Zatkane uszy a ciśnienie w głowie

Napisano 26.04.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Problem zatkanych uszu dotknąć może każdego, bez względu na wiek i płeć. Przyczyn podwyższonego ciśnienia w uszach może być wiele – uczucie zatkanych uszu może pojawić się między innymi przy chorobach w obrębie gardła, zatok i nosa, ponadto objawy te nasilają się również podczas lądowania samolotem. Jeśli pacjent ma zatkane uszy, ciśnienie w głowie również może wzrastać. W przypadku ucisku, dolegliwość w postaci ciągłego bólu głowy odczuwalna może być po obu jej stronach. Co oznacza ucisk w uszach i co może spowodować wyższe ciśnienie w uszach? Jak radzić sobie z zatkanymi uszami i uciskiem wywieranym przez ciśnienie na głowę? Po odpowiedzi na pytanie zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Budowa ucha a ciśnienie, czyli jak wpływa on na słuch

Aby zrozumieć, w jaki sposób wytwarzane jest ciśnienie w uszach, na początku warto poznać budowę ucha. Narząd słuchu, jakim jest ucho, składa się z ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Zdolność do słyszenia warunkowana jest przede wszystkim przez ucho środkowe i ucho wewnętrzne z błędnikiem. Ostatnia wymieniona struktura odpowiada nie tylko za słuch, ale również za poczucie równowagi. Zaburzenia błędnika mogą więc skutkować zaburzoną równowagą. Najważniejsze znaczenie dla utrzymania ciśnienia w uchu ma trąbka słuchowa, inaczej trąbka Eustachiusza. Jeśli nastąpi jej zatkanie, pacjent ma wrażenie, że odbierane z otoczenia dźwięki są przytłumione. Struktura ta łączy się z rozciągającą się od podstawy czaszki do krtani i dalej przechodzącą w przełyk przestrzenią, jaką jest gardło. Za dziwne uczucie w głowie i uszach (zatkane uszy i ból w głowie) odpowiadać może między innymi zbyt duża ilość woskowiny w przewodzie słuchowym, przez którą nierzadko tworzy się czop.

Czytaj także:

W przypadku ciśnienia w uszach, duże znaczenie odgrywa zarówno gardło, jak również uszy oraz nos, które są ze sobą połączone. Przykładowo, już zwykły katar lub zapalenie zatok u pacjenta może objawiać się między innymi problemami z ciśnieniem usznym. Jeśli pacjent ma zatkane uszy, ciśnienie w głowie również się zmienia. Nierówne ciśnienie w uszach może pogorszyć jakość odbieranych przez pacjentów dźwięków, ponadto pojawiać się mogą również inne nieprzyjemne dolegliwości, do których zalicza się najczęściej szum, ponadto pojawia się nieprzyjemne piszczenie w uszach.

Jeśli pacjent ma problemy z ciśnieniem w uszach, ponadto boli go głowa, przez co odczuwa znaczny dyskomfort, konieczne może okazać leczenie objawów. Wielu pacjentów coraz częściej korzysta z rozwiązania, jakim jest recepta przez internet. Pozwala ono otrzymać szybko i bezpiecznie kod na niezbędne leki, bez konieczności tradycyjnej wizyty u lekarza (jeśli z różnych przyczyn kontakt z lekarzem w przychodni nie jest możliwy). Wystarczy tylko wypełnić w Internecie formularz medyczny, by lekarz po jego weryfikacji wystawił receptę, którą pacjent będzie mógł zrealizować w dowolnej aptece.

Przyczyny podwyższonego ciśnienia w uszach

Zatkane uszy (ciśnienie w głowie, które się zmienia) przyczyny mogą mieć różne. Jeśli chodzi o odczuwanie podwyższonego ciśnienia w uszach, dzieje się tak między innymi przez zmianę wysokości – zwłaszcza jeśli chodzi o podróże samolotem. Nadciśnienie może być także efektem nurkowania, co wiąże się z gromadzeniem się płynu w błędniku błoniastym. Ucisk w głowie i uczucie zatkanych uszu powodować mogą między innymi infekcje bakteryjne w uchu, ponadto przyczyną może być katar, problemy z zatokami oraz stany zapalne związane z alergią. Do przyczyn zalicza się również zbyt duże gromadzenie się płynów w obrębie błony bębenkowej, które związane jest z infekcją w górnym odcinku dróg oddechowych. Niekiedy ucisk w uszach i szumy uszne mogą być efektem wysokiego ciśnienia krwi. Objawem zwiększonego ciśnienia w uszach może być niedosłuch – zwykle jest to tymczasowe pogorszenie słuchu.

Zatkane uszy a ciśnienie w głowie — zatykanie uszu podczas lotu samolotem

Według statystyk, bardzo często podczas lotu samolotem pacjenci mają zatkane uszy. Ciśnienie w głowie również może być odczuwalne. Zatkane uszy i ból głowy związane są z tym, że w czasie lotu samolotem ciśnienie powietrza jest niższe niż na lądzie. Zarówno przy starcie, jak i przy lądowaniu, ciśnienie ulega gwałtownym zmianom. W związku z powyższym zmienia się również ciśnienie w głowie i uszach pasażerów. Największe uczucie ciśnienia w głowie i uszach towarzyszy osobom, które mają problemy z układem krążenia, a także cierpiącym na poważne schorzenia układu oddechowego. Na dolegliwości narażone są również osoby starsze oraz małe dzieci. Przyczyną zatykania uszu podczas lotu samolotem może być również przeziębienie, a także alergie. Takie reakcje pokazują, jak wrażliwym organem są uszy człowieka.

Zatkane uszy i ciśnienie w głowie — jak sobie z nimi radzić? 

Jeśli pacjentowi od dłuższego czasu towarzyszy uczucie ciężkiej głowy, zatkane uszy oraz zawroty głowy, konieczna może okazać się wizyta u laryngologa. Lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu i po postawieniu diagnozy wdroży odpowiednie leczenie. Jeśli ucisk w głowie i zatkane uszy spowodowane zostały przez katar, rozwiązaniem mogą okazać się krople do nos, które obkurczą jego śluzówkę. Gdy dojdzie do zatkania nosa, konieczne mogą okazać się inhalacje. Jeśli ucho zostało zatkane woskowiną, skorzystać należy z produktów takich jak parafina lub krople do rozpuszczania woskowiny. Dla sprostowania, nie zaleca się korzystania z patyczków higienicznych, ponieważ mogą one uszkodzić błonę bębenkową, a przy tym również słuch.

Uczucie zatkanych uszu i zawroty głowy utrzymujące się podczas lotu samolotem zniwelować można poprzez żucie gumy oraz ssanie twardych cukierków. Pomóc może również ziewanie. W przypadku zatykających się uszu pomocne mogą się okazać także zatyczki, które poprzez swoją elastyczność zmniejszają nacisk na błonę bębenkową, zapobiegając jednocześnie pojawiającemu się bólowi. Jeśli pacjent czuje, że po locie samolotem ucho jest zatkane, powinien zamknąć nos i z zamkniętymi ustami wtłaczać do ust i jamy nosowej powietrze z płuc. Sprawdzić się może również szerokie otwieranie ust i poruszanie szczęką, aż do usłyszenia trzeszczenia w uchu lub niewielkiego trzasku.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.