Wrzody na ciele – skąd się biorą? Przyczyny, leczenie i objawy

Napisano 24.08.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wrzody na ciele są powszechną chorobą skóry, która może dotknąć każdą część ciała. Zazwyczaj pojawiają się jako otwarte wrzody z czerwonymi, zapalonymi brzegami i żółtawym środkiem, wypełnionym ropą. Wrzody mogą być spowodowane przez bakterie i inne mikroorganizmy, a także przez urazy fizyczne lub choroby. W tym artykule przyjrzymy się temu, czym są wrzody, od czego biorą się wrzody na skórze i i jak skutecznie je leczyć.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wrzody na ciele — czym są?

Z pewnością słyszałeś to pojęcie nie raz, jednak co to jest wrzód, tak naprawdę? Kiedy słyszysz słowo “wrzód”, co przychodzi Ci pierwsze na myśl? Zapewne nieładną, bolącą zmianę skórną. I tak w rzeczywistości jest. Wrzód może objawiać się jako choroba skóry lub może być to zmiana wewnętrzna, która powoduje ból.

Czytaj także:

Wrzody na ciele to inaczej czyraki lub ropnie, w zależności od tego, jak duże są i w jakim miejscu się pojawiają. Mogą być bolesne i nieatrakcyjne, ale nie martw się — zazwyczaj nie są poważne. W rzeczywistości są one zwykle spowodowane przez małe skaleczenia lub urazy, które zostały zainfekowane bakteriami. Oznacza to, że ich gojenie w większości przypadków jest szybkie i mijają samoistnie.

W miejscu wrzodu pojawia się zaczerwienienie, okolicznej tkanki. Wrzody ciała są spowodowane przez infekcję i zwykle znajdują się na skórze. Mogą wystąpić na takich obszarach ciała, jak, np.:

  • szyja
  • stopy
  • pośladki
  • narządy wewnętrzne – wątroba, żołądek, jelita.

Większość zmian jest łagodnych, jednak zdarza się, że wrzody są duże i mają większą skłonność do krwawienia, a także może pojawić się ropień i obrzęk. W takim przypadku leczenie będzie wymagało zastosowania maści z antybiotykiem, lub zawierającej inne związki chemiczne, które przyspieszą pęknięcie wrzodu i uwolnienie zalegającej ropy. Takie czyraki mogą zostawiać blizny, jednak jeśli im wcześniej pokażemy wrzód lekarzowi, który zastosuje odpowiednie leczenie, tym większa szansa, że blizn nie będzie, a czyrak się szybko zagoi.

Przyczyny powstawania wrzodów na ciele

Wrzody na ciele mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników. Wrzody mogą być spowodowane przez zakażenie, najczęściej bakteriami gronkowca lub paciorkowca (oba są bardzo powszechne). Mogą być również spowodowane przez inne rodzaje bakterii, wirusów i grzybów. Powstanie wrzodów może wywołać również zażywanie niektórych leków w dużych ilościach, np. leków przeciwzapalnych, takich jak np. ibuprofen.

Wrzody na skórze zazwyczaj charakteryzują się czerwonym obszarem skóry, który może mieć w środku ropę, która wypływa po naciśnięciu. Wrzody potrafią być bardzo uciążliwe, szczególnie jeśli znajdują się w czułych miejscach, np. pośladkach (ciężko wygodnie usiąść), czy szyi (możesz czuć się niekomfortowo z widoczną zmianą).

Najczęstszą przyczyną wrzodów na ciele jest infekcja bakteryjna. Może to być wszystko, od anginy do poważnego stanu, takiego jak gruźlica lub sepsa. Wrzody mogą być również spowodowane przez infekcje grzybicze, takie jak stopa sportowca lub grzybica.

Jednak nie wszystkie wrzody są spowodowane przez bakterie lub grzyby. Wiele wrzodów jest spowodowanych również przez zaburzenia autoimmunologiczne, które prowadzą do zapalenia i uszkodzenia tkanek. Jest to często obserwowane u osób z cukrzycą, które mogą rozwijać wrzody cukrzycowe na stopach.

Podsumowując, wrzody na ciele mają różne przyczyny. Najczęściej są to:

  • Zakażenie: Jest to najczęstsza przyczyna owrzodzeń ciała. Zakażenia mogą być bakteryjne, wirusowe lub grzybicze.
  • Cukrzyca: Wrzody mogą wystąpić na stopach, gdy masz cukrzycę, ponieważ jest niedobór poziomu cukru we krwi.
  • Otyłość: Otyłość może powodować odleżyny lub odleżyny, które mogą przekształcić się we wrzody, jeśli pozostaną nieleczone.
  • Słabe krążenie: Jeśli masz słabe krążenie z powodu problemów takich jak żylaki lub choroba tętnic obwodowych, będziesz miał trudności z prawidłowym gojeniem się ran, co prowadzi do powstania wrzodów.
  • Wrzody mogą być wywołane przez stres i złą dietę.

Po jakim czasie znika wrzód?

Jeśli zmiana nie jest bardzo poważna, wrzód z reguły znika po około 7-10 dniach. Jeśli wrzód ma w środku ropę, można przyspieszyć jej usunięcie, stosując ciepłe okłady.

Wrzody na ciele — objawy. Jak je rozpoznać?

Ból w okolicy wrzodu jest odczuwalny przy jego dotykaniu. Skóra wokół wrzodu jest czerwona i obrzęknięta. Może wystąpić swędzenie, a także krwawienie z rany.

