Bolące łydki – najczęstsze powody. Rokowania i leczenie

Napisano 30.11.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Bolące łydki należą do dość powszechnych dolegliwości i najczęściej są efektem urazu lub zakwasów. Czasem jednak objawy wskazywać mogą na poważne problemy zdrowotne. Przykładem może być zakrzepica, choć to nie jest jedyna opcja, gdyż bóle w łydkach towarzyszyć mogą niejednemu schorzeniu. Z bólem w nogach można próbować walczyć na własną rękę, jednak czasem bolesność w mięśniach jest tak intensywna, że stopniowo powoduje trudności z chodzeniem, a wówczas pacjent wymaga kontaktu z lekarzem i leczenia. Do specjalisty zgłosić się należy również, jeśli oprócz bólu pacjent zauważa inne niepokojące objawy, jak np. zaczerwienienie skóry, obrzęk, tkliwość tkanek itp. Z artykułu dowiesz się, jakie zaburzenia mogą sprawiać, że łydka boli, a także w jaki sposób się je diagnozuje i leczy. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ból łydek – objawy

Dolegliwość, jaką jest ból łydki, objawia się w sposób znany niemal każdemu. Oczywiście bolące łydki mogą mieć różne przyczyny, a w związku z tym i rodzaj bólu oraz jego nasilenie mogą być różne. Problem objawia się dolegliwościami bólowymi obejmującymi część nogi powyżej stopy i poniżej kolan, choć tak naprawdę ból nogi w łydce może mieć różne lokalizacje. Zlokalizowany może być na przykład z przodu, blisko kości piszczelowej, ale nie jest wykluczony również ból łydki pod kolanem, a także ból zewnętrznej części łydki, czy też ból łydki z boku. Każda z tych lokalizacji wskazywać może na inny rodzaj dolegliwości, dlatego przy diagnostyce bardzo ważny jest rzetelny wywiad z pacjentem i ocena towarzyszących mu objawów. 

Czytaj także:

Nie powinno się lekceważyć problemu, jakim jest ból łydek. Przyczyna co prawda nie zawsze jest poważna, jednak zdarza się, że w grę wchodzą również problemy zdrowotne, które powinny być leczone farmakologicznie. Jeśli schorzenie nie zostanie w porę zdiagnozowane, doprowadzić może do groźnych powikłań w organizmie i konieczności długotrwałego oraz znacznie trudniejszego leczenia. Lepiej zatem w porę pojawić się u lekarza i wdrożyć zalecaną przez niego terapię. Możesz wówczas korzystać z recepty online. Rozwiązanie to będzie nieocenione, gdy łydka boleć będzie silnie, utrudniając przemieszczanie się – przy konsultacjach online nie musisz bowiem wychodzić z domu. 

Najczęstsze przyczyny bólu łydek?

Bolące łydki mogą wiązać się z różnorodnymi przyczynami, stąd nie zawsze pacjent jest w stanie samodzielnie powiedzieć, co jest źródłem problemu. Najczęściej pojawia się ból łydek w związku z przeciążeniem mięśni. W ten sposób pojawiają się między innymi bolące łydki po bieganiu. Przyczyną problemu może być również uraz – wówczas często występuje ból jednej łydki (dotkniętej urazem). Często dochodzi do niego, jeśli przed aktywnością fizyczną nie jest wykonana odpowiednia rozgrzewka, jednak czasem wystarczy jedynie nieprawidłowy skok, uderzenie czy upadek. Gdy dojdzie do urazu, zazwyczaj pojawia się rwący ból, który wręcz nasila się, gdy pacjent podejmuje próby chodzenia. Dojść może tu również do wystąpienia obrzęku, pojawienia się krwiaka i zaczerwienienia skóry. Nie są wykluczone również zakwasy. Wówczas po intensywnym wysiłku fizycznym dolegliwością są najczęściej bolące łydki z tyłu. Jest to efekt pojawienia się kwasu mlekowego w związku z fermentacją mlekową, do której dochodzi, gdy podaż tlenu jest zbyt mała.

U wielu pacjentów zdarza się ponadto ból łydek w nocy. Najczęściej wówczas odczuwalny jest ból w łydce jak skurcz, co w znacznym stopniu utrudnia zasypianie. Wówczas nierzadko skóra staje się blada, ponadto dochodzi do jej oziębienia. Za skurcze łydek zazwyczaj odpowiada nieprawidłowa dieta i niedobory składników mineralnych (w tym zwłaszcza magnezu i potasu). Może być to jednak również efekt odwodnienia organizmu. Skurcze łydek bywają niezwykle bolesne, ponadto wskazywać mogą na wiele schorzeń, więc jeśli pojawiają się często, wymaga to kontaktu z lekarzem. Co ciekawe, ból łydek nie jest rzadkością również przy infekcjach. W przypadku chorób wirusowych, w tym np. grypy, jednym z charakterystycznych objawów są bóle mięśniowe, w tym także dolegliwości bólowe dolnych partii nóg. Inne objawy takiej infekcji to również katar, kaszel chorego, zmęczenie, gorączka, bóle gardła i głowy. 

