Ból ucha przy przełykaniu – co może oznaczać?

Napisano 11.01.2023 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ból ucha należy do tego typu bólu, który nie daje spać i normalnie funkcjonować. Potrafi tak uprzykrzyć życie, że niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie skupić się na niczym innym. Nie zawsze jednak, da się przewidzieć bardzo duże wahania temperatury na zewnątrz,a uszy są na tyle wrażliwym organem, że reagują na to niemal natychmiast. Wówczas objawy, takie jak ból ucha przy przełykaniu śliny po prawej stronie, ból ucha przy przełykaniu śliny po lewej stronie, a nawet mocny ból gardła przy przełykaniu śliny, są niestety na porządku dziennym.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ból ucha przy przełykaniu – najczęstsze powody

Ból ucha przy przełykaniu u dziecka związany jest z pojawieniem się w organizmie szkodliwych wirusów, które prowadzą do wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych, a co za tym idzie, do kataru czy też bólu gardła. Dodatkowo dziecko może mieć ból gardła i katar, a także gorączkę. Przyczyny takich objawów są różne.

Czytaj także:

Dzieci mają szerszą oraz krótszą trąbkę słuchową (łączy ona ucho z nosem i gardłem) niż dorośli. Efektem tego jest szybsza ekspansja choroby, co w ostateczności skorelowane jest z pojawieniem się bólu gardła i ucha, właśnie przy przełykaniu, a przy tym zapaleniem ucha środkowego. Należy wówczas zgłosić się do lekarza laryngologa, który po zapoznaniu się z objawami, będzie w stanie szybko pomóc młodemu pacjentowi. W razie konieczności będzie wystawiona e-recepta na potrzebne leki, którą zrealizujemy w każdej aptece. 

Kolejną przyczyną bólu ucha przy przełykaniu jest występująca angina bakteryjna, najzwyczajniej w świecie, zapalenie gardła, a czasami koronawirus. W ostateczności, taki ból ucha może oznaczać niestety chorobę nowotworową. 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli ból ucha trwa dłużej niż dwa dni, należy zgłosić się do lekarza. W tym przypadku konieczne jest przeprowadzenie badania i postawienie diagnozy na podstawie objawów, którym może towarzyszyć gorączka, ból w innych częściach ciała (plecy, brzuch). Jeśli występują oznaki uszkodzenia błony bębenkowej (krwawienie), należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Ból ucha przy przełykaniu a zapalenia gardła i ucha

Bardzo często ból ucha przy przełykaniu czy też lekki ból ucha przy przełykaniu, idzie w parze z zapaleniem gardła i ucha. Najczęściej przyczyną jednoczesnego bólu gardła i ucha jest właśnie zapalenie gardła. Jako że gardło jest połączone bezpośrednio z uchem środkowym poprzez trąbkę Eustachiusza, powoduje to, że zapalenie jednego z tych narządów, sprawia, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, pojawienia się go w drugim z nich. Wówczas bolące ucho przy przełykaniu czy też ból ucha przy ziewaniu mogą uprzykrzyć wykonywanie codziennych obowiązków.

Ból ucha przy przełykaniu a angina

Ból za uchem przy przełykaniu jest częstym objawem na początku zapalenia migdałków. Lekki ból ucha przy przełykaniu, ale także kłujący ból ucha przy przełykaniu, może być ściśle powiązany z anginą. Jako, że z samej swojej istoty, angina jest niczym innym, jak zapaleniem migdałków i błony śluzowej gardła, ból ucha i migdałka przy przełykaniu, który z nią współwystępuje, będzie promieniował do gardła, niezależnie od tego, czy chodzi tutaj o dziecko czy też osobę dorosłą. 

Kiedy masz zapalenie migdałków, może czuć się jak guzek w gardle, a przełykanie czuje się bolesne. Ból może być łagodny do silnego w intensywności i może wystąpić za uchem lub przed uchem. Może również wystąpić chrypka (stan, w którym głos brzmi inaczej), gorączka, utrata słuchu lub katar z przekrwieniem.

