Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Czy od zatok mogą być zatkane uszy? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które odczuwa nieprzyjemne dolegliwości w uszach. A tymczasem przyczyną uczucia zatkanych uszu jest zwykle podniesione ciśnienie w zatokach. Może również powodować ból, zawroty głowy i pogorszenie słuchu. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka metod, które przyniosą ulgę. Jak wyleczyć zatkane ucho przy chorych zatokach?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Przyczyny zatkanego ucha
Dolegliwości bólowe oraz uczucie zatkanego ucha mogą wynikać z kilku przyczyn. Wiele osób stosuje domowe środki na złagodzenie nieprzyjemnych objawów, jednak w niektórych przypadkach, gdy sytuacja staje się poważna, należy udać się do laryngologa. Specjalista przeprowadzi odpowiednie badania i zaleci niezbędne leczenie, które pomoże pacjentowi odzyskać dobre samopoczucie. Często proponuje się farmakologię — gdy są potrzebne leki, pomocna okazuje się recepta online. Dzięki temu nowoczesnemu świadczeniu medycznemu można uzyskać receptę na potrzebne leki bez wychodzenia z domu, co jest istotne dla szybkiego powrotu do zdrowia.
Często zatkane ucho pojawia się przy zapaleniu zatok. Ta choroba górnych dróg oddechowych najczęściej występuje w wyniku infekcji wirusowych, bakteryjnych, grzybiczych czy alergicznych. Objawy mogę się nasilać poprzez kontakt z czynnikami drażniącymi w tym zanieczyszczonym powietrzem. Do symptomów często zalicza się niedrożność nosa, wypływanie wydzieliny z nosa, upośledzenie czy utrata węchu, a także ból bądź uczucie rozpierania twarzy. Trzeba również zaznaczyć, że wiele osób odczuwa przytkane ucho od zatok ze względu na zwiększenie ciśnienia w zatokach.
Zatkanie trąbki Eustachiusza jest jedną z możliwych przyczyn zatkania ucha. Trąbka Eustachiusza łączy ucho środkowe z gardłem. Płyn i śluz przepływa z ucha do tylnej części gardła, gdzie jest połykany. Ale zamiast spływać do gardła, płyn i śluz mogą czasami zostać uwięzione w uchu środkowym i zatkać ucho. Ta blokada zwykle towarzyszy infekcji, takiej jak przeziębienie, grypa lub zapalenie zatok. Alergiczny nieżyt nosa może również powodować zablokowanie trąbki Eustachiusza. Inne objawy blokady spowodowanej infekcją lub alergią obejmują:
- katar,
- kaszel,
- kichanie,
- ból gardła.
Niektóre osoby doświadczają tymczasowego zatkania uszu podczas nurkowania, jazdy pod górę lub lotu samolotem. Gwałtowna zmiana ciśnienia powietrza na zewnątrz ciała powoduje tę blokadę. Trąbka Eustachiusza odpowiada za wyrównywanie ciśnienia w uchu środkowym. Ale na wyższych wysokościach nie zawsze jest w stanie prawidłowo wyrównać ciśnienie. W rezultacie zmiana ciśnienia powietrza jest odczuwalna w uszach. Zatkane ucho to czasami jedyny efekt uboczny zmiany wysokości. Jeśli rozwinie się choroba wysokościowa, można również odczuwać ból głowy, nudności lub duszność.
Woskowina chroni ucho, oczyszczając przewód słuchowy i zapobiegając przedostawaniu się zanieczyszczeń do ucha. Wosk jest zwykle miękki, ale może stwardnieć i spowodować zablokowanie ucha. Gdy woskowina powoduje zatkanie ucha, inne objawy mogą obejmować:
- ból ucha,
- dzwonienie w uszach,
- zawroty głowy.
Używanie bawełnianego wacika do czyszczenia wnętrza ucha jest czasami odpowiedzialne za te blokady. Wacików nie należy umieszczać w uchu. Ta metoda czyszczenia może wepchnąć woskowinę głębiej do ucha.
Zatkane ucho może również występować gdy:
- przewód słuchowy zostanie zablokowany przez ciało obce,
- pacjent choruje na alergię,
- inne infekcje górnych dróg oddechowych niż zapalenie zatok,
- nagromadzenie się wody w uchu,
- w rzadkich przypadkach przez: chorobę Meniere’a, perlaka ucha, nerwiaka nerwu słuchowego, zakażenie grzybicze ucha zewnętrznego, poważne zapalenie ucha środkowego, zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego.
