Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Czy wiesz, że już niedługo pracownicy będą mogli otrzymywać na wypalenie zawodowe L4? Lekarze wystawić będą mogli zwolnienie tym pracownikom, którzy odczuwają skutki wypalenia takie jak zmęczenie, wycofanie, problemy fizyczne różnego rodzaju, czy też nawet wycieńczenie psychiczne. Z chorobą zmagać mogą się osoby, które odczuwają zaniedbywanie lub niedocenianie ze strony pracodawcy, obarczeni są zbyt dużymi wymaganiami, życie w stresie ich przytłacza, a nieprzychylność środowiska pracy dodatkowo nie pomaga. Stawianie zbyt wygórowanych oczekiwań lub nadmierna kontrola przez pracodawcę również może się do tego przyczynić. Jak dochodzi do rozpoznania wypalenia i co jeszcze warto wiedzieć w tym temacie? W artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Wypalenie zawodowe – L4. Od kiedy obowiązuje?
Nie każdy wie, ale zdiagnozowane przez lekarza może być już niedługo oficjalnie wypalenie zawodowe. Jednostka chorobowa ta jest nowa, gdyż ustawa o wypaleniu zawodowym zacznie dopiero oficjalnie obowiązywać, jednak faktem jest, że wiele osób zmaga się z tym problemem już dziś, czy też zmagało się znacznie wcześniej. To jedna z najczęstszych reakcji organizmu na stres pojawiający się w pracy, choć może wiązać się nie tylko ze stresem, ale i czynnikami innego typu. Powiedzieć można, że to wręcz schorzenie cywilizacyjne, z którym walka wcale nie jest najłatwiejsza. Negatywne objawy ze strony psychicznej czy fizycznej, a nawet pewne symptomy emocjonalne, które wiążą się bezpośrednio z aktywnością zawodową pacjenta mogą wskazywać na wypalenie zawodowe. Od kiedy obowiązywać będzie ta jednostka chorobowa? Już od stycznia 2022 roku na wypalenie zawodowe L4 będzie można uzyskać od lekarza, ponieważ od nowego roku uznawane będzie oficjalnie za chorobę.
Z pewnością niejednego pacjenta interesuje dziś L4 na wypalenie zawodowe. Od kiedy zostanie wprowadzone, zapewne ilość osób, które będą chciały z niego skorzystać, będzie spora. Faktem jest, że u wielu Polaków zauważyć można już teraz pewne symptomy, które mogłyby wskazywać na wypalenie zawodowe. Choroba zawodowa związana może być między innymi z przepracowaniem, niedostateczną płacą w stosunku do wymagań, brakiem perspektyw na rozwój, przewlekłym stresem i wieloma innymi czynnikami, które szerzej omówimy w dalszej części tekstu. Warto w tym miejscu przypomnieć, że lekarz może wystawiać L4 nie tylko w czasie konsultacji stacjonarnych. Możliwe jest również l4 online, co wielu pacjentów docenia za szybkość kontaktu z lekarzem i brak potrzeby opuszczania domu w celu udania się do przychodni.
Czym jest wypalenie zawodowe i jak się objawia?
Już niedługo na wypalenie zawodowe L4 będzie można uzyskać, co z pewnością przyda się wielu pacjentom. Objawy wypalenia dzieli się na trzy podstawowe grupy: fizyczne, emocjonalne i behawioralne.
- Gdy w grę wchodzić będzie wypalenie zawodowe, zwolnienie lekarskie może być potrzebne osobie, która odczuwa silne wyczerpanie emocjonalne i zniechęcenie do swoich codziennych obowiązków zawodowych, z czym mogą wiązać się chociażby nadgodziny.
- Problem może objawiać się również zmęczeniem, negatywnym samopoczuciem, rozdrażnieniem, zaburzeniami snu, a nawet obniżeniem odporności, bólami głowy, problemami gastrycznymi, krążeniem, co często wynika ze zbyt dużej aktywności zawodowej pracownika, choć nie tylko.
