Ciemny mocz a wątroba. Czy jest oznaką niepokojących zmian?

Napisano 26.04.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wszelkie odstępstwa związane z kolorem moczu u pacjentów mogą wzbudzać niepokój i stanowić sygnał, by jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który zlecić może odpowiednie badanie. Ciemny i zmętniały mocz świadczyć może o wielu poważnych chorobach, zwłaszcza jeśli pojawia się w nim dodatkowo krew i inne nieprzyjemne dolegliwości. Nie zawsze jednak ciemny mocz może stanowić objaw choroby. Dlaczego mocz jest ciemny i na jakie choroby wskazywać może ciemne zabarwienie moczu? Czy zagadnienia „ciemny mocz a wątroba” mają ze sobą związek? Po więcej informacji zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ciemny mocz — czy może być oznaką chorej wątroby?

Mocz, który stanowi naturalny produkt ludzkiego metabolizmu, u zdrowego pacjenta najczęściej jest bezbarwny lub wyróżnia się delikatną słomkową barwą (jasnożółty mocz), bez widocznych zmętnień. Barwa jaskrawożółta oznacza, że dieta uzupełniona jest w witaminy z grupy B. Jasnożółty, klarowny mocz powinien mieć pH w granicach 4,5–8,0. Organizm może informować człowieka o chorobach na wiele sposobów. Jednym z najczęstszych objawów pojawiających się u pacjenta schorzeń jest ból – zwłaszcza silne bóle mogą być przyczyną poważnej choroby. Do innych sygnałów, który mogą świadczyć o tym, że pacjent jest chory, zalicza się również zmiany koloru moczu. Ciemny mocz może być objawem wielu poważnych schorzeń, poza tym wskazywać może również na nowotwór – wykrycie poważniejszych schorzeń najczęściej wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań.

Czytaj także:

O problemach z wątrobą świadczyć mogą między innymi przebarwienia i nadwrażliwość skóry (świąd – uporczywe swędzenie skóry i nadwrażliwość na dotyk), a także bóle i skurcze brzucha. O tym, że wątroba jest chora, świadczyć mogą również obrzęki na twarzy, dłoniach i kostkach. Jeśli chodzi o zagadnienie „ciemny mocz a wątroba”, jak najbardziej ciemny mocz może wskazywać na chorą wątrobę. Ciemny mocz przy chorej wątrobie wynika wówczas z nadmiaru barwnika żółciowego, jakim jest bilirubina.

Jeśli pacjent ma problemy z wątrobą, ponadto występuje u niego zmęczenie i inne objawy, które uniemożliwiają tradycyjną wizytę w przychodni, skorzystać może z wygodnego rozwiązania, jakim jest e-recepta online. Dzięki niemu już w kilka chwil otrzymać może SMS-em czterocyfrowy kod na niezbędne medykamenty – wystarczy wypełnić zamieszczony w Internecie formularz medyczny. Tak otrzymaną receptę zrealizować można w dowolnej aptece.

Jakie choroby wątroby może zwiastować ciemny mocz?

Wątroba pełni w organizmie wiele ważnych funkcji, ponadto ma zdolność do samoregeneracji. Zbudowana jest z dwóch płatów i zlokalizowana jest po prawej stronie ciała, pod łukiem żebrowym. Jednym z najważniejszych zadań tego narządu jest oczyszczanie organizmu z toksyn. Działa również jako filtr krwi, poza tym jej zadaniem jest produkcja hormonów oraz magazynowanie energii. Problemy z wątrobą mogą być między innymi efektem nadużywania alkoholu, ponadto chorobę wątroby spowodować może niezdrowy styl życia, w tym dieta bogata w tłuszcze, powodując jej stłuszczenie. Niewłaściwa dieta, która bogata jest w tłuste potrawy, przyczynić się może również do innego schorzenia, jakim jest otyłość. W celu diagnostyki chorób wątroby należy wykonywać regularnie odpowiednie badania.

Choroba wątroby może być również efektem przyjmowania niektórych leków, przez które następuje wydalanie ciemnego moczu z organizmu. Jeśli chodzi o zagadnienie „ciemny mocz a wątroba”, należy wiedzieć, że pacjenci, którzy obserwują zmianę zabarwienia moczu, mogą mieć poważne problemy z wątrobą. O czym świadczy ciemny mocz? Objawy, wśród których wymienia się ciemny mocz, są charakterystyczne dla ostrego zapalenia wątroby typu B. Do innych objawów przy zapaleniu wątroby zalicza się nudności, wymioty, osłabienie, a także bóle brzucha, stawów i mięśni. Niekiedy u pacjenta pojawia się również żółtaczka. W przypadku wczesnego rozpoznania tego objawu możliwe jest wczesne wykrycie tej choroby. Możliwy jest również ciemny mocz przy marskości wątroby. Do objawów tego schorzenia oprócz ciemnego zabarwienia moczu zalicza się między innymi wodobrzusze, ponadto z chorobą tą wiązać się mogą również biegunki, krwawienie z nosa i dziąseł, a także powiększenie wątroby. W niektórych przypadkach ciemny mocz może być objawem nowotworu wątroby.

