Pęknięty wrzód — przyczyny perforacji wrzodu żołądka

Napisano 05.12.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pęknięty wrzód na żołądku jest poważnym stanem medycznym, który może być zarówno zagrażający życiu, jak i wyniszczający. Występuje, gdy wrzód w wyściółce żołądka lub dwunastnicy (pierwsza część jelita cienkiego) ulega erozji przez ścianę narządu i umożliwia wyciek płynów trawiennych i bakterii do jamy brzusznej. Może to spowodować zakażenie i krwawienie wewnętrzne, i jest jedną z najczęstszych przyczyn perforacji wrzodu żołądka. Dokładna i terminowa diagnoza jest ważna, ponieważ stan ten może prowadzić do poważnych powikłań, jeśli nie jest natychmiast leczony.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pęknięty wrzód — objawy

Pęknięty wrzód żołądka może być poważnym stanem medycznym, ale znając objawy, można zdiagnozować go szybciej.

Czytaj także:

Głównym objawem pękniętego wrzodu jest nagły, silny ból w okolicy nadbrzusza. Chory może również odczuwać nudności, wymioty i niskie ciśnienie krwi. Czasami może wystąpić krwawienie z żołądka. Jeśli wrzód przebił ścianę żołądka, może również wystąpić gorączka, obrzęk brzucha, a nawet wstrząs. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Pęknięty wrzód żołądka leczenie

Lekarz przeprowadzi badanie fizyczne, aby określić, czy w tym obszarze występuje obrzęk lub tkliwość, co może wskazywać na perforację wrzodu.

Gastrolog zleci również badania krwi w celu sprawdzenia oznak krwawienia wewnętrznego oraz niskiego poziomu płytek krwi i czynników krzepnięcia krwi (może być spowodowane krwawieniem wewnętrznym). Lekarz może przepisać również leki, które zmniejszą dolegliwości bólowe. Recepta online przepisana przez lekarza pozwoli nam na szybkie wykupienie leków i rozpoczęcie leczenia.

Przyczyny pękniętego wrzodu

Wrzód żołądka jest schorzeniem, które rozwija się na wyściółce żołądka. Stan ten występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet i zwykle rozwija się po 40 roku życia.  Najczęstszą przyczyną wrzodu żołądka jest przewlekły (długotrwały) stres. I

Inne czynniki, które mogą przyczynić się do rozwoju tego stanu to:

  • Zła dieta, w tym brak błonnika i witaminy B12;
  • Spożywanie alkoholu, zwłaszcza picie w dużych ilościach;
  • Palenie papierosów;
  • Niektóre leki, w tym niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), sterydy i tabletki antykoncepcyjne;
  • Podnoszenie ciężkich przedmiotów;
  • Silny kaszel, kichanie;
  • Spożywanie zbyt dużych lub zbyt szybkich posiłków;
  • Intensywne ćwiczenia fizyczne.

Oprócz tych przyczyn możesz być w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli masz cukrzycę lub inny rodzaj choroby zapalnej jelit.

Czym może grozić pęknięcie wrzodu żołądka?

Wrzody żołądka mogą czasami pęknąć, co oznacza, że cała lub część wyściółki żołądka oderwie się od ściany brzucha, powodując krwawienie. Ryzyko pęknięcia wzrasta, jeśli masz już wrzody żołądka, ale każdy może je mieć w dowolnym momencie. Istnieje również większe prawdopodobieństwo wystąpienia wrzodu, jeśli w przeszłości występowała u Ciebie zgaga (kwaśny refluks) lub inne problemy trawienne, choroby tarczycy lub cukrzyca.

Pęknięty wrzód żołądka skutki

Nasilenie perforacji wrzodów żołądka będzie zależeć od tego, jak dużo jedzenia lub płynu wyciekło do brzucha i jak szybko otrzymasz pomoc medyczną. Możesz zauważyć:

  • ból w jamie brzusznej lub w klatce piersiowej
  • wysoką temperaturę (gorączkę) – powyżej 38 stopni
  • drżenie z powodu niskiego ciśnienia krwi (niedociśnienie)
  • wymioty krwią lub żółcią.

Pęknięcie wrzodu śmierć

Czy pęknięty wrzód żołądka może spowodować śmierć? Odpowiedź brzmi: tak, może. Pęknięte wrzody żołądka są niebezpieczne i mogą prowadzić do śmierci, jeśli nie są leczone od razu.

Ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy medycznej, jeśli doświadczasz objawów wrzodu żołądka. Lekarz będzie w stanie zdiagnozować stan i zalecić odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach może być wymagana operacja.

Jak wygląda diagnostyka wrzodu żołądka?

Aby potwierdzić diagnozę, lekarz powinien przeprowadzić badanie fizyczne i wykonać testy, takie jak endoskopia lub badania krwi. Lekarz może również zalecić wykonanie testu kwasu żołądkowego w celu zmierzenia ilości składników w żołądku.

Jeśli wrzód przewodu pokarmowego jest oczywisty, lekarz zaleci najlepszy plan leczenia. Może to spowodować zmiany w stylu życia, takie jak wyłączenie palenia lub picia alkoholu, unikania w miarę możliwości stresu. Lekarz wdroży również specjalistyczne leki. W niektórych przypadkach konieczna może być operacja.

Perforacja żołądka rokowania

Rokowanie w przypadku perforacji żołądka jest na ogół dobre, pod warunkiem że pacjent otrzyma szybką pomoc. Śmiertelność z powodu perforowanego wrzodu wynosi mniej niż 10% i zależy od różnych czynników (wielkość krwawienia, sepsa, inne infekcje).

Leczenie pękniętego wrzodu

Leczenie pękniętego wrzodu zależy od nasilenia objawów i tego, czy masz chorobę podstawową, taką jak zakażenie H.pylori lub rak, które mogą utrudniać gojenie się po operacji. Najczęstsze procedury chirurgiczne obejmują usunięcie części żołądka (gastrektomia) lub części jelita (częściowa kolektomia). Obie procedury mogą powodować utratę wagi i niedożywienie, dlatego ważne jest, aby przestrzegać wszystkich instrukcji od lekarza na temat tego, jakie pokarmy są bezpieczne dla Ciebie do jedzenia po operacji.

Pęknięty wrzód żołądka dieta

Większość osób z perforowanym wrzodem jest leczona w szpitalu. Lekarz może przepisać antybiotyki i leki przeciwbólowe, a prawdopodobnie konieczna będzie operacja w celu naprawy uszkodzenia.

Jeśli wrzód pęknie, trzeba będzie przestrzegać ścisłej diety. Pomoże to zapobiec kolejnej perforacji i utrzymać organizm przed wchłanianiem zbyt dużej ilości kwasu żołądkowego, który jest przyczyną problemu w pierwszej kolejności.

Oto niektóre pokarmy, których powinieneś unikać podczas dochodzenia do siebie po perforacji wrzodu:

Mięso i drób (wołowina, wieprzowina, jagnięcina). Pokarmy te są bogate w puryny, które mogą podrażniać zapaloną lub osłabioną wyściółkę żołądka.

Orzechy i nasiona — są trudne do strawienia, ponieważ zawierają dużo tłuszczu i mają skorupki, które nie mogą być rozłożone przez enzymy w wyściółce żołądka.

Owoce cytrusowe (pomarańcze, grejpfruty) – mogą one zwiększyć produkcję kwasu w wyściółce żołądka i pogorszyć objawy niestrawności lub zgagi.

Pikantne pokarmy — ostre potrawy powodują zgagę poprzez podrażnienie przełyku lub wyściółki żołądka — oba te elementy są już w stanie zapalnym z powodu perforacji wrzodu.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka?

Wrzody żołądka są częstym schorzeniem. Dochodzi do nich, gdy wyściółka żołądka ulega zapaleniu i erozji w wyniku działania zbyt dużej ilości kwasu, zbyt małej ilości kwasu lub obu tych czynników. Wrzody żołądka mogą być również spowodowane przez zakażenie bakterią Helicobacter pylori.

Istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju wrzodów żołądka. Niektóre z nich obejmują:

  • Jedzenie mniejszych posiłków z mniejszą ilością tłustych potraw, słodkich napojów i alkoholu.
  • Nie palić. Palenie podrażnia wyściółkę żołądka i zwiększa produkcję kwasu w żołądku i pogarsza objawy niestrawności lub zgagi.
  • Pij dużo wody i innych płynów bezalkoholowych.
  • Unikaj dużej ilości pikantnych potraw i dużych dawek kofeiny. Wszystkie te substancje mogą podrażniać wyściółkę żołądka, co zwiększa produkcję kwasu w żołądku i pogarsza objawy niestrawności lub zgagi.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.