Zatkane ucho przez zatoki – objawy
Jak wspomniano wyżej, zatkane ucho jest częstą dolegliwością towarzyszącą zapaleniu zatok, a inne objawy mogą obejmować:
- odczuwanie dyskomfortu w uchu,
- ból ucha,
- pogorszenie słuchu,
- szumy w uszach,
- dzwonienie w uszach,
- zawroty głowy,
- uczucie rozpierania,
- ból głowy,
- stany podgorączkowe albo gorączkę,
- wyciek wydzieliny z nosa (wodnistej, śluzowej, śluzowo-ropnej bądź ropnej),
- niedrożność nosa,
- trudności z oddychaniem przez nos,
- spływanie wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła,
- pogorszenie albo utratę węchu,
- zaburzenia smaku,
- osłabienie organizmu,
- utratę apetytu,
- rzadziej dolegliwości stomatologiczne jak ból zęba czy nieprzyjemny zapach z ust.
Powyższe dolegliwości mogą wpływać na pogorszenie ogólnego samopoczucia i z tego powodu warto wdrożyć odpowiednie postępowanie i leczenie.
Sposoby na ucho zatkane od zatok
Istnieje wiele różnych metod radzenia sobie z problemem zatkanych uszu. W niektórych przypadkach może być konieczne skonsultowanie się z lekarzem w sprawie uzyskania recepty, szczególnie gdy przyczyną zatkanego ucha jest problem medyczny, ale inne metody można zrobić samodzielnie w domu. Oto kilka wskazówek, jak odblokować uszy.
Przede wszystkim najpierw trzeba ustalić, czy problem dotyczy ucha środkowego, za błoną bębenkową, czy też ucha zewnętrznego — w szczególności kanału słuchowego, w którym może gromadzić się woskowina.
W przypadku zatkanego ucha środkowego pomocny może okazać się manewr Valsalvy, który pomaga odblokować trąbki Eustachiusza. Należy zatkać nos i zamknąć usta, a następnie wydmuchać mocno powietrze, aż do nadymanie policzków. Ważne jest, aby nie wydmuchać nosa zbyt mocno, co może spowodować problemy z błoną bębenkową. Ta procedura jest przydatna tylko w przypadku zmian ciśnienia, takich jak zmiana wysokości. Nie koryguje nadmiaru płynu w uchu wewnętrznym.
Co więcej, aerozole do nosa i doustne leki zmniejszające przekrwienie mogą być szczególnie przydatne podczas lotu samolotem lub w przypadku przekrwienia błony śluzowej nosa lub zatok. Często są bardziej skuteczne jako leczenie zapobiegawcze.
W przypadku zatkanego ucha zewnętrznego można wlać do wnętrza zatkanego ucha olejek np. parafinę. Za pomocą zakraplacza trzeba umieścić w środku jedną lub dwie krople. Następnie należy trzymać głowę na boku przez około 5-10 minut. Procedurę można powtórzyć z drugim uchem, jeśli również występuje problem. Podczas stosowania metody warto podłożyć ręcznik pod głowę, dzięki czemu uniknie się zabrudzenia od wypływającej z ucha wydzieliny. Oczyszczanie można powtarzać regularnie 1-2 razy w tygodniu.
Kolejnym domowym sposobem na zmiękczenie woskowiny jest umieszczenie ciepłego kompresu na uchu lub wzięcie gorącego prysznica. Podczas kąpieli może dostać się para do kanału słuchowego, która wpłynie na rozrzedzenie wydzieliny. Zaleca się również płukanie ucha (irygację), jednak nie należy zakraplać gorącej wody bezpośrednio do ucha, ponieważ można zrobić sobie krzywdę.
Niektórym osobom na zatkane ucho pomaga również:
- żucie gumy i ssanie cukierków;
- ziewanie;
- głębokie oddychanie;
- przechylanie głowy, żeby pozbyć się zalegającej wydzieliny czy obcego przedmiotu;
- odetkanie nosa m.in. poprzez wykonywanie inhalacji czy poprzez wpuszczanie kropli do nosa.
Trzeba jednak pamiętać, że nie na każdy problem pomoże domowe leczenie. Szczególnie gdy wydzielina z ucha ma przykry zapach, pojawia się ból czy kłucie w uchu, a także zawroty głowy, wymioty czy biegunka, należy niezwłocznie udać się na konsultację ze specjalistą.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?