Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Jeśli osoba skarży się np. na dziwny ból w lewej nodze, może być to jeden z objawów wskazujących na zapalenie mięśnia łydki, czyli tylnej części podudzia, która rozciąga się od uda aż do stopy. Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy zapalenia mięśnia łydki? Jak wygląda diagnostyka i leczenie zapalenia mięśnia łydki? Po więcej informacji na temat problemów związanych z łydkami zapraszamy do naszego artykułu!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Zapalenie mięśnia łydki — przyczyny
Do głównych struktur budujących łydkę zalicza się mięśnie łydki. Do największych mięśni łydki zalicza się mięsień brzuchaty łydki oraz mięsień płaszczkowaty. Mięśnie te są unerwione przez nerw piszczelowy. Za unaczynienie mięśni łydki odpowiedzialne są natomiast tętnice łydkowe, które odchodzą od tętnicy podkolanowej, a także tętnica strzałkowa oraz piszczelowa tylna. Mięśnie łydki pełnią wiele ważnych funkcji. Odpowiadają między innymi za zginanie stopy ku dołowi, poza tym dzięki nim możliwe jest podnoszenie stopy podczas codziennych czynności, do których zalicza się między innymi chodzenie. Mięśnie łydki odpowiadają też za utrzymywanie pozycji stojącej, poza tym biorą udział w zginaniu stawu kolanowego. Jedną z częstych dolegliwości związanych z mięśniami łydek jest zapalenie mięśnia łydki. Z łydkami mogą być też związane żylaki w młodym wieku, a także u osób starszych, które zlokalizowane są na przyśrodkowej stronie uda oraz łydki. Są to najczęstsze lokalizacje tego rodzaju zmian naczyniowych na kończynach dolnych.
Jeśli pacjent ma do czynienia z zapaleniem mięśnia łydki, poza tym pojawiają się u niego nieprzyjemne dolegliwości takie jak bóle mięśni i stawów, a wizyta w przychodni np. przez długie kolejki nie jest możliwa, skorzystać może z rozwiązania, jakim jest recepta online. To dokonały sposób na otrzymanie recepty na niezbędne leki, bez konieczności wychodzenia z domu. Otrzymaną receptę chory może zrealizować w każdej aptece.
Czynniki prowadzące do zapalenia mięśnia łydki
Zapalenie mięśnia oznacza zespół objawów, w przebiegu których dochodzi do uszkodzenia komórek mięśniowych. Dolegliwość ta może dotyczyć osób w każdym wieku, bez względu na płeć, jednak statystycznie częściej występuje u kobiet, a także u osób starszych. Przyczyny zapalenia mięśnia łydki nie zostały do końca poznane, jednak przypuszcza się, że do rozwoju schorzenia przyczyniają się procesy autoimmunologiczne, poza tym nie bez znaczenia pozostają też przebyte infekcje wirusowe. Zapalenie mięśnia może być też efektem powikłań zakażeń bakteryjnych. Inną możliwą przyczyną zapalenia mięśnia łydki są urazy, które mogą spowodować też uszkodzenie mięśni. Mogą to być zarówno urazy powstałe w wyniku uprawiania sportu, jak i podczas wykonywanej pracy. Do zapalenia mięśni dojść może również przy naciągnięciu lub zwichnięciu mięśnia łydki.
Objawy zapalenia mięśnia łydki
Zapalenie mięśnia łydki objawy może mieć różne. Do najczęstszych objawów wskazujących na zapalenie mięśnia łydki zalicza się zaburzenia neurologiczne i czynnościowe ze strony układu mięśniowego. W przypadku zapalenia mięśnia u pacjentów wystąpić może ogólne osłabienie organizmu, poza tym często pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka. Pacjent może mieć też problemy z chodzeniem po przebudzeniu. Inne możliwe objawy zapalenia mięśnia łydek to ból łydek w nocy. Często pacjenci odczuwają również w ciągu dnia tkliwość i ból łydek. Przyczyny takiego stanu mogą być też efektem zakrzepowego zapalenia żył, poza tym dokuczliwy ból łydek może być skutkiem powikłań po przejściu grypy. Często ból łydek pojawia się z przetrenowania. Nierzadko przy zapaleniu mięśnia łydki pacjenci obserwują objawy skórne, do których zalicza się między innymi zaczerwienienie, które towarzyszy dolegliwościom bólowym. Pojawiać się mogą też problemy z utrzymaniem równowagi. Zapalenie mięśnia u dziecka objawy może dawać podobne, jak u osób dorosłych.
