Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Torbiel Bakera to zmiana, która powstaje w wyniku wysięku płynu stawowego. Płyn ten w zdrowym kolanie jest niezbędny, jednak w nadmiarze zwiększa ciśnienie w stawie. Często problem obejmuje sportowców i osoby z nadprogramowymi kilogramami, jednak zdarza się również w związku z różnym rodzajem schorzeń w obrębie kolana. Pojawia się między innymi przy RZS i chorobach zwyrodnieniowych. Torbieli towarzyszy ból przy ruszaniu kończyną, ograniczenie jej ruchomości, a także obrzęk i zaczerwienienie. Leczenie dobiera się do rodzaju torbieli i przyczyny jej powstawania, jednak nie jest wykluczona także operacja i długi czas rehabilitacji. Co jeszcze trzeba wiedzieć o torbielach Bakera? Zapraszamy do artykułu!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Torbiel Bakera – co to takiego?
Piekąco-rozpierający ból kolana przy zginaniu może wskazywać na tzw. torbiel Bakera. Nie każdy słyszał jeszcze to stwierdzenie i nie orientuje się, co to jest torbiel Bakera, dlatego nieco przybliżymy ten temat. Nazwa torbieli wzięła się od nazwiska lekarza, który pierwszy raz to schorzenie opisał. Jest to cysta, która rozwija się w związku ze stanem zapalnym obejmującym okolice kolana. Mówiąc o torbieli Bakera, mamy na myśli przestrzeń w tylno-przyśrodkowej części kolana, która wypełniona jest płynem. Swoim wyglądem nieco przypomina guzek o niewielkich wymiarach. Powstaje z różnych przyczyn, w tym między innymi w związku z uszkodzeniem więzadeł czy łąkotek, infekcji stawu, a nawet chorób zwyrodnieniowych czy reumatologicznych. Wymienić można torbiele podkolanowe zapalne (z grubą ścianą zawierającą m.in. limfocyty), włókniste (z dobrze odgraniczoną ścianą z tkanki włóknistej) i synowialne (ze ścianą grubą z tkanki łącznej).
Leczenie cysty Bakera polega między innymi na podawaniu leków na stany zapalne, ponadto czasem konieczna jest rehabilitacja, a nawet punkcja czy artroskopia. Torbiele są tworami, które leczy się trudno, gdyż mają tendencję do ponownego powstania. Jeśli pojawi się u Ciebie taka zmiana, lekarz powinien ją zobaczyć. Lek prawdopodobnie stosować trzeba będzie długo, ponadto zalecane jest maksymalne odciążanie kolana, co może utrudniać codzienną aktywność. Recepta online ułatwi Ci jednak dostęp do lekarzy i leków wydawanych wyłącznie z ich przepisu. Nie musisz dzięki temu rozwiązaniu wychodzić z domu, więc Twoje kolano nie będzie nadmiernie obciążane.
Torbiel Bakera – objawy
Najczęściej problem ten dotyczy sportowców, którzy nadmiernie przeciążają stawy, ponadto z dolegliwością zmagają się także osoby z nadwagą i otyłością. Trzeba jednak wiedzieć, że torbiel Bakera pod kolanem nie jest przypisana wyłącznie do wspomnianych wyżej przyczyn. Może na przykład pojawiać się również u osób zmagających się z przewlekłym stanem zapalnym kolana. W wyniku takiego stanu zapalnego rośnie produkcja płynu maziowego, a ten może zbierać się, tworząc cystę. Niestety należy wiedzieć, że torbiel Bakera u dzieci także może się pojawić. Wówczas jest to zazwyczaj torbiel idiopatyczna, o nieustalonej przyczynie powstawania, która wymaga pilnego wdrożenia leczenia zachowawczego. Stanu nie można bagatelizować, ponieważ może prowadzić do poważnej dysfunkcji stawu dziecka.
Objawy, jakie może dawać torbiel Bakera u pacjenta, bywają różnorodne. Przede wszystkim zauważyć można ból przy zginaniu kolanem, który nasila się podczas dłuższej aktywności. W tylnej części stawu kolanowego wyczuć można pod skórą guzek, ponadto często pojawia się wrażenie pełności w kolanie i jego obrzęk. Zaczerwienienie i podwyższona temperatura w miejscu zmiany to kolejne symptomy torbieli Bakera. Objawy dodatkowe to także problemy ze zgięciem i wyprostem stawu kolanowego, co znów przyczynia się do ograniczenia funkcji kończyny. U niektórych pacjentów dochodzi również do drętwienia w łydce i zaburzeń czucia – taki stan powoduje na przykład pęknięta torbiel Bakera.
Jak leczyć torbiel Bakera?
Niestety torbiel Bakera nie jest łatwa do leczenia, gdyż ma tendencję do odnawiania się. By skutecznie walczyć z problemem, należy działać nie tylko objawowo, ale również skupić się na jego przyczynie. W tym celu wykonuje się między innymi badanie palpacyjne, badanie USG, zabieg artroskopii lub rezonans magnetyczny, które pozwolą wykryć podłoże dolegliwości, czyli np. uszkodzenia wpływające na mechanikę stawu. Zdarza się, że torbiel Bakera nieleczona sama się wchłania, jednak nie zawsze tak się dzieje, a wówczas zalecane jest leczenie.
Sposób leczenia dobiera się do rodzaju torbieli i jej wielkości, a także objawów, z którymi pacjent się zmaga. Ważne są oczywiście również czynniki dodatkowe, jak np. stan zdrowia pacjenta, jego wiek, codzienna aktywność itp. W leczeniu stawia się między innymi na niesteroidowe leki przeciwzapalne, ponadto wykonywany jest także drenaż płynu połączony z wstrzykiwaniem w miejsce zmiany kortyzolu. Niezbędne będzie również leczenie przyczyny – czyli np. zmian zwyrodnieniowych czy reumatologicznych. Gdy pacjent ma torbiel Bakera, leczenie należy ponadto uzupełniać zmianą codziennej aktywności i zabiegami dodatkowymi. Zaleca się więc maksymalne odciążanie kolana, a także lodowe okłady na torbiel Bakera. Torbiel Bakera a jazda na rowerze to zatem na tym etapie temat, który lepiej odpuścić, podobnie jak inne intensywne sporty. Kiedy problemem jest torbiel Bakera, operacja czy artroskopia niekiedy okazują się koniecznością. Niestety usunięcie torbieli Bakera nie daje gwarancji, że cysta się nie odnowi.
Torbiel Bakera – rehabilitacja
Nie można lekceważyć dolegliwości, jaką jest torbiel Bakera. Wymaga ona nie tylko leczenia farmakologicznego czy zabiegu, ale również odpowiednio zaplanowanej rehabilitacji. Często stawia się w tym przypadku na terapię manualną oraz na rozciągające ćwiczenia na torbiel Bakera. Z zabiegów nieoperacyjnych, które czasem są stosowane w przypadku torbieli Bakera, wymienić można również magnetoterapię, ultradźwięki, głęboki masaż, a także kinesiotaping. Pomocne może być również noszenie opasek uciskowych, a także pozbycie się nadprogramowych kilogramów.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?