Diagnostyka chorób wątroby — badanie moczu

W trosce o zdrowie pacjenta, konieczne może okazać się badanie wątroby, które można wykonać na wiele sposobów. Jeśli chodzi o temat „ciemny mocz a wątroba”, pamiętać należy o systematycznym wykonywaniu badań tego narządu, by w przypadku zdiagnozowania jej uszkodzenia lub obecności groźnych chorób, móc w porę wdrożyć właściwe leczenie. Jednym badań jest badanie moczu, które należy wykonywać profilaktycznie co sześć miesięcy. Jeśli pacjent obserwuje ciemny kolor moczu, wykonane wówczas badanie może pomóc w wykryciu chorób, do których zalicza się między innymi wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz marskość wątroby, a także nowotwory wątroby.

Wątroba a kolor moczu – przygotowanie do badania

Badanie moczu określa jego gęstość, która zmienia się w zależności od stadium choroby, a także zawartość bilirubiny oraz czerwonych krwinek. Zanim wykonane zostanie badanie, należy zaopatrzyć się w pojemnik na mocz, który pacjent może kupić w każdej aptece. Przed oddaniem moczu do pojemnika należy również pamiętać o dokładnym umyciu rąk. Wnętrze pojemnika powinno być jałowe – inne pojemniki mogą zaburzać wyniki testów. Kobiety planujące badanie moczu powinny pamiętać, by nie wykonywać go w trakcie miesiączki, a także w terminie od dwóch dni przed menstruacją do 2 dni po jej zakończeniu. Nie zaleca się wykonywania badania moczu również przy plamieniu owulacyjnym. Pojemnik do badania powinien zostać napełniony minimum w połowie, a mocz najlepiej pobrać ze środkowego strumienia. Po napełnieniu pojemnika, należy go dokładnie zakręcić i jak najszybciej oddać do laboratorium, które wykona niezbędne badanie.

Ciemny mocz a wątroba — jakie choroby może zwiastować ciemny kolor moczu?

Pozostając przy zagadnieniu „ciemny mocz a wątroba”, należy pamiętać, że jeśli pacjent nie spożywał potrawy, która przyczyniła się do zmiany jego zabarwienia, rozwiązaniem może okazać się wizyta u specjalisty. Podstawą zawsze jest wywiad medyczny, na podstawie którego lekarz kieruje pacjenta na dodatkowe badania i podejmuje decyzję dotyczącą dalszego leczenia. Niepokoić może nie tylko ból wątroby. Ciemny mocz to objaw świadczący o możliwości wystąpienia poważnej choroby, podobnie jak utrzymujący się przez dłuższy czas ból brzucha i ciemny mocz. Zmiana zabarwienia moczu na ciemny może świadczyć nie tylko o wspomnianych wcześniej chorobach wątroby. Może być on również przyczyną krwiomoczu, który z kolei może być symptomem kamicy nerkowej i raka nerek. Świadczyć on może również o zapaleniu pęcherza moczowego, a także o kłębuszkowym zapaleniu nerek. Czarny mocz świadczyć może też o czerniaku, który zaliczany jest do nowotworów złośliwych.

Inne możliwe przyczyny ciemnego moczu

Ciemny (czarny lub brunatny) mocz przyczyny może mieć różne. Odcień moczu zależy najczęściej od ilości wody, jaką wypija pacjent. Do zmiany barwy moczu nierzadko dochodzi również w wyniku przyjmowania przez pacjentów niektórych leków. Do przebarwienia moczu przyczyniać się mogą zarówno antybiotyki, jak i przyjmowane przez pacjentów leki przeciwbólowe, środki znieczulające, a także hormony płciowe, w tym w szczególności progesteron. Zmiana koloru moczu u kobiet w ciąży może świadczyć o przyjmowaniu przez przyszłą mamę zbyt małej ilości płynów.

Do zmiany koloru moczu na ciemny zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, może doprowadzić także wiele innych czynników. Nie bez znaczenia jest dieta pacjenta – ciemny mocz może być np. efektem diety bogatej w buraki, rabarbar, czy też jeżyny. Zaburzenia koloru moczu wynikać mogą również z wykonywanych przez chorych badań obrazowych z zastosowaniem kontrastu, który następnie wydalany jest przez nerki. Ciemny mocz może pojawić się również u miesiączkujących kobiet, zwłaszcza kiedy używają podpasek. Nierzadko ciemny, brązowy mocz pojawiać się może też u noworodków do czwartego dnia życia.

Kiedy ciemny mocz powinien niepokoić?

Zmiana barwy moczu na ciemny nie zawsze musi być powodem do niepokoju. W wielu przypadkach ciemniejszy mocz może być skutkiem np. wypicia soku z buraków. Ich składnikiem jest betaina, która odpowiada za zmianę barwy zarówno moczu, jak i kału. W takim przypadku ciemny mocz nie powinien stanowić powodów do niepokoju, podobnie jak przy odwodnieniu. Jeśli pacjent nie jest w stanie samodzielnie ustalić przyczyny zmiany barwy moczu, powinien wykonać badanie moczu. Powodem do niepokoju może być między innymi utrzymujący się przez dłuższy czas ciemno zabarwiony mocz. Jeśli pacjent zaobserwuje ciemny mocz, a wątroba boli lub pojawiają się inne nieprzyjemne dolegliwości, w takiej sytuacji przeprowadzone badanie moczu pozwoli wykryć przyczynę takiego stanu. Ciemny mocz może bowiem świadczyć o poważnych chorobach wątroby i innych narządów – wówczas na podstawie otrzymanych wyników możliwe będzie podjęcie decyzji dotyczącej dalszego leczenia pacjenta.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.