Diagnostyka zapalenia mięśnia łydki
Często u pacjentów pojawiać się może zapalenie mięśnia brzuchatego łydki. Mięsień brzuchaty łydki to mięsień dwugłowy, dzięki któremu możliwe jest między innymi wspinanie się na palce, a także utrzymywanie prawidłowej postawy ciała podczas poruszania się. Mięsień ten wspomaga również zginanie stawu kolanowego. Jego nadmierne rozciągnięcie może doprowadzić do poważnego urazu. Mięsień składa się z dwóch głów i zaliczany jest do mięśni tylnej goleni, którą tworzy warstwa powierzchniowa oraz warstwa głęboka. Wraz z mięśniem płaszczkowatym mięsień brzuchaty łydki tworzy mięsień trójgłowy łydki.
By zdiagnozować schorzenie, jakim jest zapalenie mięśnia łydki, lekarz powinien wykonać badanie fizykalne, poza tym konieczne może okazać się badanie krwi oraz tomografia komputerowa. Niekiedy konieczne może być również wykonanie badania elektromiograficznego, które ma na celu przedstawienie przy pomocy zapisu graficznego czynności elektrycznej mięśnia. Lekarz może również zlecić pacjentowi badanie histologiczne oraz rezonans magnetyczny mięśni. Pomocne może okazać się też badanie CRP (białko C-reaktywne, wskaźnik stanu zapalnego w organizmie), a także OB (Odczyn Biernackiego). Właściwa diagnostyka jest kluczowa dla dalszego postępowania przy zapaleniu mięśnia łydki.
Leczenie zapalenia mięśnia łydki
Jeśli u pacjenta zostanie zdiagnozowane zapalenie mięśnia łydki, konieczne może okazać się wdrożenie odpowiedniego leczenia. Leczenie zapalenia mięśnia jest procesem długotrwałym – najlepiej na ten czas pozostać pod stałą obserwacją lekarza. W leczeniu zapalenia mięśnia łydki stosowana jest terapia objawowa. Sprawdzić się mogą między innymi sterydy (glikokortykosteroidy). Jeśli ta metoda leczenia nie przyniesie oczekiwanych efektów lub przebieg schorzenia będzie gwałtowny, konieczne może okazać się leczenie skojarzone. Wówczas, oprócz glikokortykosteroidów, konieczne może okazać się przyjmowanie leków zawierających w składzie np. metotreksat, azatioprynę, cyklosporynę, a także cyklofosfamid oraz chlorochinę. Pomocniczo stosuje się również preparaty witaminowe. Przy zapaleniu mięśnia łydki bardzo ważna jest również rehabilitacja oraz regularnie wykonywane masaże. Odpowiednio dobrany sposób leczenia może przyczynić się do ograniczenia objawów, przez co pacjent będzie mógł normalnie funkcjonować.
Jak łagodzić ból wywołany zapaleniem mięśnia łydki — leki przeciwbólowe
W przypadku zapalenia mięśnia łydki warto stosować również leki przeciwbólowe, które mają na celu łagodzenie dolegliwości bólowych towarzyszących schorzeniu. Leki przeciwbólowe dostępne są w aptekach w różnych formach. Popularnością cieszą się tabletki, jednak leki przeciwbólowe mogą też występować w formie kapsułek oraz drażetek. Jeśli zapalenie mięśnia łydki związane jest z urazem lub kontuzją, sprawdzić się mogą również żele i maści o działaniu miejscowym. Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe zaliczane są zwykle do kategorii niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Domowe sposoby na łagodzenie objawów zapalenia mięśnia łydki
Oprócz metod farmakologicznych na zapalenie mięśnia łydki u chorego sprawdzić się mogą również domowe sposoby. W celu łagodzenia dolegliwości bólowych towarzyszących zapaleniu mięśnia łydki warto delikatnie masować bolące mięśnie, poza tym zaleca się częsty odpoczynek. Przy bolącej łydce skuteczne może okazać się też stosowanie zimnych oraz ciepłych kompresów. Ich zadaniem jest zmniejszenie stanu zapalnego oraz zwiększenie przepływu krwi przez mięśnie.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?