Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Ból oczu przyczyny może mieć różne. Może być związany między innymi z obecnością ciała obcego, przemęczeniem oczu czy nieleczoną wadą. Może być to jednak również jeden z objawów poważnej choroby. Oko boli przy infekcji spojówki i w wyniku zapalenia rogówki, charakterystyczne jest również dla jaskry, niedostatecznej ilości filmu łzowego, a także pojawia się z wielu innych powodów. Do objawów towarzyszących dolegliwościom bólowym zaliczyć można między innymi swędzenie, pieczenie lub zaczerwienienie oka, niewyraźne widzenie, a także bóle głowy. Co jeszcze należy wiedzieć o przyczynach dolegliwości bólowych oczu, a także o postępowaniu w przypadku pojawienia się takich dolegliwości?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Ból oczu – możliwe przyczyny.
Dolegliwość, jaką jest ból oczu, bez wątpienia należy do tych szczególnie nieprzyjemnych. Prawdopodobnie każdy z nas choć raz doświadczył dolegliwości bólowych oczu, jednak należy mieć świadomość, że przyczyn tego, że oczy bolą może być wiele. Mowa chociażby o dostaniu się do oka ciała obcego, które może podrażniać gałkę oczną i przyczyniać się do tego, że pojawia się kłujący ból oka. Możliwe są również różnego rodzaju urazy mechaniczne, a nawet oparzenia. Problemem mogą być również soczewki, które podrażniają powierzchnię oka. Trzeba również pamiętać, że oczy mogą boleć od niekorygowanej wady narządu wzroku, od zbyt długiej pracy przy komputerze, przebywania w sztucznym oświetleniu, a także wielu innych czynników.
Warto wiedzieć ponadto, że ból oka gałki ocznej może być czasem powiązany z niektórymi schorzeniami. Może być to na przykład zapalenie zatok, które niejednokrotnie wywołuje ból oczu i oczodołów. Bardzo częsty jest również ból oczu przy przeziębieniu. Inną przyczyną może być jęczmień, zapalenie spojówek lub rogówki, a nawet jaskra, zaćma lub zapalenie nerwu wzrokowego. Nie można wykluczyć również bólów migrenowych czy nawet stresu.
Warto wiedzieć, że pacjenci różnorodnie odczuwają dolegliwości bólowe oczu. Częstym objawem u pacjentów jest jednoczesny ból głowy i oczu lub wręcz ból głowy od oczu, który to wiąże się niejednokrotnie z wadą wzroku. Jak zaznaczono wcześniej, oczy mogą boleć z wielu przyczyn. Jeśli okaże się, że krople dostępne bez recepty niewiele pomagają, konieczne może być stosowanie kropli specjalistycznych lub nawet leków doustnych. W tym przypadku warto pamiętać, że działa e-recepta online. Dzięki temu rozwiązaniu pacjent nie zostanie bez leków, gdy nie zauważy, że kończy mu się opakowanie i nie będzie mógł w porę umówić się na wizytę stacjonarną.
Bóle oczu spowodowane alergiami.
Warto wiedzieć, że ból oczu często towarzyszy również alergiom. W odpowiedzi na alergen pojawia się nie tylko ból, ale również łzawienie i przekrwienie oczu, a nawet ich lekka opuchlizna. Problem doskonale znają osoby, które zmagają się z alergiami sezonowymi. Przyczyniać może się do niego np. pylenie traw czy niektórych drzew, a także zarodniki grzybów. Trzeba jednak wiedzieć, że alergia może wiązać się również z niektórymi kosmetykami i nie tylko. Konieczne w tym przypadku jest unikanie kontaktu z czynnikami uczulającymi, a także przyjmowanie leków przeciwhistaminowych.
Ból oczu a stan zapalny.
