Angina u dziecka – wszystko, co warto wiedzieć. Leczenie i powikłania

Napisano 31.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Występująca dość często angina u dziecka wywoływana jest przez paciorkowce (kuliste bakterie Gram-dodatnie), chociaż niekiedy mogą wywoływać ją również wirusy lub grzyby. Rozwijająca się choroba dotyczy górnych dróg oddechowych. Angina objawy u dzieci w zależności od wieku może dawać różne. Główne objawy choroby to przede wszystkim utrzymujący się ból gardła, a także gorączka, jednak w wielu przypadkach występować mogą również objawy dodatkowe. Choroba może być niebezpieczna dla zdrowia, dlatego już w przypadku zaobserwowania pierwszych jej symptomów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub pediatry, ponieważ najczęściej konieczne może okazać się wdrożenie do leczenia antybiotyku. Jakie są przyczyny oraz inne najczęściej występujące objawy choroby? Jak leczyć anginę u dzieci? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Angina u dziecka – przyczyny

Angina u dziecka to choroba, która zazwyczaj związana jest z zakażeniem bakteryjnym, a sam rozwój choroby jest bardzo szybki. Najczęściej rozwija się już w ciągu 2-5 dni od zarażenia, a jednym z jej objawów jest bolące gardło. W przypadku rozwoju choroby dochodzi do ostrego zapalenia gardła oraz migdałków. W większości przypadków infekcja wywoływana jest przez paciorkowce B-hemolizujące grupy A – Streptococcus pyogenes. Anginą narazić się można głównie drogą kropelkową np. poprzez bezpośredni kontakt z chorym. W przypadku dzieci najłatwiej o zarażenie zatem przez kontakt z rówieśnikami w żłobku oraz w przedszkolu. Do zakażenia dojść może również poprzez wspólne zabawy dostępnymi w placówkach oświatowych zabawkami, ponadto zakażenie możliwe jest przez kontakt z chorym personelem. Nieco inaczej może wyglądać angina u niemowlaka, a inaczej u dziecka, czy też osoby dorosłej.

Czytaj także:

Angina wywołana przez paciorkowce najczęściej dotyczy dzieci w wieku od 3 do 14 lat, jednak nie jest wykluczona u dzieci młodszych. Angina u rocznego dziecka również może wystąpić, a niewłaściwie leczona może doprowadzić do wystąpienia groźnych powikłań. Z anginą dzieci mają do czynienia zazwyczaj w okresie od późnej jesieni i zimy, aż po wiosnę. Najczęściej nie towarzyszy jej kaszel. Angina zaliczana jest do chorób zakaźnych, ponadto bardzo ważne jest jej szybkie leczenie, ponieważ nieleczona może być niebezpieczna dla zdrowia i doprowadzić organizm do poważnych powikłań.

Gdy dziecku pilnie potrzebne są antybiotyki, należy pilnie zgłosić się do lekarza. Opieka nad chorym dzieckiem w domu może sprawiać natomiast, że wizyta stacjonarna u lekarza nie jest możliwa (chociażby po receptę na leki dla rodzica). Wówczas rozważyć można coraz częściej stosowane przez pacjentów rozwiązanie, jakim jest recepta przez internet. Po przeprowadzonym wywiadzie lekarz może wypisać wówczas receptę na niezbędne do leczenia leki.

Jak rozpoznać, że dziecko jest chore na anginę?

Wiemy już, co odpowiada za chorobę, jaką jest angina u dziecka. Warto również poznać odpowiedź na pytanie, jak wygląda angina ropna? Na początku infekcji u dziecka może wystąpić zaczerwienienie lub obrzęk i ból w gardle oraz związane z nim utrudnione przełykanie, ponadto maluch może być marudny i nie mieć apetytu. Wysoka gorączka przy anginie, która może osiągać wartość nawet 40 stopni Celsjusza, to kolejny objawy choroby, który może wystąpić u malucha. Objawem choroby mogą być również opuchnięte migdałki.

