Zakrzepica a alkohol. Czy można go spożywać przy tym schorzeniu?

Napisano 19.04.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 2 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zakrzepica, inaczej choroba zakrzepowo-zatorowa lub zapalenie żyły, może pojawić się u osób w każdym wieku, jednak najczęściej dotyka osoby po czterdziestym roku życia. Schorzenie znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. W przypadku tego schorzenia często poruszany jest temat „zakrzepica a alkohol”. W jaki sposób działa alkohol na organizm z zakrzepicą i czy możliwe jest łączenie alkoholu z lekami przeciwzakrzepowymi? Po odpowiedzi na powyższe pytania zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zakrzepica – co to za choroba?

Schorzenie, jakim jest zakrzepica, pojawia się niezależnie od wieku, bardzo często przez długi czas nie dając objawów. Wiąże się z powstaniem zakrzepu w żyle i najczęściej dotyczy kończyn dolnych. Wielu pacjentów dowiaduje się o niej przez przypadek, jednak choroba pozostawiona długo bez właściwego leczenia może powodować niebezpieczne dla pacjentów powikłania, a nawet śmierć. Rozwojowi zakrzepicy sprzyja otyłość, nowotwory, a także schorzenia układu krążenia, do których zalicza się żylaki, nadmierną krzepliwość krwi oraz zapalenie żył powierzchniowych. Do powstawania zakrzepów przyczynić się może również reumatyzm, a także przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej oraz leków łagodzących objawy menopauzy.

Czytaj także:

Inne przyczyny zakrzepicy to urazy oraz operacje chirurgiczne, a także siedzący tryb życia. Zakrzepicę powodować może również niewłaściwa dieta, która jest bogata zwłaszcza w cukry i tłuszcze zwierzęce, a uboga w owoce i warzywa. Jednym z pierwszych objawów zakrzepicy może być silny ból w łydce, który nasila się zwłaszcza podczas zginania stopy. Ból może utrudniać chodzenie, a także wykonywanie nawet najmniejszych ruchów.

Na forach internetowych bardzo często poruszane jest zagadnienie „alkohol a zakrzepica żył”. Jeśli chodzi o zagadnienie „zakrzepica a alkohol”, warto mieć na uwadze, że czynnikiem ryzyka jest chociażby nadmierne spożywanie alkoholu. Jeśli pacjenci mają problemy z zakrzepicą, ponadto cierpią na poważne schorzenia i potrzebne są im pilnie leki, a z różnych przyczyn nie mogą udać się osobiście do lekarza, rozwiązaniem może okazać się recepta przez internet. W ten sposób można otrzymać receptę na potrzebne leki zaledwie w kilka chwil i to bez wcześniejszej rejestracji.

Leki przeciwzakrzepowe a alkohol — czy można je łączyć?

W leczeniu zakrzepicy stosuje się przede wszystkim farmakologię. Czy przy zakrzepicy można pić alkohol? Jeśli chodzi o temat „zakrzepica a alkohol” należy mieć na uwadze, że alkohol nasila działanie leków przeciwkrzepliwych, w wyniku czego u pacjentów mogą pojawić się objawy przedawkowania. W przypadku tematu „zakrzepica nóg a alkohol”, w czasie podjętego leczenia odradza się spożywanie alkoholu, ponieważ może ono zaburzać prawidłowe działanie leków. Picie alkoholu podczas przyjmowania leków w znacznym stopniu zwiększa również ryzyko wystąpienia powikłań krwotocznych.

Jak działa alkohol na organizm z zakrzepicą?   

Leczenie zakrzepicy pozwala uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia lub życia pacjenta powikłań. W tym celu pacjentom przepisuje się leki o różnych mechanizmach działania. Pozostając przy temacie „zakrzepica a alkohol” należy pamiętać, że spożywanie alkoholu może mieć niekorzystny wpływ na układ krążenia. Aby u pacjentów nie pojawiła się zakrzepica alkoholowa, nie powinni oni pić alkoholu w trakcie przyjmowania leków przeciwzakrzepowych. W przypadku zagadnienia „alkohol a zakrzepica,” warto również pamiętać, że alkohol jest także czynnikiem, który wpływa na możliwość wystąpienia zakrzepicy u zdrowych osób.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.