Domowe sposoby na nietrzymanie moczu – jak wspomóc leczenie?

Napisano 09.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Nietrzymanie moczu pojawić może się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet w różnym wieku. Jest to dolegliwość nie tylko związana z dyskomfortem chorego, ale również może przyczynić się do wielu chorób powiązanych, więc nie wolno jej lekceważyć. Co zrobić, gdy u pacjenta problemem staje się nietrzymanie moczu? Domowe sposoby mogą okazać się w tym przypadku skuteczne? Czy ich efekty faktycznie są zadowalające? Kiedy pacjenta powinien zbadać lekarz i w jakim przypadku niezbędne będzie stosowanie leków lub rozważenie zabiegu?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy nietrzymanie moczu można wyleczyć domowymi sposobami?

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) to nieprzyjemna dolegliwość, z którą zmagają się nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Objawia się problemami z kontrolą zwieracza, przez co dochodzi do mikcji w różnych sytuacjach, w tym np. z powodu kaszlu czy kichania, a także przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Problem może również objawiać się jako uczucie parcia naglącego, ponadto nietrzymanie moczu może być spowodowane wzrostem ciśnienia w przepełnionym pęcherzu. Przyczyn schorzenia może być wiele, jednak najważniejsze jest, by pacjent nie lekceważył problemu, tylko postawił na walkę z nim. Jeśli chodzi o nietrzymanie moczu, domowe sposoby w niektórych przypadkach mogą pomóc w łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości, jednak należy uzbroić się w cierpliwość i postawić na systematyczność. 

Czytaj także:

Wiele osób zastanawia się, czy nietrzymanie moczu można wyleczyć niefarmakologicznie. Zależne jest to jednak między innymi od przyczyny dolegliwości, a także jej stopnia zaawansowania. Problem nietrzymania moczu zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą. Zachowawcze sposoby domowe najlepiej wdrażać po konsultacji z lekarzem. Niestety nie zawsze udaje się ograniczyć jedynie do metod domowych i czasem wręcz konieczna jest interwencja lekarza. Warto wówczas pamiętać, że można skorzystać z recepty online na leki na nietrzymanie moczu lub leki na infekcje powiązane z nietrzymaniem moczu (np. na zapalenie pęcherza moczowego).  

Co pomaga na nietrzymanie moczu poza lekami?

Pacjent, którego dolegliwością jest nietrzymanie moczu, domowe sposoby może wykorzystać, by ograniczyć uciążliwość objawów i zyskać większą kontrolę nad opróżnianiem pęcherza moczowego. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że domowe sposoby na nietrzymanie moczu to nie cudowne terapie, które są w stanie w krótkim czasie odmienić życie pacjenta i wyeliminować problem całkowicie w okamgnieniu. Wymagają one od chorego determinacji i cierpliwości, gdyż ich efekty nie pojawiają się z dnia na dzień. Co pomaga na nietrzymanie moczu? Przede wszystkim sprawdzić mogą się ćwiczenia mięśni Kegla. Choć słyszy się o nich zazwyczaj w kontekście ciąży i porodu, mogą być pomocne zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, którzy zmagają się z inkontynencją. Ćwiczenia mięśni dna miednicy można wykonywać nie tylko w leczeniu problemu nietrzymania moczu, ale również w jego profilaktyce. Mocniejsze mięśnie to mniejsze prawdopodobieństwo, że dolegliwość się u danego pacjenta pojawi. Jeśli chodzi o domowe sposoby na nietrzymanie moczu, pomocny może okazać się również trening pęcherza moczowego. Warto ponadto zwrócić uwagę na swoją dietę, gdyż nadwaga, otyłość i zaparcia są bezpośrednio powiązane z jadłospisem i mają niebagatelny wpływ na problem nietrzymania moczu. 

