Zwolnienie z wf – jakie są wskazania do wystawienia przez lekarza rodzinnego?

Napisano 21.12.2022 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Aktywność fizyczna to podstawa prowadzenia zdrowego stylu życia. Niestety pomimo że zdajemy sobie sprawę z konieczności dbania o ruch i korzyści, jakich dostarczają nam ćwiczenia, uprawianie sportu nadal nie jest priorytetem u większości Polaków. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku WF-u w szkołach. Wiele dzieci posiada zwolnienie z lekcji wychowania fizycznego. Jaki może być powód zwolnienia z WF? 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zwolnienie z wf – na jakiej zasadzie funkcjonuje?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji istnieje kilka rodzajów zwolnień z ćwiczeń WF dla dzieci i młodzieży, które z rozmaitych powodów nie mogą brać udziału w tych zajęciach. Pierwszym z nich jest jednorazowe, które wypisuje się przy wystąpieniu krótkotrwałej dolegliwości. Warto zaznaczyć, że takie podanie o zwolnienie z WF-u może napisać również rodzic czy opiekun dziecka. Uczeń może również otrzymać zwolnienie długoterminowe z WF-u (np. całoroczne), jeśli istnieją ku temu wskazania. Istnieją też zwolnienia z wykonywania konkretnych aktywności.

Czytaj także:

Często się zdarza, że uczniowie są zwalniani z ćwiczeń na WF-ie bez medycznych podstaw. Jednak Ministerstwo dąży do zminimalizowania liczby takich przypadków i powiększenia grona osób, które regularnie uczęszczają na zajęcia wychowania fizycznego. Zachęca się, żeby po zwolnienie udać się do specjalisty, gdy u dziecka występują dolegliwości utrudniające udział w lekcjach WF-u w tym wykonywania ćwiczeń czy poleceń nauczyciela. Na konsultacji lekarskiej specjalista oceni stan zdrowia dziecka, na którego podstawie może podjąć decyzję o wystawieniu zwolnienia na dany okres czy zakres działań. Jeśli występują niepokojące stany, które wymagają leczenia, lekarz zaleci odpowiednie postępowanie w tym farmakoterapię. Wystawiona na wizycie u specjalisty e-recepta online może być wykorzystana w każdej aptece w Polsce. 

Po konsultacji lekarskiej rodzic albo opiekun dziecka może złożyć wniosek do dyrektora szkoły, opierając się na wystawionej przez lekarza opinii. 

Kto może wystawić zwolnienie z WF?

W Rozporządzeniu Ministra Edukacji nie doprecyzowano, do jakiego lekarza należy zgłosić się po opinię lekarską. Z uwagi na fakt, że formalnie zwolnienie wydaje dyrektor szkoły, to opinię może wystawić specjalista w danym zakresie np. pediatra, specjalista medycyny sportowej, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), czy specjalista leczący chorobę dziecka (m.in. okulista, kardiolog, pulmonolog, neurolog, ortopeda czy psychiatra).

Na jaki okres można uzyskać zwolnienie?

Jak wspomniano wyżej, zwolnienie może być zarówno jednorazowe, jak i długoterminowe. Pierwsze z nich jest wystawiane w okolicznościach, które krótkotrwale uniemożliwiają wykonywanie dziecku ćwiczeń. Takie zwolnienie z WF-u często wystawia się z powodu m.in. bólu kolana, menstruacji czy przeziębienia. Może je wypisać samodzielnie rodzic albo opiekun prawny dziecka, a także lekarz. 

W przypadku długoterminowego zwolnienia należy zgłosić się do specjalisty. Maksymalny okres zwolnienia to cały rok szkolny. Długość wystawionego zwolnienia jest zależna od opinii lekarza. 

Zwolnienie z wf – powody wystawienia

W przepisach nie doprecyzowano, jakie stany są powodem do zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego. Do najczęstszych przyczyn zalicza się:

  • padaczkę,
  • astmę lub inne choroby, które powodują duszności,
  • poważne wady serca,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • niewydolność krążeniową,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • ból zamostkowy podczas wysiłku,
  • krótkowzroczność (w przypadku zagrożenia odwarstwienia siatkówki),
  • ciężkie stadia mózgowego porażenia dziecięcego, 
  • chorobę Meniere’a,
  • zespół nerczycowy, 
  • choroby reumatyczne,
  • jałowe martwice kości,
  • ciężkie skrzywienie kręgosłupa,
  • zaburzenia psychiatryczne.

Wystawienia zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego jest również możliwe w przypadku stanów pourazowych, które obejmują m.in. okres gojenia się skręceń stawu czy złamania kości, a także rekonwalescencję po zabiegach chirurgicznych i ortopedycznych.

Warto zaznaczyć, że najczęściej niechęć dziecka do aktywności fizycznej nie jest wystarczającym powodem do wystawienia zwolnienia z WF-u. Ruch jest istotny dla prawidłowego rozwoju organizmu, dlatego należy dbać, żeby dziecko korzystało z zajęć wychowania fizycznego. Niemniej zdarzają się sytuacje, gdy niechęć do uczęszczania na WF ma podłoże psychogenne. Wówczas należy udać się na konsultację do psychiatry i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jak motywować dzieci do aktywności fizycznej?

W miarę dorastania bywa coraz trudniej zapewnić dzieciom wystarczającą ilość codziennej aktywności. Może to być spowodowane większymi wymaganiami w szkole i brakiem czasu wolnego, poczuciem wśród niektórych dzieci, że nie są wystarczająco dobre w sporcie czy brakiem wzorców do naśladowania w najbliżyszym otoczeniu.

Niemniej odpowiednia ilość ruchu wiąże się z wieloma korzyściami w tym z:

  • mocnymi mięśniami i kośćmi,
  • zmniejszonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2 oraz otyłości,
  • polepszeniem jakości snu,
  • równoważeniem gospodarki hormonalnej
  • usprawnieniem funkcji poznawczych w tym koncentracji, pamięci czy myślenia.

Przesłanie jest więc jasne: dzieci aktywne fizycznie są zdrowsze fizycznie i psychicznie i lepiej radzą sobie w szkole. Jednak we współczesnej erze technologii coraz więcej dzieci prowadzi siedzący tryb życia. Wpajanie dobrych nawyków warto zacząć już od narodzin dziecka. Trzeba również pamiętać o 3 komponentach budowania motywacji dzieci do aktywności fizycznej:

  • wybór odpowiednich zajęć dla wieku dziecka,
  • zapewnienie dzieciom wielu okazji do aktywności,
  • koncentracja na zabawie.

Kiedy dzieci lubią daną aktywność, chcą ją kultywować. Ćwiczenie jakiejś umiejętności — czy to pływania, czy jazdy na trójkołowym rowerze — poprawia ich umiejętności i pomaga im poczuć się spełnionymi, zwłaszcza gdy wysiłek jest zauważany i chwalony. Te pozytywne uczucia często sprawiają, że dzieci chcą kontynuować aktywność, a nawet spróbować innych.

Warto również świecić przykładem. Prowadzenie zdrowego trybu życia przez rodziców czy opiekunów sprawi, że dzieci chętniej wybiorą aktywność fizyczną.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.