Test PAPP-A – cena. Czy i kiedy jest refundowany?

Napisano 05.12.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Test PAPP-A to bardzo ważny element diagnostyki prenatalnej. Dzięki niemu można wcześnie stwierdzić, że istnieje ryzyko wad wrodzonych u płodu i wykonać badania w kierunku konkretnych rodzajów tych wad. Nieinwazyjne badania prenatalne, jakim jest test pappa, są najprostszą metodą sprawdzenia stanu zdrowia dziecka oraz prawidłowości jego rozwoju w czasie ciąży, bez narażania zdrowia dziecka ani matki. Wczesne wykrycie wady daje więcej czasu i możliwości na prawidłowe i bezpieczne prowadzenie ciąży. Dopiero złe wyniki takiego badania są wskazaniem do przeprowadzania znacznie droższych oraz inwazyjnych badań prenatalnych. Czytaj dalej, aby poznać takie kwestie, jak: Badania prenatalne pappa — cena, warunki refundacji, sposób przeprowadzenia i wykrywane przez nie choroby. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest test PAPP-A?

Test PAPP-A oznacza pomiar osoczowego białka A znajdującego się w surowicy krwi matki. Ponieważ jest to test nieinwazyjny, nie niesie on żadnego zagrożenia dla zdrowia płodu i matki. Do badania pobiera się niewielką ilość krwi z żyły łokciowej. NIe jest konieczne wykonywanie badania na czczo, co znacznie ułatwia udanie się na pobranie krwi w przychodni lub punkcie pobrań. Pobraną krew analizuje się w laboratorium, dzięki czemu otrzymamy dokładny wynik testu.  

Czytaj także:
 • Badania prenatalne – kiedy powtórzyć?
 • W teście PAPP-A możliwe jest wczesne wykrycie nieprawidłowości wskazujących na takie choroby jak zespół Downa, zespół Patau czy zespół Edwardsa. Badanie pappa jest często nazywane testem podwójnym, gdy badane jest stężenie glikoproteiny beta-hCG oraz alfa-fetoproteiny (AFP). Jeżeli dodatkowo badany jest także poziom wolnego estriolu (fE3) to takie badanie nazywane jest testem potrójnym.  5

  Prosty i szybki dostęp do lekarza czy recepta przez internet to w obecnych czasach rzeczy, które bardzo ułatwiają opiekę medyczną.

  Kiedy najlepiej zrobić test PAPP-A?

  Test pappa kiedy robić? Osoczowe białko ciążowe A może być już wykryte od 28 dnia od zapłodnienia, jednak, aby badanie było wiarygodne, warto je zrobić później. Badanie pappa podwójne wykonuje się w pierwszym trymestrze ciąży, standardowo pomiędzy 11 a 13-14 tygodniem. Najlepiej jest wykonać je jednocześnie wraz z badaniem ultrasonograficznym USG, które pozwoli na dokładniejszą ocenę zdrowia dziecka. W czasie badania USG sprawdza się tak zwaną przezierność karkową płodu, oraz ocenie podlega również prawidłowy kształt oraz rozwój kości nosowej. Test pappa jest rekomendowany do przeprowadzania u przyszłych matek w każdym wieku, a zwłaszcza u kobiet znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka.

  Przeprowadzenie badania potrójnego zaleca się w II trymestrze ciąży, pomiędzy 14 a 20 tygodniem ciąży. Dzięki zastosowaniu testu potrójnego średnio wykrytych zostaje 66 procent ciąż z zespołem Downa oraz 60 procent ciąż z zespołem Edwardsa. 

  Złe wyniki testu nie oznaczają automatycznie istnienia wady i konieczna jest ich interpretacja przez lekarza. Im wyższy jest wiek pacjentki w ciąży, tym większe ryzyko wystąpienia błędnego wyniku. Jeśli test jest dodatni, warto go potwierdzić innymi badaniami.

  Ile kosztuje test PAPP-A?

  Badanie można przeprowadzić w wielu placówkach medycznych. Być może zastanawiasz się, ile kosztuje badanie pappa?  W większości wykonujących go przychodni i laboratoriów test podwójny to koszt pomiędzy 250 a 400 złotych.

  Test podwójny pappa — cena nie jest jednak wysoka w porównaniu z wieloma innymi badaniami prenatalnymi. Przykładowo koszt badań genetycznych wolnego płodowego DNA może wynieść 3000 złotych, amniopunkcja to koszt do 2000 złotych, podobnie jak biopsja kosmówki. 

  Test PAPP-A oraz badania USG należą więc do najtańszych metod, które mogą wskazać, kiedy należy skorzystać z droższych i bardziej inwazyjnych metod w celu sprawdzenia stanu zdrowia płodu i wdrożenia odpowiedniej procedury postępowania w przypadku zaistnienia konkretnych wad płodu.

  Czy test PAPP-A jest refundowany?

  Test pappa — koszt tego badania jest refundowany przez NFZ tylko w przypadku tak zwanych grup ryzyka. Badanie może być refundowane przez NFZ tylko w przypadku, jeżeli kobieta w ciąży spełnia jeden z poniższych warunków:

  • urodziła już dziecko z wadą wrodzoną;
  • jest w wieku powyżej 35 lat;
  • występuje obciążenie wadą genetyczną;
  • w rodzinie ojca występują wady genetyczne;
  • badania ultrasonograficzne pokazały istnienie nieprawidłowości; 

  W pozostałych wypadkach za wykonanie testu bez skierowania trzeba zapłacić samemu, ale z pewnością warto to zrobić. Badanie to powinny wykonać kobiety niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Wczesne wykrycie potencjalnych komplikacji oraz wad wrodzonych dziecka jest bardzo ważne dla prawidłowego prowadzenia takiej ciąży przez odpowiednich doświadczonych lekarzy.  

  Kobiety w ciąży należące do grupy podwyższonego ryzyka mogą ubiegać się o refundacji testu pappa, testu podwójnego, testu potrójnego, amniopunkcji oraz biopsji kosmówki. Aby otrzymać refundację konieczne jest odpowiednie skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę potwierdzające zasadność wykonania konkretnego badania. 

  Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

  Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.