Biała kupka u dziecka — przyczyny. Czy powinna niepokoić?

Napisano 25.10.2022 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kolor i konsystencja kupki dziecka dostarcza wielu cennych informacji na temat stanu zdrowia maluszka. Zmienia się wraz z jego wiekiem, a także ze względu na spożywane pokarmy. Może również zawiadamiać o stanach chorobowych. O czym świadczy biała kupka u niemowlaka? Jakie inne kolory są powodami do niepokoju i wymagają konsultacji z lekarzem?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co wpływa na kolor kupki u dziecka?

Kolor kału ma znaczenie. Głównymi przyczynami zmiany koloru są wiek i zdrowie niemowląt. Na kolor kupki dziecka może mieć wpływ również dieta w tym jakość i ilość spożywanych pokarmów czy wypijanych napojów, a także karmienie piersią. Co ciekawe, często kupa po mleku modyfikowanym staje się bardziej gęsta i „plastelinowa” niż w przypadku naturalnego pokarmu. Gdy zaobserwujemy inne zabarwienie kupki niż zwykle, na początku zwróćmy uwagę na dietę pociechy. Jeśli to nie jedzenie wpływa na kolor stolca, przyjrzyjmy się innym cechom kupki. Warto zwrócić też uwagę na jego konsystencję.

Czytaj także:

Jeśli u dziecka występują uporczywe zaparcia czy męczące rozwolnienie należy udać się do specjalisty. Na wizycie lekarz obejrzy maluszka i przepisze odpowiedni lek. Często wybawieniem okazuje się e-recepta online, którą można otrzymać bez wychodzenia z domu i wykorzystać w każdej aptece.

Co oznacza biała kupka u dziecka?

Gdy jasny kał występuje sporadycznie, nie powinien być powodem do niepokoju. Może oznaczać, że barwa zmieniła się z powodu wypicia zbyt dużej ilości wody czy po spożyciu danego pokarmu. Jednak w przypadku gdy biała, rzadka kupka u dziecka występuje regularnie, trzeba udać się na wizytę do specjalisty.

Najczęstsze przyczyny białej kupy są takie same jak u dorosłych — to problemy z drogami żółciowymi i wątrobą, dlatego objaw nie powinien być bagatelizowany. Może świadczyć o występowaniu kamicy żółciowej u dzieci. Kamienie żółciowe powstające w woreczku żółciowym lub w drogach żółciowych mogą być duże i powodować niedrożność. Blokuje to przepływ żółci do jelit, prowadząc do jasnych stolców i innych objawów, takich jak zażółcenie skóry lub oczu (żółtaczka), uogólniony świąd, ból brzucha, nudności, wymioty i ciemne zabarwienie moczu. 

Kolejną przyczyną zmiany koloru stolca na jasny może być wirusowe zapalenie wątroby (typu A, B, C, D lub E) to stosunkowo częsta infekcja, która może powodować biały stolec. Zazwyczaj występuje u dorosłych, jednak dotyka również dzieci. Inne typowe objawy wirusowego zapalenia wątroby to ciemny mocz, zmęczenie, nudności, utrata masy ciała, gorączka, ból brzucha, biegunka, ból stawów i wysypka.

Niektóre operacje obejmujące drogi żółciowe, takie jak usunięcie pęcherzyka żółciowego, mogą powodować ich niedrożność. Te powikłania mogą prowadzić do wydalania białej kupy, a także innych objawów, takich jak żółtaczka i intensywne swędzenie.

Atrezja dróg żółciowych (wrodzone zarośnięcie) jest istotną przyczyną białych stolców u niemowląt, zwłaszcza noworodków. Ten stan charakteryzuje się niedrożnością dróg żółciowych. Dzieci dotknięte chorobą zwykle mają objawy w ciągu 2 do 5 tygodni życia, w tym biały kał i uporczywą żółtaczkę. Dziecko powinno zostać jak najszybciej zbadane przez pediatrę, ponieważ wczesna diagnoza i interwencja mogą pomóc znacznie szybciej przywrócić normalny przepływ żółci przy mniejszej liczbie powikłań niż w przypadku braku leczenia.