Angina u dzieci objawy może dawać również w postaci białego nalotu na migdałkach. Zmiana białego nalotu w czopy ropne to kolejne objawy, jakie może dawać angina u dziecka. Jak rozpoznać chorobę na podstawie innych objawów? U dziecka mogą wystąpić także inne dolegliwości, do których zalicza się ból głowy oraz powiększenie węzłów chłonnych, ponadto w okresie choroby dziecko może odczuwać ból w okolicach uszu oraz wspomnianych węzłów chłonnych. Do innych objawów choroby zalicza się również nudności i wymioty. Chory może mieć także dreszcze. Warto pamiętać, że objawem anginy najczęściej nie jest kichanie oraz katar, ponadto dziecko zazwyczaj nie ma kaszlu.

Jak wygląda leczenie anginy u dzieci?

Angina może zostać zdiagnozowana na podstawie wywiadu, ponadto przyprowadzane jest również badanie, które ma na celu rozpoznanie anginy. W celu jak najlepszego zdiagnozowania anginy wykonuje się czasem wymaz z gardła. Z pobranego materiału można wykonać test, którego celem jest wykrycie obecności paciorkowca. Wynik uzyskiwany jest w ciągu kilkudziesięciu godzin od momentu, kiedy wykonany został posiew wymazu z gardła.

Jeśli wystąpiła angina ropna u dziecka, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który po odpowiednim badaniu zaleci dalsze leczenie. Ze względu na dość ciężki przebieg oraz możliwe groźne powikłania, angina u dziecka wymaga zazwyczaj pilnego wdrożenia antybiotykoterapii. Antybiotyki stosuje się najczęściej przez okres 7-10 dni, jednak ich prawidłowe stosowanie wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Ważne jest na przykład podawanie dziecku antybiotyku w jednakowych odstępach czasu. Antybiotyk na anginę dla dzieci, w zależności od rodzaju, stosuje się co 8 lub 12 godzin, dlatego zwracaj szczególną uwagę na czas podawania dziecku antybiotyków.

Nie zaleca się przerywania zapisanych antybiotyków w momencie, kiedy pacjent poczuje się lepiej, ponieważ w każdej chwili choroba będzie mogła powrócić, ponadto będzie mogła wystąpić oporność na przyjmowany lek. Przy antybiotykoterapii koniecznie należy pamiętać o ochronie mikroflory jelitowej – dobry probiotyk z apteki i dieta bogata w naturalne probiotyki to w tym czasie podstawa. Antybiotykoterapia to jednak nie wszystko. Co na anginę u dziecka może się sprawdzić jeszcze? Anginę powinno leczyć się objawowo, dlatego często oprócz antybiotykoterapii dzieciom zapisywane są również leki przeciwgorączkowe. Sprawdzić może się np. paracetamol lub ibuprofen. Z lekami tymi należy uważać i nie można ich nadużywać – stosowane powinny być tylko w tym momencie, gdy są potrzebne i jedynie w dawce dostosowanej do wieku.

Powikłania po nieleczonej anginie

Wiemy już, jak wygląda angina oraz jakie są najważniejsze objawy anginy u dziecka. Wspomnieć należy jeszcze o tym, dlaczego tak ważne jest, by w porę udać się do lekarza. Nieleczona angina może doprowadzić do wystąpienia groźnych powikłań. Do najczęściej pojawiających się powikłań po anginie zaliczyć można ropień okołomigdałkowy, ponadto dojść może do zapalenia ucha środkowego, zatok oraz węzłów chłonnych. Niekiedy może wystąpić kłębuszkowe zapalenie nerek, ponadto niewykluczone są również inne powikłania, do których zalicza się zapalenie płuc oraz opon mózgowo-rdzeniowych. U wielu dzieci ponadto po kilku miesiącach dochodzi do ponownego zachorowania. Może to być związane np. z nieprzestrzeganiem zaleceń dotyczących stosowania antybiotyku, a inną przyczyną może być niewłaściwie dobrany lek.

Jak widać, trzeba działać szybko, gdy u dziecka rozwija się angina ropna. Ile trwa choroba? Czas trwania leczenia w dużej mierze uzależniony jest od wdrożonej metody leczenia i przyjmowanych podczas choroby leków. Angina u dziecka bakteryjna najczęściej utrzymuje się przez około 7 dni, jednak u niektórych pacjentów może utrzymywać się nawet powyżej 2 tygodni. Gorączka natomiast powinna zacząć ustępować po około 3-5 dniach. W przypadku anginy wirusowej, czas leczenia choroby wynosi najczęściej do około 1 tygodnia.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.