Amantadyna – co to jest i w jaki celu jest stosowana?

Napisano 23.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

W ostatnim czasie głośno zrobiło się o substancji, jaką jest amantadyna. Co to jest za związek oraz jaki może mieć wpływ na organizm pacjenta? Jest to syntetyczna amina trójpierścieniowa, która działa między innymi dopaminergicznie i wirusostatycznie, przez co stosowana jest między innymi przy chorobie Parkinsona lub grypie typu A. Jakie są dokładne wskazania i przeciwwskazania, jeśli chodzi o leczenie za pośrednictwem preparatu na bazie amantadyny? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. Z artykułu dowiesz się również więcej na temat tego, co to jest amantadyna i co leczy konkretnie. Zapraszamy!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest amantadyna?

W ostatnich miesiącach wiele słychać o leku, jakim jest amantadyna. Co to jest za środek oraz w jaki sposób działa na organizm człowieka, zostanie omówione szerzej w poniższym artykule – na początek jednak nieco historii. Lek pojawił się na rynku w latach 60. XX wieku, a już w 1966 roku został wprowadzony do obrotu w celu profilaktyki grypy azjatyckiej. Zaledwie 10 lat później amantadynę zaczęto wykorzystywać również w profilaktyce grypy typu A, a już od 1973 roku do łagodzenia objawów parkinsonowskich również zaleca się stosować lek amantadyna. Co to jest konkretnie zatem za środek? Amantadyna (C10H17N) to pochodna adamantanu, czyli związku chemicznego należącego do amin. Wykazuje działanie przeciwwirusowe, ponadto stosowana jest przy leczeniu niektórych schorzeń neurologicznych, w związku ze swoim działaniem dopaminergicznym.

Czytaj także:
  • Amantadyna – działanie. Właściwości i zastosowanie
  • Co to jest amantadyna i do czego służy?

    Amantadyna wykorzystywana jest przy łagodzeniu objawów grypy A, ponadto podaje się ją pacjentom w celu łagodzenia objawów choroby Parkinsona oraz przy zespołach parkinsonowskich. Łagodzi między innymi drżenie, sztywność, hipokinezję czy akinezję. Lek na bazie amantadyny podawany jest również w przypadku pacjentów, których problemem są dystonie i akatyzje, a w warunkach szpitalnych amantadynę podaje się również do leczenia zaburzeń świadomości i czuwania.

    Leki na bazie amantadyny dostępne są w Polsce wyłącznie na receptę. Cyfryzacja polskiej służby zdrowia pozwala jednak nie tylko na otrzymywanie e-recept w czasie wizyty stacjonarnych, ale również w czasie konsultacji zdalnych. E-recepta online to rozwiązanie, które cieszy się szczególną popularnością, gdyż nie trzeba rezerwować wizyty u lekarza z wyprzedzeniem, dojeżdżać do specjalisty, czy też oczekiwać na konsultację w długich kolejkach.

    Jak działa amantadyna i na co jest stosowana?

    Amantadyna ma dwa podstawowe obszary zastosowań. Przede wszystkim posiada działanie przeciwwirusowe. Z tego powodu wykorzystywana jest w przypadku wirusa grypy typu A. Do walki z wirusami stosowany jest przede wszystkim chlorowodorek amantadyny, który hamuje replikację wirusa, wpływając na jego materiał genetyczny. Leku na bazie siarczanu amantadyny nie zaleca się do stosowania w przypadku grypy typu A, tłumacząc to ryzykiem przedawkowania.

    Również w innym obszarze leczenia stosowana może być amantadyna. Co to jest za obszar? Mowa o chorobach neurologicznych. Amantadyna ma działanie dopaminergiczne, czyli przyczynia się do zwiększenia poziomu neuroprzekaźnika, jakim jest dopamina. Lek redukuje dzięki temu objawy choroby Parkinsona, w tym sztywność i drżenia mięśni, a także hipokinezję. Czasem podaje się amantadynę jako lek uzupełniający terapię lewodopą.

    Nie tylko przy chorobach neurologicznych i grypie typu A mogłaby być wykorzystana amantadyna. Covid-19 to kolejna choroba, gdzie zastosowanie amantadyny mogłoby się sprawdzić. Aktualnie trwają badania nad skutecznością amantadyny w leczeniu koronawirusa, ale na ich wiarygodne wyniki trzeba będzie jeszcze poczekać.

    Przeciwwskazania i skutki uboczne amantadyny

    Amantadyna ma również przeciwwskazania. Nie powinny jej przyjmować kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby z nadwrażliwością na amantadynę, małe dzieci, a także pacjenci zmagający się z ciężkimi chorobami nerek i wątroby, nieleczoną jaskrą z zamykającym się kątem przesączania, a nawet osoby z poważnymi chorobami serca. Jej łączenie z niektórymi rodzajami leków również nie jest wskazane. Mowa między innymi o lekach o działaniu wydłużającym okres QT.

    Należy również wiedzieć, że amantadyna może mieć działania niepożądane. Wśród nich trzeba wymienić kołatanie serca, zawroty i ból głowy, halucynacje, omamy lub koszmary nocne, problemy z koncentracją, uczucie pustki w głowie, bezsenność czy suchość w jamie ustnej. W przypadku stosowania u niektórych osób amantadyny pojawić może się również sinica marmurkowata, obrzęki, niewyraźna mowa bądź zaburzenia widzenia, a nawet skłonność do patologicznych zachowań (hazard, nasilone libido, kompulsywne objadanie się itd.). Pojawienie się jakichkolwiek działań niepożądanych jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

    W jakich lekach znajduje się amantadyna i jakie ma właściwości?

    We wcześniejszych akapitach wspomniane zostało już, co to jest amantadyna i jak działa, ale jakie dostępne w naszym kraju leki mają amantadynę w składzie? W Polsce obecne są dwa leki na bazie amantadyny. Jest to Viregyt-K, w którego składzie znajduje się chlorowodorek amantadyny, a także Amantix, w którego składzie znaleźć można siarczan amantadyny. Leki te różnią się zatem rodzajem związku wprowadzającego amantadynę do organizmu. Chlorowodorek ma lepszą (szybszą) rozpuszczalność od siarczanu, jednak rodzaj soli nie ma znaczenia, jeśli chodzi o ostateczną ilość wchłanianej w organizmie amantadyny. Rodzaj leku oraz jego dawkowanie w okresie terapii ustala lekarz. Z wystawioną receptą udać można się do apteki, gdzie pacjentowi wydana będzie mogła być amantadyna. Cena zależna jest od rodzaju leku i dawki, a także od ewentualnej refundacji.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.