Gdy problemem pacjenta jest ból oczu, nie można wykluczyć również stanu zapalnego. Bardzo prawdopodobne jest na przykład zapalenie spojówek, choć możliwe jest również zapalenie rogówki i inne infekcje. Zazwyczaj stan zapalny objawia się nie tylko bólem, ale również swędzeniem, pieczeniem, przekrwieniem białkówki i łzawieniem, a nawet nadwrażliwością na światło. Niejednokrotnie przy zapaleniu spojówek pojawia się również ropny wyciek z oka. Choć stan zapalny może wiązać się z infekcją bakteryjną, wirusową lub grzybiczą, należy mieć na uwadze, że przyczynić może się do niego również reakcja alergiczna. Leczenie dobiera się oczywiście do przyczyny infekcji i szczególną uwagę należy również zwrócić w tym przypadku na higienę oczu.
Zapalenie nerwu wzrokowego – jak go rozpoznać?
Ból gałki ocznej przy poruszaniu nią może świadczyć o zapaleniu nerwu wzrokowego. Dolegliwości towarzyszy obrzęk okolic osłonek nerwu, co przyczynia się do tego, że przy poruszaniu gałką pacjent odczuwa ból oczu. Gdy w grę wchodzi zapalenie nerwu wzrokowego, objawy dodatkowe to często również osłabienie ostrości widzenia, a także problemy z prawidłowym rozróżnianiem kolorów i brak wrażliwości na światło. Dolegliwości tych nie można lekceważyć, gdyż mogą należeć do pierwszych symptomów stwardnienia rozsianego.
Ból oka przy zespole suchości oka.
Niejednokrotnie zdarza się również ból oczu od komputera, telefonu czy telewizora. Jest to dolegliwość charakterystyczna przy zespole suchego oka, do którego przyczyniać może się nie tylko praca biurowa, ale również przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, sztucznie oświetlonych i zapylonych. Towarzyszący wówczas pacjentom ból oczu związany jest z tym, że powierzchnia oka nie jest właściwie nawilżana przez film łzowy, a spojówka i rogówka wysychają. Pojawiać może się wówczas dyskomfort i pieczenie oczu, wrażenie piasku w oczach, a także ich wzmożone łzawienie.
Postępowanie w przypadku bólu oka – co zrobić?
O oczy należy dbać szczególnie. Ważna jest nie tylko ich prawidłowa higiena, ale również reagowanie na dolegliwości, które się z narządem wzroku wiążą. Atak bólu nie może być lekceważony. By dbać o swój wzrok, najlepiej w przypadku tego zaburzenia zgłosić się na badania. Pacjent bez odpowiedniej wiedzy nie będzie w większości przypadków w stanie stwierdzić, dlaczego oczy go bolą oraz jak temu przeciwdziałać. Niektórzy uważają na przykład, że problemem może być także brak magnezu – objawy oczy obejmują tu co prawda bardzo często, jednak zwykle są to raczej drżenia powiek.
Gdy pojawia się nieprzyjemny ból oczu lub oczodołu, najlepiej zgłosić się do okulisty. Przeprowadzi on zapewne z pacjentem wywiad medyczny. Warto wówczas szczegółowo opisać swoje objawy i czas ich pojawiania się. Niezbędne będzie zapewne również badanie okulistyczne, dzięki któremu łatwiej będzie zlokalizować źródło problemu. Okulista będzie w stanie również najlepiej dobrać środki zaradcze, które zniwelują dolegliwości pacjenta. Leczenie dobiera się oczywiście do przyczyny dolegliwości. W niektórych przypadkach dużą ulgę przynoszą już odpowiednio dobrane krople lub dobranie szkieł korekcyjnych. Zdarza się jednak, że konieczna jest antybiotykoterapia, a nawet zabieg chirurgiczny. Należy mieć na uwadze, że czasem kontakt z okulistą może być niewystarczający. Oko może boleć w związku z chorymi zatokami, nieleczoną infekcją zęba czy alergią – wówczas konieczna może być dodatkowa wizyta u innych specjalistów.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?