Triglicerydy – kiedy należy je zbadać?

Napisano 24.03.2023 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Trójglicerydy to lipidy, które dostarczają organizmowi energii. Twoje ciało je samodzielnie wytwarza, a także otrzymuje z pożywienia, które spożywasz. Za wysoki poziom trójglicerydów w połączeniu z wysokim poziomem cholesterolu zwiększają ryzyko zawału serca, udaru mózgu i zapalenia trzustki. Na szczęście zmiany w diecie i stylu życia mogą utrzymać stężenie trójglicerydów we krwi w zdrowym zakresie.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Triglicerydy — co to?

Trójglicerydy to rodzaj tłuszczu (lipidów) występującego we krwi. Kiedy jesz, twoje ciało przekształca wszelkie kalorie, których nie potrzebuje od razu, w triglicerydy. Są one przechowywane w komórkach tłuszczowych. Później hormony uwalniają trójglicerydy w celu uzyskania energii między posiłkami. Jeśli regularnie spożywasz więcej kalorii niż spalasz, szczególnie z pokarmów bogatych w węglowodany, możesz mieć wysoki poziom trójglicerydów (hipertriglicerydemia). W celu obniżenie poziomu tych lipidów można stosować farmakoterapię (potrzebna będzie e-recepta), jednak czasami wystarczą zmiany  w stylu życia.

Czytaj także:

Triglicerydy — kiedy badanie?

Wysoki poziom trójglicerydów staje się większym problemem z wiekiem. W miarę wzrostu ryzyka twój lekarz może zalecić częstsze wykonywanie testów. Zwykle badanie poziomu triglicerydów odbywa się jako część badania profilu lipidowego. Zaleca się wykonanie pierwszego badania w wieku 20 lat. Młodsi dorośli mogą potrzebować badań triglicerydów co cztery do sześciu lat. Jeśli masz cukrzycę, rodzinną historię wysokiego poziomu trójglicerydów bądź cholesterolu lub inne czynniki ryzyka chorób serca, możesz potrzebować częstszych badań. 

Czynniki, które mogą podnosić poziom trójglicerydów to:

  • nadmierne spożywanie alkoholu,
  • historia rodzinna wysokiego cholesterolu,
  • choroba wątroby, nerek lub tarczycy,
  • leki, w tym leki moczopędne, hormony, kortykosteroidy i beta-blokery,
  • klimakterium,
  • otyłość,
  • palenie,
  • nieuregulowana cukrzyca,
  • dieta bogata w cukier i węglowodany proste.

Warto wówczas zwracać uwagę na niepokojące objawy, które mogą świadczyć o zbyt wysokim lub za niskim poziomie trójglicerydów.

Triglicerydy – normy

Badanie krwi zwane panelem lipidowym sprawdza zarówno poziom trójglicerydów, jak i cholesterolu. Zwykle lekarz poprosi Cię o poszczenie lub niejedzenie i niepicie niczego innego niż woda przez 9-12 godzin przed badaniem. Krew zostanie pobrana z żyły w ramieniu. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre laboratoria oferują panele lipidowe bez postu lub mogą nakłuć palec w celu pobrania krwi.

Normy dla triglicerydów w surowicy prezentują się następująco:

  • wynik poprawny — mniej niż 150 mg/dL,
  • wynik graniczny — od 150 do 199 mg/dL,
  • wynik wysoki — od 200 do 499 mg/dl
  • wynik bardzo wysoki — 500 mg/dL lub więcej.

Nie warto samodzielnie interpretować wyników działania, a należy pozostawić to specjaliście.

Triglicerydy – jak monitorować ich poziom?

Chociaż odkrycie, że masz wysoki poziom trójglicerydów, może być niepokojące, nadal można wiele  zrobić wiele, aby go obniżyć. Wprowadzanie zmian w swoim stylu życia może przynieść ogromne korzyści. Oto parę sugestii:

  • Zwiększ aktywność fizyczną — ćwiczenia mogą mieć duży wpływ na poziom trójglicerydów. Eksperci zalecają, aby każdy miał co najmniej 30 minut ćwiczeń o średniej intensywności przynajmniej pięć razy w tygodniu. Jeśli nie jesteś w formie, zacznij powoli.
  • Zrzuć zbędne kilogramy — jeśli masz nadwagę lub otyłość, zrzuć kilka kilogramów i staraj się utrzymać zalecaną wagę ciała. Ćwiczenia pomogą, ale musisz też skupić się na diecie. Kluczem jest spożywanie mniejszej ilości kalorii – niezależnie od tego, czy pochodzą one z tłuszczów, węglowodanów czy białek. Skoncentruj się na diecie bogatej w owoce, warzywa, chude białka i niskotłuszczowe produkty mleczne. Ograniczenie słodkich pokarmów – takich jak napoje gazowane – też może naprawdę pomóc.
  • Wybieraj lepsze tłuszcze — zwracaj większą uwagę na spożywane tłuszcze. Jedz mniej pokarmów zawierających niezdrowe tłuszcze trans, a także cholesterol. Zwiększ spożycie zdrowych jednonienasyconych i wielonienasyconych tłuszczów, które znajdują się w oliwie z oliwek, orzechach i niektórych rybach. Ponieważ nawet zdrowe tłuszcze są bogate w kalorie, nadal musisz jeść te produkty z umiarem.
  • Ogranicz alkohol — wydaje się, że nawet niewielkie ilości alkoholu powodują duże skoki poziomu trójglicerydów.

Osoby z chorobami serca i wysokimi trójglicerydami mogą potrzebować leków obniżających ich poziom jak fibraty i statyny. Kiedy rozmawiasz z lekarzem, omów wszystkie leki, suplementy i witaminy, które przyjmujesz. Niektóre popularne środki — takie jak beta-blokery, pigułki antykoncepcyjne i leki moczopędne — mogą powodować wysoki poziom trójglicerydów jako efekt uboczny. 

Co więcej, jeśli chodzi o cholesterol i trójglicerydy, być może najważniejszą rzeczą są regularne badania przesiewowe.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.