Ból łydek – kiedy udać się z nim do lekarza?

Często pacjent może odczuwać dokuczliwy ból łydek przy chodzeniu. Jest on efektem naciągnięcia mięśnia, ponadto może wiązać się z wystąpieniem innych urazów. Choć bolące łydki mogą wydawać się problemem prozaicznym, który mija samoczynnie, warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach wręcz zalecany jest pilny kontakt z lekarzem. Szczególnie niepokojące powinny być dolegliwości bólowe, które utrzymują się ponad tydzień lub wręcz nasilają się. Zwrócić uwagę należy także na opuchliznę bądź przebarwienie skóry łydki, a także na jej patologiczną tkliwość na dotyk. Powodem do niepokoju mogą być nie tylko bolące kolana i łydki, ale również bardzo uwypuklone żyły. Nierzadko może pojawić się również ból łydki po skurczu, który potrafi być bardzo silny i powodować dyskomfort. Taki ból niejednokrotnie utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków oraz ogranicza aktywność fizyczną. Może on utrzymywać się nawet do kilku dni, dlatego wizyta u lekarza może być wówczas koniecznością. 

Diagnostyka bólu łydek – jak poznać ich przyczynę?

Gdy problemem pacjenta są bolące łydki z niewiadomego powodu lub często pojawia się skurcz łydki i ból przez kilka dni nie ustępuje, najlepiej zgłosić się do lekarza i opisać swoje objawy. Lekarz zapewne skieruje wówczas pacjenta na dodatkowe badania, które pomogą w ustaleniu przyczyny problemu. Mogą być to między innymi badania krwi. Konieczne może być również USG tętnic, ultrasonograficzny test uciskowy, a także rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. Jednym z zapisywanych przez lekarzy badań jest również wenografia żył kończyny dolnej. Nie są wykluczone również innego typu badania – wszystko zależy od objawów towarzyszących pacjentowi oraz podejrzeń lekarza, co do przyczyny problemu. 

Ból łydek a choroby żył

Nie każdy wie, że bolące łydki wskazywać mogą na choroby układu krążenia. Dużym problemem jest żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Zakrzepica rozwijająca się w żyłach kończyn dolnych sprawia, że znacznie utrudniony jest odpływ krwi z kończyn. Związane jest to z odkładaniem się w naczyniach żylnych zakrzepów, które z czasem stają się coraz większe, zwężając tym samym światło naczynia. Objawem zakrzepicy mogą być nie tylko dolegliwości bólowe łydek, ale również ich obrzęk. Skóra może być zaczerwieniona i tkliwa, ponadto zauważyć można również jej nadmierne ocieplenie. 

Problemem może być również przewlekła niewydolność żylna. Wiąże się ona z uszkodzeniem zastawek w żyłach, co przyczynia się do zastojów krwi w naczyniach. Pacjent może wówczas mieć uczucie ciężkich nóg, ponadto pojawiają się również bardzo bolesne skurcze. 

Ból łydek – jak się go pozbyć?

Domowe sposoby na ból łydek to między innymi ćwiczenia rozciągające, które rozluźnią napięte mięśnie i uelastycznią je. Sprawdzą się zarówno przy bolesnych skurczach łydek, jak również przy zakwasach. Pomocny może być również delikatny masaż łydek. To bardzo dobry sposób między innymi na bolące łydki w ciąży, choć nie tylko. Masaż wykonać można ręcznie, używając oliwki, jednak dobrze na bolące łydki sprawdza się również masaż wodny – wykorzystać można naprzemienne natryski wodą ciepłą i zimną. 

Jeśli zastanawiasz się, co jest dobre na ból łydek, musisz wiedzieć, że leczenie dobiera się do przyczyny dolegliwości. Jeśli na przykład problemem jest układ krwionośny, konieczne mogą być leki poprawiające krążenie krwi. Gdy problemem jest infekcja, stosuje się leki wspomagające walkę organizmu z chorobą. Gdy dojdzie do przeciążenia lub urazu, lekarz może zapisać przeciwzapalną i przeciwbólową maść na bolące łydki. Jeśli natomiast problemem są niedobory, konieczna może być dodatkowa suplementacja. Ostateczną decyzję, co do leczenia i czasu trwania terapii podejmuje lekarz.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.