Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Ból ucha jest uciążliwą dolegliwością, która spotykana jest u wielu osób w różnym wieku. W wielu przypadkach problem ten nie przechodzi sam i wymaga kontaktu z lekarzem oraz dalszego specjalistycznego leczenia. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu ucha oraz kiedy udać się do specjalisty? Informacje na ten temat znajdziesz poniżej. Podpowiadamy również jak można wyleczyć ból ucha. Domowe sposoby w niektórych przypadkach mogą okazać się skutecznym rozwiązaniem, jednak musisz się liczyć również z koniecznością stosowania dobranego przez lekarza leczenia farmakologicznego.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Najczęstsze przyczyny bólu ucha.
Istnieje wiele przyczyn bólu ucha, stąd najczęściej trudno pacjentom na własną rękę zdiagnozować, w czym leży problem. Warto wiedzieć, że ból ucha może być objawem wielu chorób, ale może wiązać się również z innymi czynnikami.
- Jeśli masz bolące ucho, przyczyną takiego stanu może być wystąpienie nieprawidłowości w uchu zewnętrznym i środkowym, a także narządach, które zlokalizowane są w pobliżu uszu.
- Niejednokrotnie dolegliwości bólowe w rejonie uszu nie wiążą się z samymi uszami, ale promieniują z innych części ciała – np. od zęba, żuchwy, gardła, ślinianek czy migdałków, a nawet wiążą się ze zwyrodnieniem kręgosłupa szyjnego.
- Problemy z uchem mogą mieć także pochodzenie bakteryjne, wirusowe oraz mieszane. Bolące ucho może być efektem nieleczonej infekcji zatok, migdałków lub krtani. Do dolegliwości bólowych przyczynia się między innymi towarzyszący postępującym zakażeniom stan zapalny.
- Częstą przyczyną bólu ucha jest zapalenie ucha zewnętrznego oraz ucha środkowego, a także dysfunkcje czynności trąbki Eustachiusza.
- Za ból ucha mogą odpowiadać również ciała obce, czopy lub złogi woskowiny, a nawet odmrożenia oraz poparzenia, a także różnego rodzaju urazy.
- Nie można wykluczyć również nowotworów ucha – towarzyszą im zazwyczaj zawroty głowy, problemy z równowagą, a także niedosłuch.
Jak zaznaczono wcześniej, do dolegliwości bólowych w rejonie uszu prowadzić może wiele przyczyn – powyżej wymieniono tylko przykładowe możliwości. Jeśli chodzi o ból ucha, domowe sposoby mogą okazać się dobrym rozwiązaniem, jednak w wielu przypadkach, zwłaszcza gdy pojawi się dodatkowo złe samopoczucie, gorączka lub wyciek z ucha, konieczna będzie wizyta u laryngologa. Leczenie farmakologiczne często bywa bowiem niezbędne, by pacjent mógł wrócić do prawidłowego stanu zdrowia. Kiedy potrzebne będą leki, pomocnym rozwiązaniem będzie niewątpliwie e-recepta online. W ten sposób można ograniczyć wychodzenie w czasie choroby do minimum, co może mieć kluczowe znaczenie dla szybszego powrotu do zdrowia.
Przewiane ucho – kiedy udać się do specjalisty?
Dolegliwość, jaką jest przewiane ucho, pojawić może się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Zazwyczaj dotyczy ona czasu wiosennego lub jesiennego, gdy chodzimy poza domem bez czapki. Do przewiania ucha może dojść również w innych sytuacjach – np. przy wychodzeniu z domu z niedosuszoną do końca po kąpieli głową. Objawy tego schorzenia są na początku nieco podobne do objawów przeziębienia – pojawia się między innymi silny ból głowy, wrażenie zatkanych uszu, a czasem również gorączka.
Wielu pacjentów, zanim jeszcze uda się do lekarza, zastanawia się co jest dobre na ból ucha i swoje pierwsze kroki kieruje do domowej apteczki. Jeśli chodzi o przewiane ucho i związany z tym ból ucha, domowe sposoby można wypróbować w oczekiwaniu na wizytą lekarską, jednak nie powinno się zwlekać w tej sytuacji z kontaktem ze specjalistą, gdyż można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Przede wszystkim należy zadbać o ciepłotę ciała. Warto również wziąć gorącą kąpiel, dodając do wody olejki eteryczne, które wykazują działanie przeciwzapalne. Dobrze sprawdzić może się olejek eukaliptusowy lub sosnowy. Poleca się również zasłonięcie ucha opaską, jednak należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie powinno się wtykać do ucha waty czy zatyczek. Sprawdzić mogą się również krople olejku kamforowego zastosowane w okolicach ucha w celu jego rozgrzania.
Jeśli mimo skorzystania z domowych sposobów, dokuczliwe objawy nie ustaną w ciągu 2-3 dni lub wręcz nasilą się, koniecznie należy udać się do lekarza, gdyż niezbędne mogą być krople przeciwbakteryjne lub przeciwzapalne. Trzeba pamiętać, że konsekwencje nieprawidłowo leczonych infekcji uszu mogą być bardzo poważne, więc nie można problemu bagatelizować. Skutkiem nieleczonego ucha może być na przykład gorszy słuch lub nawet częściowa utrata słuchu.
Domowe sposoby na łagodzenie bólu ucha.
Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy bólu ucha, możesz oczywiście sięgnąć po domowy sposób na ból ucha. Pamiętaj, że Twoje bolące ucho przede wszystkim lubi ciepło i go potrzebuje. Jednym ze sposobów na ból ucha jest zatem stosowanie ciepłych kompresów. Działanie kompresów jest najskuteczniejsze, gdy przykładane są pod uchem. Jeśli konieczne będzie zmiękczenie woskowiny w uchu, poleca się, by w tym celu użyć ciepłej oliwy z oliwek. Należy tutaj jednak pamiętać, by nie była ona cieplejsza niż temperatura ciała. Nie jest to jednak zabieg przeznaczony dla osób z uszkodzoną błoną bębenkową.
Jeśli chodzi o ból ucha, domowe sposoby opisywane w Internecie obejmują na przykład płukanie ucha wodą utlenioną. Stosowany zewnętrznie nadtlenek wodoru jest co prawda bezpieczny dla organizmu, jednak należy uważać z tą metodą, ponieważ w przypadku uszkodzonej błony bębenkowej można sobie poważnie zaszkodzić. Jako domową metodę opisuje się również imbir, który ma właściwości przeciwzapalne, ponadto jest skutecznym środkiem przeciwbólowym. Jego wykorzystanie wiąże się z wyciśnięciem soku z korzenia i natarciem nim wnętrza ucha. Sposobem na poradzenie sobie z bólem ucha jest również surowy czosnek i jego dobroczynne działanie – zawarta w nim allicyna zwalcza infekcje bakteryjne.
Do wszelkich opisywanych w mediach metod należy podchodzić jednak z głową, gdyż działanie bez wiedzy i doświadczenia może nam zawsze bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Czy domowe sposoby na ból ucha są skuteczne?
W Internecie znaleźć można wiele informacji na frazę „co na ból ucha warto zastosować”, jednak warto mieć na uwadze fakt, że jeśli chodzi o ból ucha, domowe sposoby nie zawsze mogą przynieść oczekiwany efekt. Kolejna kwestia jest taka, że mnóstwo informacji, które znaleźć można w sieci, nie powinno się tam w ogóle znaleźć, gdyż proponowane metody mogą być nie tylko nieskuteczne, ale wręcz niebezpieczne dla zdrowia. Należy zatem z rezerwą podchodzić do opisywanych sposobów na bolące ucho (czy inne dolegliwości).
Trzeba pamiętać, że niewłaściwie leczony stan zapalny uszu może przyczynić się do wystąpienia groźnych powikłań i rozwoju poważnych chorób. Niewłaściwy wybór domowych sposobów leczenia, czy wręcz ich przedkładanie przed kontakt z lekarzem, może nie tylko okazać się nieskuteczny przy leczeniu dolegliwości bólowych, ale wręcz upośledzić aparat słuchowy.
Kiedy z bólem ucha udać się do specjalisty?
Postępowanie w trakcie bólu ucha uzależnione jest przede wszystkim od jego przyczyny, dlatego w trosce o zdrowie i tym samym znalezienie sprawdzonej metody na poradzenie sobie z bólem ucha, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistą. Lekarz będzie najlepiej bowiem wiedzieć, jakie środki zaradcze należy wdrożyć, gdy pacjent zmaga się z dolegliwościami bólowymi w okolicy uszu i co zrobić, gdy boli ucho nie do wytrzymania. W przypadku infekcji bakteryjnej konieczny może okazać się antybiotyk – ten dostępny jest wyłącznie na receptę. Jeśli lekarz nie stwierdzi uszkodzenia błony bębenkowej, może zalecić stosowanie kropli, które wyeliminują ból ucha. Zapisać może między innymi krople przeciwzapalne lub przeciwbólowe, zależnie od zdiagnozowanej przyczyny dolegliwości. Poza stosowaniem leków na ból ucha, domowe sposoby mogą w tym przypadku dodatkowo wspomóc leczenie – jednak warto ponownie podkreślić – należy stosować je z głową i najlepiej po konsultacji z lekarzem.
Profilaktyka, czyli jak zapobiegać bólowi ucha?
Jak ustrzec się objawu, jakim jest ból ucha i co robić, by zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się tej nieprzyjemnej dolegliwości? Bardzo ważną rolę w zapobieganiu bólom ucha i tym samym w ochronie aparatu słuchowego odgrywa odpowiednia profilaktyka. Wiąże się ona przede wszystkim ze zmianą stylu życia, w tym warunków socjalno-bytowych, a także z poprawą higieny osobistej.
W dni wietrzne lub mroźne należy pilnować noszenia czapki, ponadto nie można bagatelizować przeziębienia czy problemów z zębami, gdyż ich następstwem może być infekcja ucha. Warto również zapytać lekarza o możliwość sezonowego zaszczepienia się przeciw grypie, ponieważ infekcje ucha często są następstwem przechorowania grypy. Co może jeszcze uchronić nas przed wystąpieniem dolegliwości, jaką jest ból ucha? Domowe sposoby przy profilaktyce infekcji również mogą być dobrym rozwiązaniem. Należy zatem unikać narażenia na dym tytoniowy, ponadto po kąpieli warto pilnować, by uszy były suche, a włosy wysuszone, zanim otworzymy okno czy wyjdziemy z domu. Nie należy zapominać ponadto o wykonywaniu zabiegów w obrębie górnych dróg oddechowych, których celem jest poprawa drożności i czynności trąbki słuchowej. Unikać należy także wykonywania prac w miejscach ciepłych o wysokiej wilgotności powietrza.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?