Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, z którym zmaga się wielu pacjentów. Dolegliwość ta szczególnie dotyczy kobiet, w tym zwłaszcza kobiet po ciężkich porodach naturalnych, a także osób starszych i schorowanych, jednak trzeba wiedzieć, że nie omija ona również mężczyzn. Ćwiczenia na nietrzymanie moczu mogą bardzo korzystnie wpłynąć na zdrowie pacjenta, zapewnić mu lepszą kontrolę nad mikcją, a także pozytywnie odbić się na jego życiu seksualnym.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Ćwiczenia w nietrzymaniu moczu – jak sobie nie zaszkodzić?
Z problemem nietrzymania moczu w wielu przypadkach można walczyć z dużą skutecznością, o ile pacjent będzie wykonywać regularnie ćwiczenia na nietrzymanie moczu. Ważna jest nie tylko regularność wykonywania ćwiczeń dna miednicy, ale również poprawność ich wykonywania, w przeciwnym razie można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeśli chory zamierza wykonywać ćwiczenia na nietrzymanie moczu, bardzo ważne jest, by podszedł do tematu odpowiedzialnie. Najlepiej skonsultować się w tej sprawie z fizjoterapeutą, który poinstruuje pacjenta, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia, by sobie nie zaszkodzić. Trzeba również wspomnieć, że jeśli ćwiczenia mięśni Kegla okażą się niewystarczające, a problem będzie się nasilać, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, by ten mógł wdrożyć działania zaradcze.
Należy pamiętać, że nietrzymanie moczu jest problemem, który wiąże się nie tylko z dyskomfortem pacjenta, ale również z większym prawdopodobieństwem pojawienia się infekcji układu moczowego lub infekcji intymnych, co zazwyczaj wymaga specjalistycznego leczenia. W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów, które mogą świadczyć o rozwijaniu się zapalenia, należy skonsultować się z lekarzem i rozpocząć przepisaną farmakoterapię, zanim dojdzie do pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta. W tej sytuacji pomocne będą recepty online, dzięki którym można szybko otrzymać receptę na potrzebne leki, bez konieczności wcześniejszej rejestracji w przychodni.
Ćwiczenia na nietrzymanie moczu u mężczyzn.
Choć w kontekście nietrzymania moczu najczęściej mówi się o kobietach, zdarza się, że również mężczyźni zmagają się z tym problemem. Jeśli mężczyzna ma problem z nietrzymaniem moczu, również może wzmacniać mięśnie Kegla, które zlokalizowane są w okolicy cewki moczowej, podstawy penisa, a także gruczołu krokowego i odbytnicy. Ćwiczenia na nietrzymanie moczu to także doskonały pomysł na większą kontrolę nad strefą seksualną mężczyzny, gdyż wspomniane mięśnie związane są nie tylko z oddawaniem moczu, ale również z erekcją oraz kontrolą wytrysku. Ćwiczenia w nietrzymaniu moczu u mężczyzn polecane są zwłaszcza w średnim wieku, gdy pojawiają się schorzenia mające wpływ nie tylko na utrzymanie moczu, ale również na jakość życia seksualnego. Ćwiczenia mięśni Kegla wykonywać można również w ramach prewencji, by uniknąć problemów w przyszłości. Nie są one trudne czy czasochłonne, a zdziałać mogą wiele dla jakości życia mężczyzny i satysfakcji seksualnej mężczyzny oraz jego partnerki.
Ćwiczenia mięśni Kegla w nietrzymaniu moczu u kobiet.
Ćwiczenia mięśni dna miednicy szczególnie polecane są kobietom. Wykonywać można je w celu wzmocnienia mięśni, by odczuwać większą satysfakcję z życia seksualnego. Zaleca się ponadto, by wykonywać je prewencyjnie w ciąży, co może znacznie ułatwić poród, a także zminimalizuje ryzyko pojawienia się problemu nietrzymania moczu w zaawansowanej ciąży czy po porodzie. Ćwiczenia na nietrzymanie moczu kobiety mogą również wykonywać po porodzie, a także w średnim wieku, gdy dolegliwości zdrowotne przyczyniają się u nich do niekontrolowanego gubienia moczu. Mięśnie Kegla u kobiet zlokalizowane są w okolicy pęcherza, pochwy i macicy, ujścia cewki moczowej oraz odbytnicy – ich systematyczne wzmacnianie nie tylko zapewni większą kontrolę nad oddawaniem moczu, ale również pozytywnie odbije się na jakości życia seksualnego kobiety i jej partnera.
Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?
Jeśli chodzi o ćwiczenia mięśni dna miednicy, wystarczy wykonywać je 3 razy dziennie po kilka minut, a po pewnym czasie można odczuć wyraźną ulgę. Oczywiście trening nie przyniesie natychmiastowej poprawy, gdyż wzmocnienie mięśni wymaga czasu, jednak osoby systematyczne i cierpliwe zazwyczaj osiągają bardzo dobre efekty. Gdy w grę wchodzą ćwiczenia Kegla w nietrzymaniu moczu, polecane są różnego rodzaju treningi, w tym aktywności wykonywane zarówno na siedząco, jak i na leżąco czy w pozycji stojącej. W głównej mierze trening polega na zaciskaniu mięśni Kegla na kilka sekund, a następnie na ich rozluźnianiu i ponownym zaciskaniu. Ćwiczenia wykonuje się w kilku powtórzeniach, zaczynając od niewielkich serii i stopniowo je zwiększając, co z czasem skutkować będzie większą kontrolą nad oddawaniem moczu, a także większą satysfakcją z życia seksualnego. Bardzo ważne, by podczas ćwiczeń nie angażować innych mięśni ciała (np. brzucha), a dodatkowo wykonywać ćwiczenia przy opróżnionym pęcherzu i na wdechu. Najlepiej pacjenta poinstruuje tu jednak fizjoterapeuta, który dobierze rodzaj treningu do potrzeb i możliwości danego chorego.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?