Zapalenie płuc u dziecka – objawy, diagnostyka i leczenie

Napisano 25.05.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zapalenie płuc u dziecka zaliczane jest do jednych z poważniejszych schorzeń dolnych dróg oddechowych. Określa się je jako ostre zakażenie, które powoduje zmiany w obszarze pęcherzykowym układu oddechowego. Występować może również u dorosłych i może być wywoływane przez wirusy lub bakterie, poza tym mogą towarzyszyć mu różne objawy. Jakie zapalenie płuc objawy u dziecka może dawać, jakie są przyczyny choroby i jak wygląda jej przebieg? Ile trwa zapalenie płuc u dzieci i kiedy konieczna jest wizyta w szpitalu? Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zapalenie płuc u dziecka – jak wygląda przebieg choroby? Rozpoznanie

Zapalenie płuc u najmłodszych pacjentów to choroba, której obawia się każdy rodzic. To poważne schorzenie, którego nie można lekceważyć, ponieważ nieleczone może być groźne dla zdrowia. Zapalenie płuc u dziecka przyczyny może mieć różne. Choroba może być wywoływana przez wirusy lub bakterie, poza tym przyczyną zapalenia płuc mogą być pasożyty. Do rozwoju choroby przyczynić się mogą także alergie.

Czytaj także:

U noworodków zapalenie płuc powodują najczęściej bakterie, z kolei za pojawienie się zapalenia płuc u niemowląt i dzieci do 5. roku życia odpowiada najczęściej wirus RSV, a także adenowirusy. W tej grupie wiekowej zapalenie płuc może być związane również z wirusami paragrypy. U dzieci w wieku od 5 do 15 lat zapalenie płuc może być wywołane przez bakterie, do których zalicza się pneumokoki oraz meningokoki – Streptococcus pneumoniae (bakterie będące najczęstszą przyczyną zapalenia płuc) oraz Haemophilus influenzae. Ze schorzeniem najczęściej zmagają się dzieci w wieku do 5 lat.

Objawy świadczące o zapaleniu płuc

Zapalenie płuc u dziecka może mieć różny przebieg – możliwe jest również bezobjawowe zapalenie płuc u dziecka. Objawy zauważalne mogą być natomiast różne. Jak rozpoznać zapalenie płuc u dziecka? Objawami świadczącymi o zapaleniu płuc są między innymi osłabienie, bóle mięśni, duszność i utrudnione oddychanie oraz ból w klatce piersiowej, który nasila się przy głębokim oddychaniu. Do objawów wskazujących na chorobę zalicza się również obecność dokuczliwego kaszlu, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny lub bez wydzieliny (początkowo kaszel może być suchy, a następnie staje się wilgotny). Przy tej chorobie pacjent może mieć również do czynienia z gorączką – zwykle pojawia się gorączka powyżej 38,5 stopni Celsjusza. Oprócz gorączki na chorobę wskazywać może również ból gardła i dreszcze. Chory może mieć również przyspieszony i świszczący oddech. Jeśli choroba powstała przy udziale bakterii atypowych, u chorych pojawiać się mogą bóle brzucha, wymioty, biegunki, duszności, poza tym dziecko przy zapaleniu płuc może mieć do czynienia z suchym kaszlem.

Jeśli u pacjenta wystąpiła infekcja dróg oddechowych lub ma on inne dolegliwości, na które konieczne jest podawanie leków, a stacjonarna wizyta u lekarza nie jest możliwa, skorzystać może z recepty online. W tym celu wystarczy uzupełnić znajdujący się w Internecie formularz, by w kilka chwil otrzymać 4-cyfrowy kod na niezbędne medykamenty.

Jak reagować na zapalenie płuc u dziecka?

Jeśli matki podejrzewają zapalenie płuc u dziecka, o czym świadczą m.in. duszności, uciążliwy kaszel i gorączka, koniecznie powinny umówić się z dzieckiem na konsultację z lekarzem. W przypadku pojawienia się gorączki konieczne będzie podawanie leków przeciwgorączkowych. Ważne jest również systematyczne nawadnianie organizmu. Jeśli chodzi o zapalenie płuc u dzieci, leczenie uzupełnione powinno być o prawidłowe wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa osoba chora. Nie jest również wskazane palenie tytoniu w otoczeniu malucha. Co na zapalenie płuc u dziecka może się sprawdzić jeszcze? Ważne jest także zachęcanie malucha do odpoczynku oraz stała obserwacja pacjenta.

