Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Wrzody (owrzodzenia) przełyku związane są z uszkodzeniem zewnętrznej części ściany (śluzówki) tego narządu, które może dotyczyć całej jego długości. Najczęstszą przyczyną pojawienia się wrzodów u pacjentów jest refluks żołądkowo-przełykowy, który może występować chociażby z powodu nadmiernego wzdęcia w żołądku. Przyczyn schorzenia jest jednak znacznie więcej. Zalicza się do nich również spożywany w nadmiernych ilościach alkohol. Leczenie choroby zawsze w pierwszej kolejności powinno uwzględniać pierwotną przyczynę pojawienia się wrzodów u pacjenta. Jakie są najważniejsze przyczyny i objawy wrzodów przełyku? Jak zapobiegać powstawaniu i jak skutecznie leczyć wrzody przełyku? Po więcej informacji zapraszamy do artykułu!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Wrzody przełyku – przyczyny
Pojawiające się u pacjentów wrzody przełyku przyczyny mogą mieć różne.
- Ich powstawanie wiąże się najczęściej z działaniem dużych ilości znajdujących się w żołądku treści, które następnie mogą przedostawać się z żołądka do przełyku.
- Wrzód przełyku wystąpić może również u osób, które cierpią na achalazję przełyku, która objawia się stopniowym rozszerzaniem światła przełyku, co spowodowane jest przez zbyt dużą aktywność dolnego zwieracza.
- Do rozwoju wrzodów dochodzi również w wyniku zbyt częstego spożywania niesterydowych leków przeciwzapalnych. Do ich wystąpienia doprowadzić może również nadużywanie glikokortykosteroidów, a także stosowanie przez pacjentów innych leków (w tym często przyjmowane antybiotyki).
- Wrzody mogą pojawiać się u osób z dolegliwościami pokarmowymi, które przyczyniają się do powstawania zastojów treści pokarmowej w przełyku.
- Do przyczyn związanych z wystąpieniem dolegliwości przełyku zalicza się również nadmierne spożywanie alkoholu, ponadto wrzody mogą być skutkiem palenia lub żucia tytoniu.
- Choroba może być spowodowana także przez częste nudności i związane z nimi wymioty.
- Powodować ją może także zakażenie przez bakterie Helicobacter pylori.
- Do wrzodów przełyku przyczynić się może również przepuklina rozworu przełykowego.
- Do powstawania owrzodzeń nierzadko przyczyniać się może przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy C, potasu oraz żelaza.
- Przyczyną wrzodów mogą być również spożywane w zbyt dużych ilościach solone ryby, konserwowane mięso oraz zbyt częste picie kawy i napojów gazowanych.
- Owrzodzenia mogą być również efektem oparzenia substancjami chemicznymi, a także wrzątkiem.
Jeśli chory cierpi na wrzody przełyku i potrzebne mu są pilnie leki, skorzystać może z szybkiego i wygodnego rozwiązania, jakim jest recepta przez internet. Rozwiązanie to nie wymaga bezpośredniego kontaktu z lekarzem, a przy tym jest bardzo szybkie. Wystarczy tylko wypełnić zamieszczony w Internecie formularz medyczny, by w kilka chwil otrzymać SMS-a z czterocyfrowym kodem, który następnie pacjent może zrealizować w dowolnej aptece.
Objawy wrzodów przełyku
Wrzody przełyku w zależności od organizmu chorego mogą objawiać się na wiele sposobów, nierzadko przypominając objawy innych chorób. Do najczęstszych objawów choroby zaliczana jest zgaga, częste wymioty oraz uczucie pełności w nadbrzuszu, a także częste odbijanie. Nietypowe objawy wrzodów przełyku to między innymi chrypka, którą u chorych najczęściej obserwuje się rano, a także suchy kaszel. Nierzadko pacjenci mogą skarżyć się na ból gardła. Niekiedy mogą pojawiać się również trudności w oddychaniu, a także świszczący oddech. Wrzody przełyku objawy dawać mogą także w postaci bólu w klatce piersiowej. Zdarzają się również pacjenci, u których choroba nie daje żadnych objawów. Osoby takie dowiadują się o wrzodach przypadkowo, wykonując u lekarza przesiewowe badanie endoskopowe.
Diagnostyka wrzodów przełyku
Wstępnie diagnozę owrzodzenia przełyku lekarz stawia na podstawie wywiadu oraz po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Badaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego zajmuje się gastroskopia. Dzięki przeprowadzonej gastroskopii pacjent może dowiedzieć się, czy wystąpiły u niego wrzody przełyku oraz jak zaawansowane są. W rozpoznaniu schorzenia, jakim są wrzody przełyku pokarmowego, bardzo ważne jest badanie gastrofiberoskopem. Jeśli chodzi o owrzodzenie przełyku, niekiedy pobierane są także wycinki do badania cytologicznego lub histologicznego.
Leczenie wrzodów przełyku — jak przebiega?
Gdy u pacjenta zdiagnozowane zostaną wrzody przełyku, konieczne jest ich leczenie, które lekarz dobiera w zależności od przyczyny choroby. Jeśli przyczyną owrzodzenia jest refluks, wówczas lekarz najczęściej przepisuje pacjentom leki, których zadaniem jest zmniejszenie wydzielania soku żołądkowego. Przy wrzodach przełyku zaleca się również unikanie stresu oraz ograniczanie spożywania alkoholu i palenia papierosów. Jeśli u pacjenta wystąpiły wrzody przełyku, leczenie w przypadku zwężenia przełyku polega na wykonaniu zabiegu operacyjnego. Operację wykonuje się najczęściej metodą endoskopową, ponadto wykorzystywana jest również laparoskopia. Przy wrzodach nie zaleca się także stosowania niektórych leków (jak chociażby paracetamol). Niekiedy pomóc mogą inhibitory pompy protonowej oraz inhibitory receptorów H2.
Dieta i profilaktyka wrzodów przełyku, czyli jak się przed nimi chronić?
Aby u pacjenta nie wystąpiły wrzody przełyku, dieta jest podstawą. Dieta przy wrzodach przełyku to przede wszystkim ograniczanie spożywania pokarmów ciężkostrawnych, a także ostrych przypraw. Postawić należy na posiłki lekkostrawne, bez dodatku tłuszczów. Warzywa i owoce powinny być spożywane po wcześniejszym ugotowaniu, bez skórki. Warto zachować regularność przy spożywaniu posiłków – jeść powinno się częściej, jednak w mniejszych ilościach. Wrzody przełyku wiążą się również z nadmiernym piciem napojów gazowanych, a także mocnej kawy oraz herbaty, dlatego ważne jest ograniczenie picia wyżej wymienionych napojów. Bardzo ważne jest również przyjmowanie minimum 2,5 litra wody dziennie, czyli troska o właściwe nawodnienie organizmu.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?