Zapalenie żyły – rozpoznanie i leczenie

Napisano 18.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Stan zapalny żył powierzchownych lub głębokich jest dolegliwością, której sprzyja głównie długie unieruchomienie, praca siedząca bądź praca wymagająca długotrwałego stania, a także otyłość i ograniczona aktywność fizyczna. W wielu przypadkach wiąże się powstawaniem zakrzepu, który negatywnie wpływa na krążenie krwi. Najczęściej problem dotyczy nóg, choć chory może mieć również zapalenie żył kończyn górnych czy nawet żył szyjnych. Co jeszcze należy wiedzieć o zapaleniach żył? Jakie objawy wskazują, że konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem? Jak wygląda diagnostyka w tym przypadku i jak zredukować ryzyko problemu z zakrzepicą? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zapalenie żyły – czym jest to schorzenie?

Stan zapalny naczyń krwionośnych, powstający w związku z zaburzeniami przepływu krwi, określany jest jako zapalenie żyły. Problem zazwyczaj wiąże się z powstawaniem zakrzepów w świetle naczyń krwionośnych i najczęściej dotyczy osób, które prowadzą siedzący bądź stojący tryb życia. Możliwe jest zarówno zapalenie żył powierzchownych, jak i zapalenie żył głębokich. Zapalenie żyły należy traktować poważnie, gdyż nieleczone może szybko rozprzestrzeniać się, przyczyniając się do pojawiania się groźnych dla zdrowia powikłań. Schorzenie doprowadzić może chociażby do problemu, jakim jest zakrzepica. Jest to groźna choroba, gdyż przemieszczenie się skrzepu może przyczynić się do zatoru płuc.

Czytaj także:

Najczęściej zapalenie obejmuje naczynia krwionośne kończyn dolnych, jednak nie jest wykluczone również zapalenie żyły w ręce, czy też naczyniach szyjnych. Dolegliwość w niektórych przypadkach może być bardzo bolesna, ponadto pojawiają się obrzęki i inne dokuczliwe symptomy. Na zapalenie żył narażeni są szczególnie pacjenci, których problemem są żylaki. Obecne w nich zakrzepy redukują żylny przepływ krwi, a to znów powodować może zakrzepicę.

Zdecydowanie nie wolno lekceważyć symptomów, które wskazywać mogą na stan zapalny naczyń krwionośnych, w tym zwłaszcza zapalenie żyły w nodze. Objawy, które się pojawią, powinny być wskazaniem do pilnego kontaktu z lekarzem, gdyż konieczne w tym przypadku może być leczenie. Warto pamiętać, że funkcjonuje e-recepta online, więc w przypadku potrzeby dłuższego stosowania leków, pacjent może korzystać z tego rozwiązania, gdy nie będzie mógł na czas umówić się do lekarza po nową receptę na leki.

Przyczyny zapalenia żył

Jak wspomniano już wcześniej, zapalenie żyły zazwyczaj wiąże się z zakrzepami, które powstają w naczyniach krwionośnych i gromadzą się, blokując ich światło i w konsekwencji przyczyniając się do zaburzonego przepływu krwi. Postępujące zakrzepowe zapalenie żył prowadzić może do zakrzepicy, a to znów wiąże się z wysokim ryzykiem powstawania zatorów. Stan zapalny żyły może jednak wiązać się nie tylko z wolniejszym przepływem żył w związku z zakrzepami, ale również w związku z długotrwałym uciskiem naczynia krwionośnego. Mowa między innymi o zbyt ciasnej odzieży czy ucisku żyły przez krawędź krzesła, a także siedzeniu z nogą założoną na nogę. Problemem mogą być również długotrwałe okresy bezruchu pacjenta – chociażby w związku z niemożnością wstawania z łóżka po operacji. Do zapalenia żył przyczynić mogą się również pewne zabiegi medyczne, w tym między innymi cewniki służące do dożylnego podawania leków. Przyczyną problemu mogą być również bakterie, a nawet przegrzewanie kończyn – np. poprzez zbyt intensywne opalanie czy zbyt gorące kąpiele.

Zapalenie żyły – objawy

Zapalenie żyły często przez dłuższy czas przebiega bezobjawowo, jednak z czasem u pacjentów zapalenie żył objawy daje już dość charakterystyczne.

Gdy mowa o zapaleniu żył powierzchownych, objawy najczęściej pacjenci zauważają już przy bardzo zaawansowanym stanie zapalnym. Problem często występuje u kobiet po 40. roku życia. Najczęściej jest to wówczas zapalenie żył w nodze. Objawy, które można zauważyć, to między innymi ból i obrzęk kończyny, a także wrażliwość skóry na dotyk, jej zaczerwienienie i wyższa ciepłota niż pozostałych rejonów ciała. Z czasem zapalenie żyły w nodze objawy daje tak nasilone, że utrudnia codzienne funkcjonowanie, w tym zarówno długotrwałe siedzenie czy stanie w jednej pozycji, jak również chodzenie. Jeśli stan zapalny dotyczy kończyny górnej, pacjent może odczuwać ból ręki i jej osłabienie.

Zapalenie żył głębokich objawy daje bardzo dokuczliwe, a w przypadku stanu zaawansowanego ból towarzyszy choremu niemalże przy każdym ruchu. Jest to bardzo niebezpieczny stan, który może skutkować niedotlenieniem, a nawet zatorem, który to znów stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Zakrzepowe zapalenie żył objawy daje w postaci bólu łydek, ich opuchlizny i zaczerwienienia, ponadto dochodzi do tego przyspieszona akcja serca, a czasem również gorączka.

Diagnostyka i leczenie zapalenia żył

Leczenie stanu, jakim jest zapalenie żyły, zależne jest od umiejscowienia problemu, a także stopnia zaawansowania dolegliwości. Jeśli zapalenie żył zostanie zdiagnozowane szybko i w porę wdroży się odpowiednie leczenie, zazwyczaj rokowania w tym przypadku są dobre. Jeśli jednak pacjent zlekceważy objawy i nie zgłosi się na czas do lekarza, zapalenie może się rozprzestrzenić, przyczynić się do zakrzepicy, czy też nawet do zatoru płucnego. Diagnostyka w tym przypadku polega na wywiadzie medycznym, w czasie którego lekarz poznaje objawy pacjenta, ponadto postawić można na USG żył.

Na początku leczenia stawia się na farmakoterapię. Pacjentom podaje się leki, które redukują ryzyko powstawania zakrzepów. Są to zazwyczaj doustne leki przeciwzakrzepowe lub zastrzyki podskórne z heparyny. Pomocne mogą być również leki działające miejscowo, w tym maści, kremy czy żele. Jeśli stan pacjenta jest zaawansowany, a objawy szczególnie dokuczliwe, a przy tym farmakologia wydaje się być niewystarczająca, rozważane jest leczenie operacyjne (rozpuszczenie lub usunięcie zatoru).

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.