Jak leczyć zapalenie płuc u dziecka? O sposobie leczenia decyduje specjalista. Bakteryjne zapalenie płuc powinno być leczone przede wszystkim antybiotykiem, który wymierzony jest w konkretny szczep bakterii. Antybiotyk na zapalenie płuc u dzieci przepisać może lekarz po wcześniejszym rozpoznaniu choroby (antybiotyk ustala się indywidualnie, ponieważ część zapaleń wywoływana jest przez wirusy, na które antybiotyki nie są stosowane). W przypadku dzieci zastosowanie mają następujące antybiotyki: amoksycylina, amoksycylina z kwasem klawulanowym, ceftriakson, cefuroksym, klarytromycyna oraz azytromycyna.

Rodzaje zapalenia płuc u dzieci

Zapalenie płuc u dziecka podzielić można na zapalenie płuc szpitalne oraz pozaszpitalne. Z kolei w zależności od etiologii schorzenia, wyróżnia się:

  • Wirusowe zapalenie płuc – związane z obecnością stanu zapalnego w tkance śródmiąższowej, w mniejszym stopniu w świetle pęcherzyków płucnych.
  • Bakteryjne zapalenie płuc – oznacza stan zapalny miąższu płucnego obwodowo od oskrzelików.
  • Atypowe zapalenie płuc – wywoływane przez bakterie, do których zalicza się Mycoplasma pneumoniae, Legionella pneumophila oraz Chlamydophila pneumoniae.
  • Grzybicze zapalenie płuc – powodowane jest przez zarodniki, które obecne są w powietrzu, glebie oraz wodzie.
  • Bezobjawowe zapalenie płuc – rozwija się u najmłodszych pacjentów bez symptomów. Niekiedy obserwuje się jednak osłabienie malucha.

Zapalenie płuc u dziecka — czy możemy się nim zarazić?

Jeśli chodzi o zapalenie płuc u dziecka, wywoływane jest ono zwykle przez drobnoustroje chorobotwórcze, dlatego można się nim zarazić od chorego dziecka. Choroba może rozprzestrzeniać się na wiele sposobów. Znajdujące się w nosie oraz w gardle patogeny chorobotwórcze mogą zakażać płuca poprzez ich wdychanie. Często bakterie i wirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową – zwłaszcza podczas kichania oraz kaszlu. Zapalenie płuc może przenosić się także z krwią chorego.

Jak długo trwa zapalenie płuc u dzieci?

Zapalenie płuc u dziecka leczy się w zależności od rodzaju czynnika, który doprowadził do jego wystąpienia. Ile trwa zapalenie płuc u dziecka? Pozaszpitalne zapalenie płuc leczy się zwykle przez 5-7 dni. Jeśli zostanie wywołane przez bakterie atypowe Mycoplasma pneumoniae lub Chlamydophila pneumoniae – leczenie trwa najczęściej do 10 do 14 dni. Czas trwania leczenia w przypadku zakażenia spowodowanego przez Legionella pneumophila może wynosić nawet kilka tygodni.

Kiedy należy udać się do szpitala z zapaleniem płuc u dziecka?

Nieleczone zapalenie płuc u dziecka może prowadzić do wystąpienia groźnych dla zdrowia i życia powikłań, dlatego w niektórych przypadkach malucha trzeba poddać hospitalizacji. Kiedy udać się do szpitala, jeśli u dziecka wystąpi zapalenie płuc? Wskazaniem do leczenia malucha w warunkach szpitalnych jest przede wszystkim ciężki przebieg choroby, a także odwodnienie. Do szpitala należy udać się także przy współistnieniu chorób przewlekłych oraz jeśli pacjent ma przyspieszony oddech i tętno. Zaburzenia świadomości dziecka i wiek poniżej 6 miesięcy to kolejne wskazania do jak najszybszego zgłoszenia się do lekarza.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.