Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Niektóre torbiele w piersiach mogą pozostać niezauważone, natomiast inne przyczyniają się do bólu, tkliwości piersi lub nawet odpowiadają za powstanie podejrzanej guzowatości. Czy torbiele w piersiach są groźne? Na czym polega ich diagnostyka i leczenie? Czy istnieją jakieś skuteczne domowe sposoby na torbiele w piersiach? Odpowiadamy na wszystkie pytania w artykule.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Przyczyny torbieli w piersiach
Co to torbiel w piersiach? Tak nazywa się struktura o owalnym lub okrągłym kształcie, wypełniona płynem, zlokalizowana w jednej lub obu piersiach [1]. Torbiele w piersiach według niektórych źródeł pojawiają się najczęściej u kobiet w wieku 40 lat [1], natomiast według innych — w wieku pomiędzy 45-50 lat [3]. Ich powstawanie ma związek z naturalnymi zmianami hormonalnymi zależnymi od wieku, jakie zachodzą w organizmie [2].
Torbiele piersi należą do zmian łagodnych, nie należy ich mylić z rakiem [2]. Czasami zdarza się, że w obrębie piersi występuje więcej niż jedna torbiel, naukowcy zbadali również związek pomiędzy stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) i obecnością torbieli, okazuje się, że kobiety, które stosują HTZ, są bardziej narażone na ich wystąpienie [3].
Torbiele w piersiach są znajdowane zazwyczaj przypadkowo, podczas rutynowego badania USG piersi lub mammografii. W przypadku podejrzenia jakichś nieprawidłowości kobieta jest kierowana na dalsze badania. Warto korzystać z faktu, iż w dzisiejszych czasach dostęp do lekarza jest znacznie ułatwiony, szybka reakcja oraz wykonanie odpowiednich badań mogą uchronić przed rozwojem różnych chorób piersi, w tym również rakiem. Rozwiązania takie jak recepta przez Internet czy też konsultacja z lekarzem przez telefon, znacznie przyspieszają moment udzielenia pacjentce pomocy.
Torbiele w piersiach — objawy
Torbiele piersi zwykle nie dają żadnych objawów. Zmiany te mogą być miękkie lub twarde, natomiast ich wymiary wynoszą od kilku milimetrów do kilku centymetrów [2]. Duże torbiele piersi da się wyczuć pod skórą.
Czy torbiele w piersiach bolą?
Czasami zdarza się, że zmiany te przyczyniają się do nadmiernej tkliwości piersi lub dyskomfortu, a nawet bólu. Tak może się manifestować np. mastopatyczny torbiel piersiowy. Objawy te mają związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w kobiecym organizmie [1] [2].
Dysplazja piersi a torbiele
Torbiele są uznawane za objaw łagodnej zmiany, tzw. dysplazji piersi, inaczej mastopatii. Zwyrodnienie tkanki gruczołowej i tłuszczowej sutka należy w większości przypadków do zmian łagodnych, nienowotworowych [9] [10]. Aby się co do tego upewnić, warto wykonać badania obrazowe, takie jak USG piersi oraz mammografia.
Rak piersi a torbiele w piersiach
Torbiele w piersi same w sobie nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka piersi [1]. Warto jednak zachować czujność i zgłaszać lekarzowi wszystkie zauważone zmiany w piersiach, ponieważ niektóre z nich mogą świadczyć o początku choroby nowotworowej.
Wczesne objawy raka piersi to między innymi [4]:
- asymetria piersi,
- charakterystyczne zaciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej,
- dobrze wyczuwalny, twardy, ale niebolesny guz w piersi,
- jednostronny wyciek z brodawki sutkowej,
- w przypadku kobiet karmiących — niechęć dziecka do ssania chorej piersi,
- zaczerwienienie lub obrzęk skóry wokół piersi,
- zmiany w wyglądzie brodawki sutkowej — pogrubienie, nietypowy kolor, owrzodzenia.
Natomiast do najbardziej znanych czynników rozwoju raka piersi należą [5]:
- choroby piersi — ryzyko rozwoju raka jest większe, gdy zdiagnozowano np. nadmierny rozrost komórek przewodu mlecznego (ADH),
- czynniki genetyczne — występowanie raka piersi w rodzinie wiąże się z większym ryzykiem,
- czynniki hormonalne — ryzyko jest większe u kobiet, u których miesiączka wystąpiła bardzo wcześnie, a także tych, u których późno nadeszła menopauza. Z częstością występowania raka piersi ma związek również wiek, w którym kobieta zachodzi w pierwszą ciążę, ryzyko wzrasta, gdy kobieta rodzi po raz pierwszy, mając więcej niż 30 lat,
- stosowanie antykoncepcji hormonalnej — preparaty zawierające progesteron oraz estrogeny, a także hormonoterapia zastępcza mogą wpływać na ryzyko rozwoju nowotworu,
- starszy wiek — zaobserwowano wzrost zachorowalności po 35. roku życia, natomiast najwięcej przypadków dotyczy osób w wieku pomiędzy 50 a 70 lat.
Wcześnie wykryty rak piersi w stadium przedinwazyjnym jest możliwy do wyleczenia [5]. Dlatego bardzo ważne jest, aby po zauważeniu jakichkolwiek niepokojących objawów nie zwlekać z wizytą u lekarza i jak najszybciej wykonać zlecone badania.
Jak diagnozuje się torbiele w piersiach?
