Zaparcia — przyczyny problemów z wypróżnianiem

Napisano 05.09.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zaparcia to uciążliwy problem, który dotyczy osób w różnym wieku. Mała częstotliwość wypróżnień lub trudności z oddaniem stolca są bardzo męczące, dlatego nigdy nie należy ignorować problemu. Nieleczone, przewlekłe zaparcia mogą bowiem prowadzić do poważnych uszkodzeń układu pokarmowego, zaburzeń metabolizmu czy zatrucia organizmu. Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy zaparć? Jak eliminować zaparcia? Leczenie – kiedy ma sens?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zaparcia — przyczyną zła dieta

W większości przypadków przyczyną obstrukcji jest nieodpowiednio zbilansowana dieta oraz niezdrowy tryb życia. Przewaga węglowodanów, zbyt duża ilość produktów przetworzonych takich jak gotowe dania instant czy fast foody, a także duża ilość mocnej kawy czy herbaty mogą prowadzić do występowania zatwardzenia. Zaparcia u małych dzieci bardzo często mają swoją przyczynę w nadmiarze spożywanego cukru w postaci słodyczy. Aby zapobiegać problemowi warto wprowadzić odpowiednią zmianę w codziennym żywieniu. W diecie powinny dominować warzywa zielone, marchew, świeże jabłka oraz pełnoziarniste zboża takie jak owies, otręby,  suszone nasiona dyni, siemienia lnianego czy słonecznika. Produkty te zawierają dużą ilość błonnika pokarmowego, który wspiera ruchy perystaltykę jelit oraz pobudza układ trawienny do wydalania zbędnych metabolitów z organizmu. 

Czytaj także:

Dodatkowym wsparciem dla układu pokarmowego może być regularne spożywanie kiszonej kapusty. W naturalny sposób uzupełni ona niedobory flory bakteryjnej oraz dostarczy organizmowi witamin. Można zastosować także napary z ziół oraz susze takie jak liście babki czy korzeń mniszka lekarskiego, które łagodnie usuną zaparcie. Jeżeli problem się powtarza zaleca się aby najpierw sięgnąć po delikatne metody, a jeżeli zaparcia nie mijają warto wybrać się do lekarza. Zaparcia mogą mieć bowiem różną formę i przyczynę, która nie zawsze wynika ze złej diety. Od czego są zaparcia? 

Jeżeli skorzystamy z pomocy specjalisty z pewnością otrzymamy kompleksowe porady lub tabletki poprzez wygodny i szybki system recepty online. Jest to bardzo ważne aby w przypadku przewlekłych problemów podejmować działanie szybko, a e-recepta może znacznie usprawnić otrzymanie leku przez pacjenta.

Czy picie zbyt małej ilości płynów może powodować zaparcia?

Zaparcia bardzo często pojawiają się u osób, które piją zbyt małą ilość wody. Podczas problemu z brakiem wypróżnień warto pamiętać więc o regularnym piciu około 1,5 litra wody małymi łyczkami przez cały dzień. Należy dodać, że jako płynów nie powinno uwzględniać się herbaty, gotowych napojów słodzonych, kawy oraz mleka. Są one bowiem przyczyną wydalania wody oraz dodatkowego obciążenia dla organizmu. 

Aby w naturalny sposób dostarczać płynów przez cały dzień można spożywać wodę w postaci lekkich, nie zabielanych zup czy świeżych, niepasteryzowanych soków. Warto jednak aby były one uzupełnieniem przyswajanej wody, a nie podstawą dostarczania do organizmu płynów. O dobre nawodnienie powinny dbać szczególnie dzieci oraz kobiety w ciąży, które są najbardziej narażone na różne rodzaje zaparć. Zbyt mały poziom wody w organizmie może występować szczególnie podczas lata, kiedy występują największe upały.

Częste zaparcia jako przyczyna poważniejszych chorób

Wiele osób, które zmagają się z zaparciami ignorują problem, do czasu aż staje się on dokuczliwy. Wynika to z tego, że jest to wstydliwy temat o którym raczej mało się mówi. Brak regularnych wypróżnień nie jest jednak tak błahą sprawą jaką może się wydawać. Nieleczone zatwardzenie może prowadzić do zatrucia organizmu z przyczyny nagromadzenia zbędnych metabolitów. Zatrucie organizmu objawia się najczęściej pogorszonym samopoczuciem, osłabieniem, brakiem chęci do działania, ociężałością, brakiem apetytu, wzdęciami czy nawet bezsennością. Następstwami nieleczonych zaparć mogą być również poważne choroby jelita grubego takie jak nadżerki, a nawet nowotwory. 

Częste, intensywne parcie na stolec może prowadzić także do podrażnienia zwieracza, a także hemoroidów. Jeżeli mamy więc do czynienia z zaparciami, zauważymy zabrudzenia na bieliźnie, dokucza nam pieczenie oraz ból w okolicy odbytu lub zauważymy krew w stolcu bez wątpienia mamy do czynienia z hemoroidami. Warto pamiętać, że do podstawowych następstw ostrych zaparć zalicza się również choroby przemiany materii takie jak otyłość czy nadwaga. Problemy te są następstwem zaparć spastycznych, które wynikają z osłabienia kurczów jelit oraz stwardnienia mas kałowych, a co za tym idzie trudności z wydalaniem kału z odbytnicy. Aby zlikwidować przyczyny problemów z wypróżnianiem konieczne jest szybkie działanie w zakresie zmiany stylu życia, diety, a także codziennych nawyków.

Zaparcia towarzyszące PMS, czyli przyczyny zaparć przed okresem

Każda miesiączka to burzliwy czas dla ustroju kobiety, podczas którego w organizmie zachodzą liczne zmiany takie jak wahania hormonów, a także różne dostarczanie ich do różnych obszarów w organizmie. Wyjątkowo narażone zaparcia przed okresem są Panie u których występuje PMS. To właśnie w tym czasie problem z zatwardzeniami nasila się. Przyczyny zaparć należy szukać nie tylko w nadmiarze bądź braku produkcji hormonów, ale również w drażliwości oraz stresie jaki pojawia się podczas napięcia przedmiesiączkowego. Niewątpliwie jest to znaczny czynnik warunkujący problemy z zatwardzeniem w tym czasie.

Zaparcia towarzyszące chorobom układu nerwowego

Przewlekły stres, nerwica oraz inne zaburzenia układu nerwowego to jedna z najczęstszych przyczyn przewlekłych zaparć u młodych osób. Częste, stresujące sytuacje, brak odpoczynku, nieregularne pory snu oraz spożywania posiłków to kolejne czynniki nasilające objawy. W przypadku jeśli zaparcia są długotrwałe lub nasilają się w pierwszej kolejności warto skorzystać z naturalnych metod. Zaliczamy do nich ziołowe leki, regularne ćwiczenia pobudzające jelita do pracy. Dopiero w następnym kroku jeżeli objawy nie miną skorzystać z konsultacji lekarza. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku braku wypróżnień u dzieci, ponieważ nie każdy z leków na zaparcia dostępnych bez recepty jest bezpieczny dla dzieci. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.