Następną wadą wrodzoną dróg żółciowych u dzieci są torbiele w drogach żółciowych. Charakteryzują się poszerzeniem dróg żółciowych transportujących żółć i mogą wystąpić po urodzeniu się dziecka. Większość dotkniętych chorobą maluchów ma objawy związane z nieprawidłowym odpływem żółci, takie jak żółtaczka, białe stolce i wzdęcie brzucha. Dziecko powinno zostać ocenione przez pediatrę lub gastroenterologa dziecięcego, aby zlecić wykonanie badań niezbędnych do potwierdzenia diagnozy. Testy mogą obejmować obrazowanie, takie jak USG jamy brzusznej. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu torbieli.

Zapalenie wątroby wywołane przez leki, które przeciążają wątrobę, może wpływać na jej funkcjonowanie, prowadząc do nieprawidłowości w produkcji żółci. Może to zmienić kolor stolców. Najczęstszymi lekami, które powodują jaśniejsze stolce, są antybiotyki, chociaż ten efekt uboczny nie występuje u wszystkich. Inne leki, które mogą powodować białą kupę, obejmują suplementy diety, leki homeopatyczne, leki przeciwdrgawkowe, przeciwnadciśnieniowe i przeciwbólowe. Jeśli występują obawy związane z przyjmowanym lekiem, powinno się o tym powiadomić swojego lekarza, aby specjalista rozważył jego odstawienie lub zamianę na inny lek.

Kiedy kolor kupki dziecka powinien niepokoić?

Jeśli kolor kupki maluszka odbiega od normy, to przede wszystkim najpierw należy zastanowić się, co spożywało dziecko. Odmienna barwa stolca może wynikać z zabarwienia np. buraczkami, marchewką czy szpinakiem. Zielony, brązowy i żółty to normalne i zdrowe kolory, które można zobaczyć w stolcu dziecka. Jeśli jednak regularnie pojawia się biała, czerwona lub czarna kupka, powinno skontaktować się z lekarzem. 

Czarna kupa bywa oznaką krwawienia lub innych obrażeń w przewodzie pokarmowym. Ale może również powstać w wyniku spożywania określonej żywności lub dużej ilości żelaza. Czasami  bardzo ciemnozielona kupa może wydawać się czarna. Zielona kupka dla dzieci — nawet w ciemnym odcieniu tego koloru — zwykle nie jest powodem do zmartwień. Co więcej, smółka, czyli pierwsza kupka noworodka, może również wyglądać na czarną, a to nie stanowi problemu.

Ślady czerwieni mogą być spowodowane obecnością krwi w kupce dziecka, dlatego ważne jest, aby lekarz zbadał, co może być tego przyczyną. Może być objawem krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego (m.in. z odbytu). Trzeba jednak pamiętać, że istnieje wiele nieszkodliwych powodów wydalania czerwonej kupy np. jedzenie, takie jak buraki, które zabarwiają kupę na czerwono.

Warto również udać się z dzieckiem do lekarza, gdy:

  • Maluszek załatwia się rzadziej albo częściej niż zwykle.
  • W kupce dziecka pojawia się śluz, smużki krwi czy ropa.
  • Długo utrzymuje się zaparcie i towarzyszą mu dodatkowe symptomy np. osłabienie apetytu, smużki krwi w kale dziecka, wymioty, wzdęcia brzucha, powolne przybieranie na wadze, nasilone ulewanie, zmiany skórne i drażliwość.
  • Nietypowy kolor krwi utrzymuje się przez dłuższy czas.
  • Występują białe kropki w kale, które mogą świadczyć o obecności pasożytów.

Biała kupka u dziecka — czy udać się do lekarza?

Jeśli kolor kupki dziecka często jest biały, należy natychmiast skontaktować się z pediatrą. Chociaż może to być spowodowane naturalną przyczyną, często świadczy o występowaniu poważnych problemów zdrowotnych wymienionych w akapicie wyżej. Na wizycie lekarskiej specjalista przebada maluszka i wdroży odpowiednie postępowanie.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.