Zakrzepica a zwolnienie lekarskie – czym jest ta choroba i czy może być powodem zwolnienia?

Napisano 11.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Chorób układu krwionośnego nie powinno się bagatelizować, gdyż mogą nawet stanowić zagrożenie dla życia pacjenta. Jednym z takich schorzeń jest zakrzepica, związana z zaburzeniami układu krzepnięcia. Zakrzepica często obejmuje kończyny dolne. W chorobie dochodzi do zastojów żylnych, związanych z powstawaniem skrzepów w naczyniach krwionośnych, ponadto skrzepliny mogą odrywać się, co jest groźne dla pacjenta. Wiele osób interesuje temat „zakrzepica a zwolnienie lekarskie”, więc postaramy się nieco przybliżyć kwestię leczenia tej choroby.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest zakrzepica?

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, zapalenie żył i zakrzepica to te same nazwy jednego schorzenia, które może występować u pacjentów pod wieloma postaciami. Jeśli interesuje Cię, co to jest zakrzepica, musisz wiedzieć, że jest to poważna dolegliwość, która związana jest z powstawaniem w naczyniach krwionośnych skrzepów, co może mieć bardzo negatywne skutki, jeśli chodzi o zdrowie człowieka. Warto wiedzieć, że zakrzepica może być zarówno żylna, jak i tętnicza. Wyróżnić można zakrzepicę żył głębokich (skrzepy powstające w obrębie kończyn dolnych), zakrzepicę żył powierzchniowych, zakrzepicę żył wątrobowych oraz zatorowość płucną. Zakrzepica objawy daje różnie, zależnie od postaci choroby, z jaką pacjent ma do czynienia. U wielu pacjentów schorzenie przebiega nawet bezobjawowo. Nie jest to jednak powodem do jego bagatelizowania, gdyż nawet potencjalnie niedokuczliwa postać choroby może przyczynić się do śmierci pacjenta. 

Czytaj także:

Leczenie to konieczność, by zminimalizować ryzyko groźnych dla zdrowia i niebezpiecznych dla życia powikłań choroby, jaką jest zakrzepica, a zwolnienie lekarskie online może okazać się w niektórych przypadkach niezbędne, by pacjent mógł wrócić do wcześniejszego stanu zdrowia. W leczeniu zakrzepicy zazwyczaj podaje się doustne leki przeciwzakrzepowe oraz zastrzyki z heparyną, ponadto stawia się na pończochy i rajstopy uciskowe. Leczenie zazwyczaj trwa długo, więc warto wiedzieć o opcji, jaką jest recepta przez internet, umożliwiająca łatwe i szybkie uzupełnienie kończących się leków, bez konieczności wizyty w przychodni.

Przyczyny i objawy zakrzepicy

Zakrzepica wiąże się z powstawaniem zakrzepów w żyłach lub tętnicach, co może mieć groźne powikłania. Na początku przylegają one zazwyczaj do ścian naczyń krwionośnych i na tym etapie zwykle nie są jeszcze niebezpieczne. Zdarzyć może się jednak, że fragmenty skrzepów oderwą się od ściany naczynia krwionośnego i skrzepliny zaczną krążyć po organizmie, a wówczas może dojść nawet do zatrzymania krążenia. Wyróżnić można czynniki ryzyka, które znacznie zwiększają prawdopodobieństwo pojawienie się zakrzepicy u pacjenta. Jest to między innymi siedzący tryb życia, częste siedzenie „z nogą na nodze”, niska aktywność fizyczna i praca stojąca. Zakrzepicy sprzyja również nadmierna masa ciała (nadwaga i otyłość), ponadto dolegliwość pojawia się najczęściej u osób po 60 roku życia. Do zakrzepicy przyczynić może się również cukrzyca, reumatyzm i choroby nowotworowe, ponadto ryzyko zwiększają niektóre leki (np. doustne środki antykoncepcyjne). Wśród czynników ryzyka zakrzepicy wymienia się również niezdrową dietę, używki, a także noszenie zbyt ciasnej odzieży, która uciska ciało. Warto dodatkowo wiedzieć, że w ciąży również ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej jest większe, co związane jest między innymi ze zmianami hormonalnymi, uciskiem macicy na narządy oraz uciskiem na żyły biodrowe.

