Zmęczenie w ciąży – czy jest normalne i kiedy powinno niepokoić?

Napisano 28.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zmęczenie w ciąży to problem, na który skarży się wiele kobiet. Współistnieje on zazwyczaj z większą sennością, ponadto towarzyszy mu osłabienie i spadek koncentracji. Jest to w większości przypadków stan normalny, który nie wymaga leczenia, gdyż jego przyczyny wiążą się z dodatkowymi zmianami zachodzącymi w organizmie ciężarnych w związku z ciążą. Czasem jednak problem zmęczenia i senności może wskazywać na groźne schorzenia, które zagrażają kobiecie i dziecku, więc wymagają pilnej interwencji medycznej. Kiedy należy się niepokoić? Informacje na ten temat znajdziesz w artykule.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zmęczenie w ciąży – kiedy powinno niepokoić?

Ciąża to czas szczególny, gdy w organizmie kobiety wiele się dzieje. Zapewnienie bezpiecznych warunków do wzrostu nowego życia wiąże się z koniecznością dostosowania pewnych procesów życiowych do potrzeb mamy i dziecka. Efektem tego mogą być ciążowe dolegliwości, w tym między innymi właśnie zmęczenie. W ciąży jest to objaw jak najbardziej naturalny i wręcz dość często odczuwalny przez przyszłe mamy, dlatego zwykle nie powinien stanowić powodu do niepokoju, a raczej przesłankę do poświęcenia większej uwagi swojemu organizmowi.

Czytaj także:
  • Co może oznaczać osłabienie organizmu? Jak je rozpoznać?
  • Zazwyczaj zmęczenie pojawia się już na samym początku, czyli w 1 trymestrze, gdy dziecko jest jeszcze bardzo małe. W zasadzie już jednym z pierwszych objawów spodziewania się dziecka może być właśnie zmęczenie w ciąży. 2 trymestr to czas, gdy kobieta zazwyczaj zyskuje więcej energii i nie odczuwa tak silnie dolegliwości takich jak zmęczenie w ciąży. 3 trymestr to natomiast okres, gdy organizm powoli szykuje się do porodu i jest już mocno obciążony, stąd zmęczenie w tym czasie często powraca.

    W ciąży nie powinno się przyjmować żadnych medykamentów, o ile nie zostaną one wcześniej skonsultowane z lekarzem. Zdarza się jednak, że ich zażywanie jest wręcz konieczne, a przykładem mogą być problemy z tarczycą, anemia czy cukrzyca. Kiedy zmęczenie w ciąży jest tak dokuczliwe, że ciężko wybrać się na stacjonarną wizytę do lekarza po receptę na potrzebne leki, recepta przez internet może okazać się bardzo praktycznym rozwiązaniem, gdyż nie wymaga wychodzenia z domu i dodatkowego obciążania zmęczonego organizmu.

    Zmęczenie w pierwszym trymestrze ciąży – czy jest naturalne?

    Nie każdy wie, ale zmęczenie może stanowić jedno z pierwszych symptomów wczesnej ciąży. Zazwyczaj towarzyszy mu wówczas senność, zawroty głowy, tkliwość piersi czy zmiany nastroju. Charakterystyczna dla pierwszego trymestru senność i zmęczenie w ciąży to objawy związane przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi, które w tym czasie związane są z organizmem kobiety. Gwałtownie rośnie wówczas poziom progesteronu, czego efektem ubocznym może być właśnie odczuwane zmęczenie. W ciąży dochodzi ponadto do zwiększonej produkcji krwi, a dodatkowo pojawiać mogą się spadki poziomu cukru, a wszystko to skutkować może nie tylko zmęczeniem, ale również wyraźnym spadkiem energii czy problemami z koncentracją.

    Pierwszy trymestr to zazwyczaj czas, gdy najmocniej odczuwa się zmęczenie w ciąży, a płeć dziecka nie ma tu żadnego znaczenia. Przyszła mama powinna poświęcić sobie w tym okresie jak najwięcej uwagi. Należy skupić się na odpowiedniej długości i jakości snu nocnego, a dodatkowo w razie potrzeby postawić na krótkie drzemki w ciągu dnia. Na zmęczenie pomóc może również umiarkowana aktywność fizyczna, jednak należy wcześniej skonsultować się z ginekologiem odnośnie jej bezpieczeństwa w danym przypadku.

    Zmęczenie i senność w ciąży – wykluczenie możliwych chorób

    Nie zawsze zmęczenie w ciąży musi wiązać się z naturalnymi zmianami w organizmie kobiety. Niekiedy może być to objaw poważnych dolegliwości, które wymagają jak najszybszego wdrożenia działań zaradczych. Jeśli kobieta odczuwa ciągłe zmęczenie w ciąży, powinna skonsultować się ze swoim ginekologiem i wykonać badania kontrolne, które sprawdzą jej ogólny stan zdrowia. Najczęściej wykonuje się wówczas badania krwi, w tym między innymi morfologię, oznaczenie hormonów tarczycy i krzywą cukrową. Podejrzewać można również anemię, która w ciąży wcale nie jest rzadkością.

    Jeśli bardzo dokuczliwe okazuje się zmęczenie w ciąży, a praca kobiety jest obciążająca i wymagająca skupienia bądź odpowiedzialności, niekiedy najlepszym rozwiązaniem będzie zwolnienie lekarskie. Ciężarna skupić powinna się bowiem w tym szczególnym czasie przede wszystkim na zdrowiu własnym i dziecka. Nie oznacza to zawsze zwolnienia do rozwiązania – często kobiety z czasem zaczynają czuć się lepiej i wracają do swoich obowiązków zawodowych.

    Sposoby na senność i zmęczenie w ciąży – sen i dobra dieta

    Zazwyczaj początkowe zmęczenie w ciąży z czasem mija samoczynnie (by znów pojawić się tuż przed porodem), jednak zamiast czekać na to, kiedy mija zmęczenie w ciąży, lepiej skupić się na działaniach zaradczych, które je zredukują. Odpowiedzią na to, jak pokonać zmęczenie w ciąży, jest przede wszystkim odpowiednia jakość i ilość wypoczynku. Należy przesypiać minimum 9 godzin w nocy, a jeśli organizm domagać będzie się drzemki w ciągu dnia, najlepiej mu ulec, by nie dopadło nas ogromne zmęczenie. W ciąży dodatkowe drzemki mogą sprawdzić się bardzo dobrze, by zyskać nieco energii do dalszego działania. Wiele przyszłych mam zastanawia się również nad możliwością wypicia kawy. Kofeina w ciąży nie jest co prawda zakazana całkowicie, ale lepiej ją ograniczyć w napojach jak najmocniej, stawiając na inne sposoby na zmęczenie.

    W ciąży ważna jest również jakość wypoczynku – zadbać należy o dobre wywietrzenie sypialni i wygodną pozycję do wypoczynku. Ogromny brzuch może utrudniać sen, dlatego ważne, by nie spać na wznak, gdyż może uciskać żyłę główną i aortę. Najlepiej spać na lewym boku, wkładając dodatkowe poduszki między kolana, co odciąży kręgosłup ciężarnej. Na ciągłe zmęczenie w ciąży pomóc może również dbanie o nawodnienie organizmu, ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe, joga, medytacja i odrobina ruchu na świeżym powietrzu. Nie można zapominać również o jakości diety. Choć fast foody to częste zachcianki ciążowe, lepiej postawić na świeże warzywa i owoce, a także dietę dodającą energii i dostarczającą organizmowi niezbędnych witamin i składników odżywczych.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.