Należy również pamiętać o konieczności szczególnego dbania o higienę osobistą, gdyż nietrzymanie moczu może być przyczyną niejednej poważnej choroby infekcyjnej. Dla swojego zdrowia warto postawić na specjalne produkty, w tym wkładki lub pieluchomajtki o odpowiednio dobranej chłonności. Ważne jest oczywiście ich częste wymienianie, a także częste podmywanie miejsc intymnych i zmiana ewentualnie zmoczonej bielizny.

Jakie zioła na nietrzymanie moczu stosować?

W różny sposób można redukować nieprzyjemne dolegliwości, jakie daje nietrzymanie moczu. Domowe sposoby mogą obejmować między innymi niektóre zioła, jednak należy w tym miejscu zaznaczyć, że warto wcześniej skonsultować się z lekarzem w tej kwestii. Wybrane zioła nie są na przykład wskazane, gdy pacjent zażywa niektóre leki, gdyż mogą zaburzać ich działanie. Również w ciąży należy szczególną ostrożność zachować przy stosowaniu jakichkolwiek mieszanek ziołowych. Jakie zioła na nietrzymanie moczu stosuje się najczęściej? W przypadku mimowolnego gubienia moczu postawić można na zioła działające moczopędnie. Co prawda wzmagać będą one częstotliwość wizyt w WC, jednak pozwolą uniknąć przepełnienia pęcherza i silnego parcia na pęcherz. Stosować można między innymi pokrzywę, mniszek lekarski i lipę, ponadto sprawdzi się również żurawina, która zmniejszy ryzyko powiązanych z nietrzymaniem moczu zakażeń dróg moczowych. 

Czy są naturalne leki bez recepty na nietrzymanie moczu?

Pacjent, u którego pojawia się nietrzymanie moczu, domowe sposoby i leki ogólnodostępne decyduje się często wypróbować w pierwszej kolejności, gdyż swój problem uważa za wstydliwy. Trzeba jednak wiedzieć, że na nietrzymanie moczu leki bez recepty nie zawsze okazują się wystarczająco skuteczne. Dostępne bez recepty preparaty na nietrzymanie moczu to często środki na bazie wyciągów ziołowych – należy podchodzić do nich ostrożnie, gdyż nie każdy może bezpiecznie przyjmować wyciągi ziołowe, o czym wspomniano już wcześniej. Ziołowe środki bez recepty mogą działać moczopędnie, przez co zwiększą konieczną częstotliwość odwiedzania toalety, zapobiegając przepełnieniu pęcherza moczowego. Mogą być ponadto wzbogacone o witaminy i mikroelementy, jednak raczej nie rozwiążą problemu, tylko pomogą ewentualnie zredukować jego objawy.

Sposoby na nietrzymanie moczu – ćwiczenia

Jeśli chodzi o nietrzymanie moczu, domowe sposoby, które wyróżniają się wysoką skutecznością również istnieją, jednak wymagają od pacjenta cierpliwości, systematyczności i samozaparcia. Mowa o ćwiczeniach mięśni dna miednicy, które mogą bardzo pomóc, jeśli pacjent traci kontrolę nad moczem. Warto wiedzieć, że w pozytywny sposób odbijają się one ponadto na jakości życia seksualnego kobiet i mężczyzn. Sposoby na nietrzymanie moczu obejmujące ćwiczenia mięśni Kegla sprawdzą się zarówno w profilaktyce, jak również w leczeniu nietrzymania moczu. Ich zaletą jest to, że mogą być wykonywane w domu samodzielnie przez pacjenta. Są dość proste, choć warto umówić się na początku z fizjoterapeutą, by ten poinstruował pacjenta, jak wykonywać je prawidłowo. Jeśli chodzi o ćwiczenia mięśni Kegla, zazwyczaj wykonuje się je kilka razy dziennie w serii powtórzeń. Mogą być wykonywane w różnych pozycjach, w tym w pozycji leżącej i siedzącej. Ćwiczenia polegają na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Zaczyna się najczęściej od niewielkich serii i stopniowo się je zwiększa. W czasie ćwiczeń nie powinno się angażować innych mięśni, w tym między innymi mięśni brzucha, ponadto warto dopilnować, by ćwiczenia były wykonywane na wdechu oraz przy opróżnionym pęcherzu. Regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla może sprawić, że pacjent uzyska większą kontrolę nad oddawaniem moczu, ponadto trening korzystnie wpłynie również na jakość jego życia seksualnego. 

