Amantadyna – działanie. Właściwości i zastosowanie

Napisano 23.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Środkiem stosowanym, by łagodzić objawy parkinsonowskie oraz w przypadku leczenia zakażenia grypą typu A jest amantadyna. Działanie tej substancji w okresie walki z wirusem polega na hamowaniu jego namnażania się, co opiera się na mechanizmie blokującym replikację. Stosowana w leczeniu objawów parkinsonowskich amantadyna ogranicza natomiast sztywność mięśni, drżenie spoczynkowe i hipokinezję. Substancja ta przyczynia się bowiem do uwalniania dopaminy przez neurony i jednocześnie hamuje jej wychwyt zwrotny. Co jeszcze należy wiedzieć, jeśli chodzi o leczenie amantadyną, wskazania do niego, efekty i przeciwwskazania? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Działanie amantadyny – w jakich lekach się ją stosuje?

Amantadyna jest trójpierścieniową aminą, która na rynku pojawiła się w 1966 roku. Pierwotne jej zastosowanie wiązało się z profilaktyką grypy azjatyckiej, ale szybko zaczęła być stosowana w przypadku profilaktyki grypy typu A, a następnie w celu łagodzenia objawów parkinsonowskich. Działanie amantadyny wiąże się ze zwiększaniem pozakomórkowego stężenia dopaminy, ponadto jest ona antagonistą receptorów NMDA i wykazuje działanie antycholinergiczne i wirusostatyczne.

Czytaj także:
  • Amantadyna – co to jest i w jaki celu jest stosowana?
  • Amantadyna – w czym występuje?

    Amantadyna to substancja o dużym zastosowaniu w medycynie – w Polsce dostępna jest aktualnie w dwóch lekach – Viregyt-K oraz Amantix. Różnią się one solami amantadyny zawartymi w składzie. Viregyt-K to lek na bazie chlorowodorku amantadyny, natomiast Amantix jest lekiem na bazie siarczanu amantadyny. Sole te różnią się przede wszystkim szybkością wchłaniania z przewodu pokarmowego. Chlorowodorek amantadyny szybciej jest wchłaniany od siarczanu, jednak ostateczna ilość przyjętej amantadyny jest w obu przypadkach taka sama.

    Leki z amantadyną dostępne są wyłącznie na receptę wystawioną przez uprawnionego lekarza. Może być to również recepta przez internet, którą pacjent otrzyma po zdalnych konsultacjach z lekarzem. Polskie prawo umożliwia telefoniczny czy zdalny kontakt z lekarzem, a cyfryzacja służby zdrowia umożliwia wystawianie w ten sposób recept czy zwolnień. E-recepty online wystawiane są w przypadku wskazań i braku przeciwwskazań do terapii, podobnie jak e-recepty wystawiane stacjonarnie. Ich zaletą jest jednak brak konieczności dojazdu do przychodni, tracenia czasu w kolejkach, czy też martwienia się o problemy z rejestracją.

    Amantadyna działanie i zastosowanie

    Amantadyna działanie ma między innymi przeciwwirusowe, przez co znalazła zastosowanie w przypadku prewencji i walki z objawami grypy typu A. Amantadyna działanie przeciwwirusowe zawdzięcza ingerencji w materiał genetyczny wirusa. Działanie wirostatyczne amantadyny polega na hamowaniu wczesnego stadium replikacji wirusów grypy typu A. Mechanizm tego działania opiera się na blokowaniu pompy protonowej białka M2, przez co amantadyna hamuje usuwanie wirusowej otoczki oraz działa blokująco na produkowaną przez wirusa hemaglutyninę. Lek amantadyna działanie wykazuje również dopaminergiczne. Oznacza to, że przyczynia się do uwalniania dopaminy z neuronów oraz hamowania jej wychwytu zwrotnego. Działanie to wykorzystywane jest między innymi do walki z objawami parkinsonowskimi.

    Jak działa amantadyna na chorych na Parkinsona?

    Zastosowanie amantadyny w przypadku choroby Parkinsona i łagodzenia objawów parkinsonowskich polega między innymi na jej działaniu dopaminergicznym. Dzięki przywracaniu równowagi na linii układ dopaminergiczny-układ cholinergiczny amantadyna przyczynia się do redukcji objawów parkinsonowskich. W przypadku choroby Parkinsona, amantadyna działanie wykazuje dość skuteczne. Mowa między innymi o redukcji sztywności mięśni, hipokinezji czy drżenia spoczynkowego. Lek powinien być stosowany pod kontrolą lekarza i w dawce przez niego odpowiednio dobranej, gdyż stosowany niewłaściwie może być niebezpieczny. Amantadyna może mieć ponadto skutki uboczne, których wystąpienie należy konsultować z lekarzem. Nie powinno się ponadto odstawiać amantadyny na własną rękę i zbyt raptownie, gdyż może to skutkować nasileniem objawów parkinsonowskich. U osób, które równolegle przyjmowały neuroleptyki, po nagłym odstawieniu amantadyny może pojawić się złośliwy zespół neuroleptyczny.

    Przeciwwskazania i skutki uboczne amantadyny

    Lek ma również przeciwwskazania do stosowania. Nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, ponadto nie powinny stosować go osoby nadwrażliwe na amantadynę, chorujące na serce, wątrobę czy nerki. Leku nie powinny stosować osoby z nieleczoną jaskrą, kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także przyjmujące leki przyczyniające się do wydłużenia odstępu QT.

    Amantadyna działanie uboczne również może u niektórych pacjentów wywoływać. Wśród skutków ubocznych wymienić należy obrzęki (głównie kostek i podudzi) i sinicę marmurkowatą, ponadto możliwa jest bezsenność, koszmary nocne, ból głowy i bóle mięśniowe, a także kołatanie serca, zaburzenia koncentracji czy omamy. Nie jest wykluczone pojawienie się zawrotów głowy, zatrzymania moczu lub uszkodzenia rogówki. Amantadyna działania niepożądane wywołuje również związane z uczuciem splątania, ponadto możliwa jest suchość w ustach, zaburzenia rytmu serca, niewyraźne widzenie bądź inne zaburzenia widzenia, a nawet niewyraźna mowa.

    Amantadyna – działanie w przypadku chorych na COVID-19

    Aktualnie bardzo intensywnie badana jest amantadyna. Działanie leków na bazie tej substancji sprawdzane jest chociażby w przypadku infekcji koronawirusem. Podstawą nadziei w tym przypadku jest między innymi przeciwwirusowe działanie, jakie posiada amantadyna. Czy działa w przypadku Covid-19, nie można jeszcze jednak aktualnie jednoznacznie stwierdzić. Zdania naukowców są podzielone, więc potrzebne są szerokie badania kliniczne w tym przypadku, a na ich wyniki trzeba będzie jeszcze poczekać.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.