekowzroczność),
- wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe,
- zdiagnozowana anemia sierpowata, cukrzyca, migrena lub wysokie ciśnienie krwi.
Przy jaskrze bardzo liczy się czas, który minął od zauważenia objawów do postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Choroba jest nieuleczalna i nawet leczenie chirurgiczne nie jest w stanie cofnąć jej konsekwencji, jednak dzięki szybkiej reakcji można znacznie spowolnić przebieg jaskry [5]. Dzięki rozwiązaniom, takim jak teleporada czy e-recepta online, pacjent zyskuje pomoc o wiele szybciej, co pozwala oddalić w czasie moment utraty wzroku.
Ostry atak jaskry — objawy
Po czym poznać atak jaskry? Objawy zależą od rodzaju jaskry. Jaskra otwartego kąta przesączania przyczynia się do powolnego wzrostu ciśnienia i stopniowego uszkodzenia nerwu wzrokowego, dlatego jej objawy mogą zostać długo niezauważone [1]. Tymczasem jaskra zamkniętego kąta przesączania prowadzi do zaniku włókien nerwowych w krótkim czasie, co prowadzi do nagłego pogorszenia widzenia, a także wystąpienia objawów takich jak [2] [3]:
- nudności,
- przekrwienie gałek ocznych,
- silny ból głowy,
- kłucie w oku (jaskra może objawiać się także poprzez wrażenie palenia w oku),
- wymioty,
- wrażenie „tęczowej poświaty”.
Jak widzi człowiek z jaskrą? Poza tzw. efektem halo jaskra powoduje również problemy z widzeniem obwodowym. Pole widzenia kurczy się peryferycznie, z zachowaniem centralnego obszaru, jest to tzw. widzenie tunelowe albo widzenie lunetowe [2] [6].
Postępowanie w przypadku ostrego ataku jaskry
Jaskra zamykającego się kąta przesączania, która daje gwałtowne objawy, wymaga, aby natychmiast zgłosić się do lekarza, na pogotowie, a najlepiej do szpitala. Do czasu przyjęcia pacjent powinien być utrzymywany w pozycji pionowej, wskazane jest również unikanie zasłaniania oka [6].
Po przyjęciu do gabinetu lekarskiego, na oddział SOR lub okulistyczny, pacjent z ostrym atakiem jaskry otrzymuje krople, które przyczynią się do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, podawane mu są również leki łagodzące stan zapalny, leki przeciwbólowe i przeciwwymiotne [6]. Co dalej? Jak opanować ostry atak jaskry? Leczenie na dalszych etapach opiera się o zabiegi laserowe, w tym irydotomię, która poprawia przepływ cieczy wodnistej w oku, przyczynia się również do otwarcia kąta przesączania [7].
Jaskra a słońce
W sytuacji, gdy wystąpił nagły atak jaskry, objawy mogą się nasilać po zasłonięciu oczu, dlatego poszkodowany nie powinien zakładać okularów przeciwsłonecznych. Wynika to z faktu, iż zasłonięcie oka sprzyja poszerzeniu źrenicy i zwiększeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego [6].
Postępowanie w przypadku ataku jaskry
W przypadku zauważenia zaburzeń widzenia typowych dla jaskry otwartego kąta przesączania utrata wzroku następuje stopniowo, natomiast tempo pogarszania jakości widzenia zależy od tego, jak szybko zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie. Podczas wizyty u okulisty zlecane są badania: dna oka, kąta przesączania i pola widzenia, przeprowadzany jest również pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz wykonuje się tomografię zmian jaskrowych) [6].
Jeśli zostanie zdiagnozowana jaskra, dalsze postępowanie polega na [4] [5]:
- laseroterapii,
- stosowaniu leków, które obniżają ciśnienie w oku i poprawiają przepływ cieczy wodnistej w oku (w postaci kropli do oczu oraz doustnych).
Wskazane są również [8] [9]:
- modyfikacja diety — unikanie kofeiny, tłuszczy nasyconych, tłuszczy trans oraz zrezygnowanie z soli,
- unikanie czynności, które mogłyby przyczynić się do zwiększenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, takich jak np. niektóre sporty czy też podnoszenie ciężarów.
Natomiast gdy wspomniane powyżej metody nie działają i jaskra nadal postępuje, pacjent otrzymuje skierowanie na zabieg chirurgiczny.
- https://www.aao.org/eye-health/diseases/what-is-glaucoma [dostęp: 27.10.2022 r.]
- https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/jaskra/73325,jaskra [dostęp: 27.10.2022 r.]
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/glaucoma [dostęp: 27.10.2022 r.]
- https://www.webmd.com/eye-health/glaucoma-eyes [dostęp: 27.10.2022 r.]
- https://www.nei.nih.gov/learn-about-eye-health/eye-conditions-and-diseases/glaucoma [dostęp: 27.10.2022 r.]
- https://www.mp.pl/okulistyka/okulistyka-dla-nieokulistow/artykuly/129064,jaskra-zamknietego-kata-przesaczania-ostry-atak-jaskry [dostęp: 27.10.2022 r.]
- https://www.przegladokulistyczny.pl/laserowa_irydotomia [dostęp: 27.10.2022 r.]
- https://www.coastaleyesurgeons.com/blog/what-foods-to-avoid-if-you-have-glaucoma-2 [dostęp: 27.10.2022 r.]
- https://www.aao.org/eyenet/article/glaucoma-and-exercise [dostęp: 27.10.2022 r.]
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?