Gazy u noworodka – kiedy powinny budzić niepokój?

Napisano 31.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Gazy u noworodka to zjawisko, które występuje dość powszechnie. Najczęściej dotyczy naturalnych odruchów układu trawiennego, który przez cały czas się rozwija, tym samym przygotowując się do prawidłowego trawienia pokarmu. Nierzadko dochodzi jednak do sytuacji, w których gazy mogą utrzymywać się przez dłuższy czas, powodując u niemowląt rozdrażnienie i płacz, a także problemy ze snem i inne nieprzyjemne dolegliwości, do których zalicza się chociażby wzdęty brzuch. Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy pojawiających się gazów u malucha i jak wygląda leczenie tej nieprzyjemnej dolegliwości? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Najczęstsze przyczyny gazów u noworodka

Jeśli chodzi o pojawiające się gazy u noworodka, za najczęstszą przyczynę takiego stanu rzeczy uznaje się nie do końca rozwinięty układ pokarmowy malucha. Po urodzeniu organizm dziecka nie posiada jeszcze właściwie rozwiniętej mikroflory jelitowej, a samo spożywanie pokarmów, jak również ich trawienie jest dla niego nowością. Gazy u niemowlaka mogą być związane z faktem, że karmienie mlekiem z piersi matki, czy też butelką wiąże się z „połykaniem” przez malucha również powietrza. Częste gazy u niemowlaka mogą wiązać się zatem właśnie z niewłaściwą techniką karmienia – nieodpowiednie karmienie przyczynia się wówczas do wspomnianego połykania gazów przez dziecko, a te znów powodują dalsze dolegliwości. Gazy mogą pojawiać się też, kiedy noworodek przy karmieniu bardzo często ma zmienianą pierś. Inną przyczyną częstych gazów może być hiperlaktacja, inaczej mlekotok. Jej efektem jest spożywanie zbyt dużej ilości mleka początkowego ze znaczną ilością laktozy, co z kolei wiąże się ze spożywaniem niewielkich ilości mleka końcowego.

Czytaj także:
  • Nadmierne gazy – co je powoduje i jak sobie z nimi radzić?
  • Przyczyną nieprzyjemnych dla pociechy gazów mogą być ponadto choroby przewodu pokarmowego, do których zalicza się zespół jelita drażliwego, nieżyt żołądka, a także celiakię. Do przyczyn nadmiernych gazów u noworodka zaliczać się może również nietolerancja glukozy, ponadto przyczyną mogą być także parazytozy. Z gazami może wiązać się również niestrawność, ponadto przyczyną mogą być uwarunkowania genetyczne. Gazy u noworodka karmionego piersią spowodowane mogą być z kolei np. niewłaściwą dietą matki. Gazy mogą wynikać ponadto z nadmiaru docierających do dzieci bodźców zewnętrznych, co powoduje u nich m.in. stres. Do powstawania gazów może dochodzić również w momencie, kiedy maluchy karmione są mlekiem modyfikowanym z butelki – wówczas oprócz gazów dziecko może mieć kolkę, a w niektórych przypadkach pojawiać się mogą również zaparcia. O wystąpieniu kolki mogą świadczyć m.in. bolesne gazy u niemowlaka. Jeszcze inna przyczyna nadmiernych gazów to nadmiar witaminy C, która podawana jest dziecku np. podczas przeziębienia.

    Dziecko, które zmaga się z gazami, bywa płaczliwe i marudne, ponadto potrzebuje bliskości rodzica. Jeśli mamie pilnie potrzebne są leki, a z powodu dziecka nie można zapisać się na wizytę stacjonarną do lekarza, rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z recepty online. To szybki i bezpieczny sposób na uzyskanie niezbędnych w danym momencie leków, które po wcześniejszym wywiadzie wypisze lekarz.

    Objawy gazów u noworodka

    Wiemy już, że gazy związane mogą być m.in. ze zbyt dużą ilością powietrza w jelitach. Gazy u noworodka mogą objawiać się natomiast na wiele sposobów. Z gazami w większości przypadków mogą wiązać się bóle brzucha i ulewanie, ponadto niemowlę być rozdrażnione i płaczliwe. W wielu przypadkach pojawiają się nie tylko wzdęcia, gdyż oprócz wzdęć często mowa jest o twardym brzuszku. Objawem u maluszka może być również przelewanie pokarmu w jamie brzusznej, a nierzadko może pojawiać się także biegunka lub zaparcia. Częstym objawem zauważalnym przez rodziców jest również odbijanie. Niekiedy mogą pojawiać się także wymioty.