Zakrzepowe zapalenie żył może dotknąć osobę w każdym wieku, choć faktycznie najczęściej diagnozowane jest u osób w wieku powyżej 60 lat. Bardzo często w początkowym stadium zakrzepica przebiega bezobjawowo i pacjenci dowiadują się o niej przypadkiem, stąd nic dziwnego, że choroba nazywana jest „cichym zabójcą”. Najbardziej charakterystycznym objawem zakrzepicy jest ból nóg, który dominuje w czasie stania lub chodzenia, ponadto u pacjentów pojawiać może się również obrzęk kończyn dolnych, w tym zwłaszcza w rejonie kostek lub ud. Pacjentowi może towarzyszyć uczucie stwardnienia żyły i ciepła, ponadto skóra wokół zmiany zaczerwienia się lub zasinia, a także staje się wyraźnie napięta i gładka. O zakrzepicy świadczyć może również przyspieszone tętno, stan podgorączkowy lub gorączka, a gdy dojdzie do zatorowości płucnej, pojawić mogą się również bóle w klatce piersiowej i duszności. 

Czego nie wolno robić przy zakrzepicy?

Gdy pojawia się zakrzepica, konieczne jest nie tylko przyjmowanie leków i stosowanie się do wytycznych lekarza, ale również unikanie zastoju krwi. Pacjent powinien zwrócić uwagę, by kończyna była odciążona i nieuciśnięta, co zmniejszy ryzyko zastoju żylnego. Pomocne może być tu przybranie pozycji leżącej, częste zmiany pozycji, a także stosowanie okładów. Czego nie wolno robić przy zakrzepicy? Należy unikać pozostawania zbyt długo w jednej pozycji ciała – mowa tu o pracy stojącej lub siedzącej, a także o dłuższych podróżach samochodem czy samolotem. Pacjenci zmagający się z zakrzepicą powinni unikać ponadto zakładania „nogi na nogę” czy krzyżowania nóg, ponadto nie powinni nosić obcisłej odzieży (medyczne podkolanówki lub rajstopy uciskowe są jednak nawet wskazane). Unikać należy również niezdrowej diety, a także braku aktywności fizycznej. 

Ile trwa leczenie zakrzepicy?

Leczenie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej nie jest proste i zazwyczaj trwa dość długo, ponadto efekty terapii nie muszą być widoczne od razu. Oczywiście czas trwania terapii zależny jest od wielu czynników, w tym między innymi od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta, jego reakcji na podawane leki, a także schorzeń dodatkowych. Ile trwa leczenie zakrzepicy? Najczęściej trwa ono nie mniej niż 6-9 miesięcy, ale może zdarzyć się również, że potrzebna będzie dłuższa terapia. Warto być cierpliwym i zaufać lekarzowi. Prawidłowe leczenie zakrzepicy w wielu przypadkach pozwala na całkowite wyleczenie schorzenia, chyba że pacjent ma do czynienia z chorobą o podłożu genetycznym, która ma tendencję do powracania. W niektórych przypadkach konieczne jest przyjmowanie leków o działaniu przeciwzakrzepowym przez całe życie. W przypadku zakrzepicy nawracającej, lekarz może ponadto zdecydować o leczeniu operacyjnym.  

Ile trwa zwolnienie lekarskie przy zakrzepicy?

Pozostając przy temacie „zakrzepica a zwolnienie lekarskie” trzeba jeszcze wspomnieć, że wielu pacjentów zastanawia się, ile trwa zwolnienie lekarskie przy zakrzepicy. Tu również nie można podać jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż decyzję indywidualnie podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę stan pacjenta i przeprowadzone badania, postać zakrzepicy, rodzaj leczenia i reakcję pacjenta na leczenie. W przypadku leczenia operacyjnego zaawansowanej postaci zakrzepicy konieczne może być np. dłuższe zwolnienie lekarskie, a leczenie początkowych stadiów zakrzepicy niezaawansowanej może nawet nie wiązać się z potrzebą zwolnienia lekarskiego.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.