Wrzody na ciele mogą pojawić się od infekcji, ale także od stresu lub niepokoju. W tym przypadku samodzielne ustalenie przyczyny powstania tych ran nie będzie trudne. Jeśli jednak nie ma dla nich oczywistych przyczyn (np. choroby zakaźne), to należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Jeśli odczuwasz ból w jamie ustnej lub odbycie, ważne jest, aby nie tylko zgłosić się do lekarza, ale także skonsultować z nim, co może być przyczyną tych objawów:

  • owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej;
  • nadżerka błony śluzowej odbytu;
  • bóle brzucha;
  • nudności;
  • wymioty;
  • biegunka;
  • zaparcia.

Wrzody w jamie ustnej, okolicach narządów płciowych i odbytu są częstym objawem chorób wenerycznych. Najczęstszymi przyczynami powstawania wrzodów na ciele są choroby weneryczne i zakażenia jelit.

Jak wygląda leczenie wrzodów?

Jeśli miałeś bolesny wrzód, z pewnością zastanawiasz się, co jest dobre na wrzody na ciele. Leczenie czyraków jest zależne, w jakim są one stanie, czy są ropne i gdzie się znajdują. Jeśli występuje zakażenie, lekarz może przepisać maść z antybiotykiem, której stosowanie szybko usunie czyraka oraz zapobiegnie powstaniu zakażenia, oraz większego bólu. Pomoże to również na szybsze usunięcie ropnej wydzieliny.

Jeśli wrzód na ciele jest spowodowany chorobą skóry, taką jak łuszczyca lub egzema, leczenie będzie koncentrować się na kontrolowaniu objawów tych chorób i poprawie ogólnego stanu zdrowia.

Jeśli masz cukrzycę, lekarz może przepisać tabletki do kontrolowania poziomu glukozy we krwi (leki przeciwcukrzycowe) i inne leki, aby pomóc w gojeniu się owrzodzeń i zapobiec powikłaniom wrzodów stóp.

Wrzody są zwykle leczone antybiotykami, które mogą być przyjmowane również w postaci tabletek. Jeśli wrzód jest spowodowany przez infekcję bakteryjną, antybiotyk zabije bakterie, złagodzi podrażnienia i zapobiegnie powstawaniu kolejnym wrzodom. Jeśli masz wrzód na stopie, może być konieczne noszenie specjalnego obuwia, aby chronić stopy podczas gojenia.

Leki na wrzody

Gdy wrzód nie goi się lub powraca, lekarz może przepisać silniejszy antybiotyk lub inny rodzaj leku, taki jak jeden z tych:

Kortykosteroidy (sterydy) w niskich dawkach – zmniejszają one stan zapalny w organizmie i pomagają zapobiegać pogłębianiu się wrzodów.

Antybiotyki – mogą pomóc w zapobieganiu powstawania nowych wrzodów podczas leczenia aktywnego wrzodu. Są jednak dostępne na receptę, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza. Jednak, gdy nie masz możliwości skontaktowania się z lekarzem i umówienia wizyty, warto skorzystać z nowoczesnego rozwiązania, jakim jest e-recepta. Możemy ją dostać, m.in. konsultując się z lekarzem przez telefon.

Już wiesz, jak pozbyć się wrzodów na ciele, jednak najważniejsze w leczeniu jest wyeliminowanie przyczyny. Niektórzy ludzie mają tylko jedną walkę z wrzodami, podczas gdy inni mają wiele. Dla nich, długoterminowe leczenie lekami może być konieczne.

W niektórych przypadkach operacja może być konieczne, jeśli:

  • wrzód nie goi się w ciągu 10 dni od rozpoczęcia leczenia;
  • chory ma nawroty wrzodów, pomimo długotrwałego leczenia.

Czy wrzody można wyciskać i czy jest to dobra metoda, aby się ich pozbyć?

Wrzody na ciele mogą być spowodowane przez wiele rzeczy i ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza, który może pomóc w określeniu przyczyny. Większość wrzodów goi się samo, bez koniecznej interwencji, jednak może nas kusić, aby taki wrzód wycisnąć. Czy można to zrobić?

Można ścisnąć obszar skóry, na którym znajduje się wrzód, ale nie wyleczy to wrzodu ani nie sprawi, że zniknie. Ściskanie może jednak sprawić, że ból ustąpi na krótki czas. Jeśli w skórze występuje ropa, ściskanie może spowodować jej rozprzestrzenienie się na inne obszary skóry na ciele i doprowadzić do ponownego zakażenia (zakażenie wtórne). Ściskanie rozprzestrzenia również bakterie z jednej części ciała na inną, co może prowadzić do innych poważnych infekcji.

Wyciskanie nie jest również pomocne w leczeniu wrzodów, ponieważ nie pozbywa się bakterii, które je powodują. Oznacza to, że wyciskanie nie zmniejsza ryzyka ponownego wystąpienia wrzodu na tym obszarze skóry w późniejszym czasie.

Jeżeli już jednak zdecydujemy się na wyciśnięcie wrzodu, pamiętajmy o zdezynfekowaniu tego miejsca i najbliższej okolicy środkiem antybakteryjnym z alkoholem, który może zabić rozprzestrzenione bakterie podczas wyciskania. Warto to również wykonać w jednorazowych rękawiczkach, które potem wyrzucimy, aby nie roznosić bakterii na inne obszary ciała.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.