- Osoba, która zmaga się z wypaleniem zawodowym może odczuwać niechęć bądź strach przed pójściem do pracy, może stracić zainteresowanie swoją branżą, czy też sprawami firmy, w które wcześniej chętnie się angażowała. Wszystko to skutkuje tym, że pracownik przestaje być w pracy efektywny, a jego organizm zwraca się przeciwko niemu. Nierzadko obserwować można zatem poważne obniżenie nastroju i wiele dodatkowych objawów towarzyszących, których pacjent może nawet nie podejrzewać o to, że wiążą się z wypaleniem zawodowym.
Nie trzeba martwić się tym, że pracodawca czy współpracownicy będą znać przyczynę zwolnienia L4 pacjenta, który jest wypalony zawodowo. Dzięki wprowadzeniu e-zwolnień nie będzie dla nich widoczny (jak na zwolnieniu papierowym) kod choroby. Wypalenie zawodowe nie musi zatem oznaczać, że cała firma huczeć będzie o problemie pracownika.
Przyczyny wypalenia zawodowego
Na wypalenie zawodowe L4 może być potrzebne z wielu przyczyn związanych z zatrudnieniem. Do wypalenia zawodowego prowadzić może między innymi przeciążenie pracą, ciągły stresujący kontakt z klientem, zbyt niskie zarobki w stosunku do wymagań i zakresu obowiązków, a także brak perspektyw na rozwój. Problemem może być również nieprzychylna atmosfera w zespole, przewlekły stres, czy też bardzo wysoka odpowiedzialność na barkach pracownika oraz rosnące wymagania ze strony pracodawców. Zwolnienie na wypalenie zawodowe potrzebne może być również w przypadku pracowników niedocenianych, czy też mających poczucie, że nie są sprawiedliwie oceniani.
Oczywiście przyczyn wypalenia może być więcej. Przykładem może być kolejna kwestia, jeśli chodzi o wypalenie zawodowe. Zwolnienie L4 potrzebne może być bowiem osobom, które w pracy czują się nadmiernie kontrolowane, przez co pracują pod ciągłym napięciem. Problemem może być również zbyt mała ilość czasu wolnego na odpoczynek po pracy, czy też przynoszenie pracy do domu. By nie doprowadzić do wypalenia, niezwykle ważne jest m.in. dbanie o zdrowie psychiczne. Jeśli jednak problem jest już nasilony, pomóc mogą psycholodzy.
L4 na wypalenie zawodowe – na jak długo można je otrzymać?
Pozostaje jeszcze jedna kwestia, która bardzo interesuje pracowników w temacie „wypalenie zawodowe — L4”, a mianowicie to, ile zwolnienia na wypalenie zawodowe będzie można od lekarza otrzymać. Faktem jest, że to lekarz każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia pacjentowi L4, a także o czasie jego trwania i nie będzie tu żadnym wyjątkiem również nowa jednostka chorobowa, czyli wypalenie zawodowe. Zwolnienie od psychiatry może być potrzebne, by zregenerować siły i uchronić się przed poważniejszymi problemami, jak chociażby nerwica czy depresja, które bardzo negatywnie wpływają na stan zdrowia pacjenta.
W roku pacjent ma prawo przebywać na zwolnieniu chorobowym nie dłużej niż 182 dni (dłuższy czas dotyczy pewnych wyszczególnionych w ustawie grup – m.in. kobiet w ciąży). Jeśli to okazuje się niewystarczające, może ubiegać się o dodatkowe świadczenie rehabilitacyjne. Należy jednak pamiętać, że podczas zwolnienia nie można świadczyć innej pracy zarobkowej, wyjeżdżać z miejsca wskazanego na zwolnieniu itp., gdyż grozi to utratą prawa do świadczeń chorobowych, a nawet zwolnieniem z pracy.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?