Warto tutaj także pamiętać, że nieleczona angina będzie prowadziła do szeregu powikłań, np. zapaleniem ucha środkowego. Objawia się ono intensywnym bólem ucha, okresowym niedosłuchem, zbieraniem się płynu oraz podwyższoną temperaturą ciała. Dlatego też szczególnie ważną kwestią jest tutaj odpowiednia diagnoza i podjęcie leczenia. Polega ono najczęściej na wprowadzeniu antybiotyku w postaci penicyliny. Zaleca się również unikanie ostrych, zbyt gorących czy też zbyt chłodnych potraw i płynów.

Czy ból ucha przy przełykaniu może być objawem choroby nowotworowej?

Niestety ból ucha przy przełykaniu może również oznaczać chorobę nowotworową. Wskazywać na to może na przykład na krwawienie z jamy ustnej, problemy z połykaniem, bóle za uchem przy przełykaniu, guz oraz charakterystyczna wypukłość na szyi i obrzęk.

Do charakterystycznych objawów, które mogą wskazywać również na nowotwór zaliczamy osłabienie, brak apetytu i utratę masy ciała. Może to być bardzo zwodnicze, gdyż objawy te są znane w wielu przypadłościach. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań, nie tylko, kiedy doświadczamy powyższych objawów, albo kiedy wda się infekcja.

Ból ucha przy przełykaniu a problemy stomatologiczne

Co ciekawe, ból ucha to również efekt problemów stomatologicznych. Może prowadzić do niego, zarówno niewinny zabieg wyrwania zęba, próchnica, zapalenie korzeni zębowych, czy wyżynanie się zębów mądrości. Objawy te współwystępują zazwyczaj ze znacznym powiększeniem węzłów chłonnych.

Ból jest zazwyczaj ostry i zlokalizowany w uchu, ale może być również odczuwany w szyi lub szczęce. Zazwyczaj jest gorszy po jednej stronie twarzy, co może wskazywać na infekcję zatok lub problem stomatologiczny.

Jak poradzić sobie z bólem ucha przy przełykaniu?

Chociaż ból ucha, a nawet strzelanie w uszach przy przełykaniu śliny naprawdę potrafi spędzić sen z powiek, nie powinniśmy brać się za stawianie diagnozy na własną rękę. Nieodpowiednie leczenie ucha zewnętrznego, może szybko przerodzić się w zapalenie ucha wewnętrznego. Złe leczenie może natomiast przerodzić się nawet w utratę słuchu. Dlatego też należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Jeżeli jednak chcemy wspomóc zaproponowane nam metody leczenia, to wśród domowych sposobów króluje z pewnością olejek kamforowy (użyty zewnętrznie), napar z rumianku i szałwii oraz płukanie gardła roztworem z soli. Pamiętajmy jednak, że są to jedynie środki dodatkowe, które nie zastąpią nam konsultacji i kontaktu z lekarzem.

Leczenie bólu ucha

Pierwszym krokiem jest ustalenie, jaki rodzaj infekcji ucha masz. Lekarze stosują krople do leczenia infekcji bakteryjnych i wirusowych, ale niektórzy przepisują antybiotyki do leczenia poważniejszych infekcji.

Jeśli ból nie ustępuje po tygodniu, ponownie udaj się do lekarza – być może potrzebne będzie dodatkowe leczenie.

Domowe sposoby na ból ucha

– Włóż do ucha kilka kropel ciepłej oliwy z oliwek lub oleju rycynowego.

– Wymieszaj olejek z drzewa herbacianego z gliceryną i nałóż niewielką ilość tej mieszanki na zewnętrzną część ucha.

– Zagotuj trochę cebuli i czosnku w wodzie przez około 10 minut. Pozostawić do ostygnięcia i umieścić kilka kropli tej mieszaniny do dotkniętego ucha.

– Zrób pastę z miodu i cynamonu w proszku, a następnie nałóż ją na zewnętrzną część ucha.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.