Torbiele w piersiach są rozpoznawane podczas badania piersi, USG piersi lub mammografii. W szczególności metody ultrasonograficzne są pomocne w ustaleniu, czym jest zaobserwowana zmiana [2]. Torbiele wymagają poważniejszej diagnostyki dopiero wtedy, gdy pacjentka odczuwa z ich powodu silne dolegliwości bólowe lub zmiany wyróżnia duży rozmiar. Wtedy lekarz może podjąć decyzję o biopsji, opróżnieniu torbieli z płynnej treści lub diagnostyce hormonalnej [7]. Pilnej diagnostyki oraz różnicowania z nowotworem wymagają także torbiele złożone, po ich rozpoznaniu lekarz może zlecić badanie histopatologiczne.
Torbiele w piersiach a tarczyca
Ciekawym zagadnieniem, jeśli chodzi o diagnozowanie i leczenie torbieli piersiowych, jest związek powstawania tych zmian z chorobami tarczycy. Wiele badań naukowych wykazało bowiem, że schorzenia związane z tarczycą i piersiami są ze sobą powiązane i często współwystępują razem [11].
Leczenie torbieli w piersiach — jak przebiega?
Torbiele w piersiach najczęściej nie wymagają leczenia ani dalszej obserwacji. Wiele pacjentek zastanawia się, czy torbiele w piersiach mogą zniknąć. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca — zmiany mogą bowiem ustąpić samoistnie [2].
Jeśli chodzi o domowe sposoby na torbiele w piersiach, zwolennicy naturalnego podejścia do tego typu zmian uważają, że istotne znaczenie dla skuteczności leczenia ma unikanie stresu oraz stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety. W obliczu faktu, iż otyłość i wysoka zawartość tłuszczów zwierzęcych w diecie nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę hormonalną, która z kolei może wpływać na powstawanie torbieli, warto zadbać o to, aby w diecie znalazły się [8]:
- chude mięso,
- naturalne produkty sojowe,
- owoce i warzywa bogate w witaminy, karotenoidy oraz kwas foliowy,
- ryby.
Natomiast należy unikać nasyconych kwasów tłuszczowych poprzez ograniczenie spożycia czerwonego mięsa (wieprzowiny, wołowiny, baraniny), produktów przetworzonych (pasztety, wędliny) oraz produktów mlecznych [8]. Niewskazane jest również spożywanie dużych ilości cukru, nie tylko ze względu na torbiele w piersiach, ale również ryzyko rozwoju raka piersi [8].
Dopiero w sytuacji, gdy torbiele piersi przyczyniają się do pogorszenia jakości życia, można im zaradzić poprzez nakłucie za pomocą cienkiej igły i odciągnięcie płynu, operację lub leczenie hormonalne (metodę ustala lekarz) [2]. Wszelkie inne sposoby, takie jak np. maść na torbiele w piersiach, raczej nie pomogą, chyba że ich stosowanie zostało zalecone przez lekarza specjalistę.
Jeśli nietypowe guzki w piersiach to nie torbiele, lecz zmiany o charakterze złośliwym, konieczne jest włączenie leczenia onkologicznego. Co robić, gdy odkryto, że zmiana to rak, a nie torbiel piersiowy? Leczenie opiera się ono przede wszystkim o [4]:
- metody chirurgiczne (wycięcie guza oraz, jeśli jest taka potrzeba, również węzłów chłonnych dołu pachowego),
- radioterapię (3-tygodniowy cykl napromieniań),
- brachyterapię (forma radioterapii),
Radykalna amputacja piersi (radykalna mastektomia) następuje jedynie w wybranych przypadkach, gdy leczenie oszczędzające jest niemożliwe lub rak jest w zbyt zaawansowanym stadium [4] [5].
Źródła:
- https://www.breastcancer.org/benign-breast-conditions/cysts [dostęp: 26.10.2022 r.]
- https://breastcancernow.org/information-support/have-i-got-breast-cancer/breast-pain-other-benign-conditions/breast-cysts [dostęp: 26.10.2022 r.]
- https://www.thewomens.org.au/health-information/breast-health/breast-cysts [dostęp: 26.10.2022 r.]
- https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/162061,rak-piersi [dostęp: 26.10.2022 r.]
- https://www.onkonet.pl/dp_np_rakpiersi.php [dostęp: 26.10.2022 r.]
- https://www.zwrotnikraka.pl/objawy-raka-piersi-sutka/ [dostęp: 26.10.2022 r.]
- https://dbajopiersi.pl/torbiel-piersi-cysta-piersi/ [dostęp: 26.10.2022 r.]
- https://www.braster.eu/pl/system-braster/profilaktyka/artykuly/dieta-przy-torbielach-w-piersi [dostęp: 26.10.2022 r.]
- https://onkolmed.pl/czy-mastopatia-oznacza-raka [dostęp: 26.10.2022 r.]
- https://dbajopiersi.pl/mastopatia/ [dostęp: 26.10.2022 r.]
- Sindoni A, Fama’ F, Rosano’ A, Scisca C, Dionigi G, Koch CA, Gioffrè-Florio M, Benvenga S. Thyroid nodules coexisting with either cystic or solid breast nodules: a new clue for this association between nodules coming from ultrasonography. Gland Surg. 2017 Dec;6(6):630-637. doi: 10.21037/gs.2017.09.11. PMID: 29302478; PMCID: PMC5750304.
- Martínez L, Castilla JA, Gil T, Molina J, Alarcón JL, Marcos C, Herruzo A. Thyroid hormones in fibrocystic breast disease. Eur J Endocrinol. 1995 Jun;132(6):673-6. doi: 10.1530/eje.0.1320673. PMID: 7788004.
- Chen J, Xu Z, Hou L, Tang Y, Qian S, Pu H, Tang J, Gao Y. Correlation Analysis of Breast and Thyroid Nodules: A Cross-Sectional Study. Int J Gen Med. 2021;14:3999-4010. https://doi.org/10.2147/IJGM.S314611
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?