Nieleczona zakrzepica odbytu – do czego może prowadzić?

Napisano 19.04.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 2 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zakrzepica odbytu, inaczej zakrzepica żyły okołoodbytowej, zakrzepica splotu okołoodbytowego, krwiak okołoodbytowy lub ostry stan choroby hemoroidalnej, jest przyczyną silnego bólu, a nieleczona może doprowadzić do wielu niebezpiecznych dla zdrowia pacjenta problemów zdrowotnych. W jaki sposób rozpoznać zakrzepicę odbytu i kiedy należy podjąć się jej leczenia? Jakie konsekwencje może mieć dla zdrowia nieleczona zakrzepica odbytu? Po więcej informacji zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Nieleczona zakrzepica odbytu — jak ją rozpoznać?

Zakrzepica (hemoroidy wykrzepione) to zakrzep, który pojawił się w splocie żylnym zewnętrznym odbytu, stanowiący powikłanie choroby hemoroidalnej. Wyczuwalny jest jako siny guzek, bolesny zwłaszcza przy dotyku. Niekiedy może swędzieć, natomiast w przypadku pęknięcia może stać się przyczyną krwawienia. Zakrzepicę może wywoływać wiele czynników, do których zalicza się między innymi siedzący tryb życia, a także problemy przy defekacji oraz nadmierne spożywanie alkoholu. Zakrzepica w odbycie może powstać również jako efekt ciąży i porodu, ponadto do jej rozwoju przyczyniać się mogą także biegunki. Siadanie na zimnym podłożu sprzyja również rozwojowi schorzenia, jakim jest zakrzepica odbytu. Objawy choroby zaobserwować można najczęściej w postaci silnego bólu przy odbycie, a także swędzenia i pieczenia odbytu, ponadto zauważalne jest krwawienie (krew na papierze toaletowym po defekacji). W przypadku podejrzenia choroby należy jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ nieleczona zakrzepica odbytu może nieść za sobą poważne powikłania dla organizmu.

Czytaj także:

Jeśli u pacjenta wystąpiła zakrzepica odbytu lub ma on problem z hemoroidami, czy też innymi poważnymi schorzeniami, rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z recepty online. To doskonały sposób na uzyskanie niezbędnych leków bez wychodzenia z domu. Wystarczy kontakt z lekarzem udzielającym konsultacji przez Internet, by w kilka chwil otrzymać SMS-em kod, który następnie zrealizować można w najbliższej miejscu zamieszkania pacjenta aptece.

Do czego może prowadzić nieleczona zakrzepica odbytu?

Nieleczona zakrzepica odbytu może prowadzić do wielu poważnych schorzeń. Jej efektem może być między innymi zespół pozakrzepowy żył. Do charakterystycznych objawów zespołu pozakrzepowego żył zalicza się przebarwienie skóry, a także widoczne owrzodzenia oraz niewydolność żylna. W przypadku nieleczonych hemoroidów stan ten może przyczynić się do wypadnięcia guzka lub jego uwięzienia. Konsekwencją może być pojawienie się stanu zapalnego lub zakrzepu w okolicach hemoroidu, czego efektem jest odczuwalny ból odbytu. Żylaki mogą również ulec zakażeniu, pogarszając stan zdrowia pacjenta. Jeśli więc u pacjenta zdiagnozowana zostanie zakrzepica odbytu, leczenie należy wdrożyć możliwie jak najwcześniej.

Diagnostyka i powrót do zdrowia po nieleczonej zakrzepicy odbytu

Nieleczona zakrzepica odbytu może stać się przyczyną niebezpiecznych dla zdrowia powikłań, dlatego bardzo ważna jest diagnostyka oraz odpowiednio szybko wdrożone metody leczenia. Jeśli pacjent podejrzewa, że wystąpił u niego zakrzep brzeżny odbytu, powinien jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Badanie odbytnicy pozwoli wykryć inne schorzenia (w tym obecność nowotworu), które dają podobne objawy. Następnie lekarz dobierze odpowiednią metodę leczenia zakrzepicy. Wyróżnia się dwie podstawowe metody leczenia zakrzepicy: zachowawczą i operacyjną. Metoda zachowawcza polega na stosowaniu specjalnych maści, które mają na celu zmniejszenie przekrwienia guzka. Jeśli zdiagnozowana została zakrzepica odbytu, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe w formie maści również mogą pomóc. Często praktykowane są także nasiadówki. Przy metodzie operacyjnej nacinany jest guzek, który następnie oczyszcza się ze znajdujących się w nim skrzeplin. Po zabiegu pacjent powinien dbać o higienę przeciętego miejsca. Ważne jest również przestrzeganie diety, która ma na celu zapobieganie zaparciom.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.