Sposoby na nietrzymanie moczu – dieta

Zachowawcze sposoby na nietrzymanie moczu to również kontrola jadłospisu pacjenta. Dieta może nie wyeliminuje problemu, jednak może znacznie zredukować jego nasilenie. Przede wszystkim ma ona na celu zmniejszenie masy ciała pacjenta, gdyż do nietrzymania moczu przyczynia się duża nadwaga i otyłość. Nie jest tu jednak polecane działanie na własną rękę i drastyczne diety, które przyczyniają się do gwałtownego spadku masy ciała. Najlepiej skonsultować się z dietetykiem, który ułoży dla chorego zdrowy jadłospis o obniżonej wartości kalorycznej, który będzie uwzględniać niezbędne witaminy i składniki mineralne w odpowiednich ilościach. Jeśli chodzi o nietrzymanie moczu, domowe sposoby oparte na kontroli diety to przede wszystkim posiłki lekkostrawne. Warto również postawić na odpowiednią ilość błonnika i właściwą ilość codziennie przyjmowanych płynów. Pomoże to zminimalizować ryzyko zaparć, które również przyczyniają się do epizodów popuszczania moczu. Warto do diety wprowadzić ponadto odpowiednie ilości witaminy C, gdyż ma ona wpływ na produkcję kolagenu, który jest istotny dla elastyczności tkanek. Jeśli mowa o diecie na nietrzymanie moczu, warto wspomnieć również o ograniczeniu alkoholu i kawy oraz napojów z kofeiną, które drażniąco działają na pęcherz moczowy. 

Sposoby na nietrzymanie moczu – jak jeszcze możemy sobie pomóc?

By zwiększyć kontrolę nad oddawaniem moczu, można spróbować również treningu pęcherza moczowego. Sprawdzi się to między innymi w przypadku naglącego nietrzymania moczu. Działania polegają tu na ustaleniu przez chorego schematu wizyt w toalecie. Na początku ustala się krótkie przerwy między jednym oddawaniem moczu a drugim, następnie stopniowo przerwy się wydłuża. 

Niestety na nietrzymanie moczu domowe sposoby nie zawsze pomagają. Jeśli problem u pacjenta nie zostanie wyeliminowany domowymi metodami, nasila się lub staje się przyczyną codziennego dyskomfortu psychicznego i fizycznego, bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza. Konieczne może być tu badanie urologiczne/ginekologiczne, ponadto lekarz może zalecić USG jamy brzusznej, badanie moczu z posiewem i inne badania specjalistyczne, które sprawdzą zdrowie pacjenta i przyczynę jego dolegliwości związanych z niekontrolowaną mikcją. Należy pamiętać, że nie zawsze przyczyny nietrzymania moczu są prozaiczne. Czasem mowa o poważniejszych zaburzeniach pracy organizmu, których jedynie efektem ubocznym jest niekontrolowane parcie na mocz. Przykładem może być np. powiększenie prostaty u mężczyzn, niewydolność krążeniowa, stwardnienie rozsiane, zaburzenia hormonalne, urazy i wady anatomiczne, a schorzeń takich jest znacznie więcej. Zdarza się, że ratunkiem pacjenta może być jedynie terapia farmakologiczna, która zwiększy kontrolę nad pęcherzem moczowym. Leczenia nie powinno się bać, ponieważ w ten sposób można uniknąć wielu problemów powiązanych, w tym np. częstych zakażeń układu moczowego. Ostateczne sposoby na nietrzymanie moczu to natomiast zabiegi chirurgiczne. Metody operacyjne sprawdzą się, gdy farmakologia i zachowawcze leczenie okazują się nieskuteczne, a problem nietrzymania moczu jest szczególnie nasilony. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.