    Jak wygląda leczenie gazów u noworodka?

    Rodzice bardzo często zastanawiają się, co na gazy u niemowlaka może sprawdzić się najlepiej. Jeśli maluszek ma problemy z nadmiernymi gazami i boli go brzuszek, wówczas pomóc może delikatny masaż brzucha. Jego zadaniem jest m.in. usprawnienie perystaltyki jelit. Ulgę maluchowi może przynieść również położenie go na brzuchu, a także ciepłe (nie gorące) kąpiele. W przypadku nadmiernego gromadzenia się gazów pomóc może również podawanie mamie oraz dziecku herbaty z kopru włoskiego. Dziecku można zacząć podawać również specjalne krople na wzdęcia, które kupić można w każdej aptece – wcześniej jednak należy skonsultować się z pediatrą. Sprawdzić się może również podawanie probiotyków, których głównym zadaniem jest odbudowa flory bakteryjnej układu pokarmowego.

    Jeśli gazy u noworodka nie ustąpią lub będą się nasilać, należy udać się z dzieckiem na konsultację z lekarzem lub pediatrą, a następnie rozpocząć diagnostykę. Niekorzystnie na zdrowiu mogą odbić się również męczące gazy w nocy u niemowlaka, gdyż maluszek będzie się łatwo wybudzać i płakać, przez co w dzień będzie niewyspany i rozdrażniony. W przypadku, kiedy gazy oraz bąki u noworodka występują razem z biegunkami, ponadto maluch ma silne wymioty, płacze oraz występuje u niego wysoka gorączka, nie ma co zwlekać z kontaktem ze specjalistą. Gazy u noworodka i towarzyszące im zaparcia to także sygnał, by jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który wdroży odpowiednie metody leczenia. Niewykluczone, że potrzebna będzie specjalistyczna pomoc, a wówczas sprawdzić się mogą wyłącznie przepisane przez lekarza niemowlakowi leki.

    Profilaktyka – jak zapobiegać gazom u noworodka?

    Znamy już przyczyny oraz objawy pojawiających się gazów, a także wiemy, jak leczy się gazy u noworodka. Aby nie dopuścić do sytuacji, by śmierdzące gazy u niemowlaka stały się problemem, warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią profilaktykę. Pamiętać należy przede wszystkim o regularnym karmieniu, a także o tym, by pokarm, który stanowi mleko, nie był przez dziecko spożywany zbyt łapczywie i szybko, ponieważ takie jedzenie wiąże się z połykaniem dużej ilości powietrza, które jak wiemy, sprzyja nadmiernym gazom. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym zaleca się stosowanie produktów o mniejszej zawartości laktozy. Aby nie pojawiły się śmierdzące gazy u noworodków, często stosuje się także butelki antykolkowe. Sprawdzić się może również noszenie dziecka w pozycji pionowej, co sprzyja uwalnianiu się powietrza z organizmu dziecka. Ważna jest również odpowiednia pozycja podczas karmienia – najlepiej sprawdzi się pozycja półleżąca lub leżąca.

    Kiedy należy udać się do pediatry z gazami u noworodka?

    Śmierdzące bąki u niemowlaka najczęściej sugerują nieprawidłową pracę układu trawiennego u niemowlaka. Zwykle problem mija samoczynnie lub po skorygowaniu sposobu karmienia, jednak zdarza się, że problem jest poważniejszy. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie warto konsultować z pediatrą. Zwłaszcza śmierdzące gazy i brak kupy u niemowlaka powinny stanowić dla rodziców sygnał, by jak najszybciej zgłosić się do pediatry. Jeśli gazy utrzymują się przez dłuższy czas, a oprócz wyżej wymienionych objawów u dziecka wystąpią również skurcze brzucha, a także wysoka gorączka i nadmierna senność, wówczas także niezwłocznie należy zgłosić się do pediatry.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.