Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Test PAPP-A to bardzo ważny element diagnostyki prenatalnej. Dzięki niemu można wcześnie stwierdzić, że istnieje ryzyko wad wrodzonych u płodu i wykonać badania w kierunku konkretnych rodzajów tych wad. Nieinwazyjne badania prenatalne, jakim jest test pappa, są najprostszą metodą sprawdzenia stanu zdrowia dziecka oraz prawidłowości jego rozwoju w czasie ciąży, bez narażania zdrowia dziecka ani matki. Wczesne wykrycie wady daje więcej czasu i możliwości na prawidłowe i bezpieczne prowadzenie ciąży. Dopiero złe wyniki takiego badania są wskazaniem do przeprowadzania znacznie droższych oraz inwazyjnych badań prenatalnych. Czytaj dalej, aby poznać takie kwestie, jak: Badania prenatalne pappa — cena, warunki refundacji, sposób przeprowadzenia i wykrywane przez nie choroby.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Czym jest test PAPP-A?
Test PAPP-A oznacza pomiar osoczowego białka A znajdującego się w surowicy krwi matki. Ponieważ jest to test nieinwazyjny, nie niesie on żadnego zagrożenia dla zdrowia płodu i matki. Do badania pobiera się niewielką ilość krwi z żyły łokciowej. NIe jest konieczne wykonywanie badania na czczo, co znacznie ułatwia udanie się na pobranie krwi w przychodni lub punkcie pobrań. Pobraną krew analizuje się w laboratorium, dzięki czemu otrzymamy dokładny wynik testu.
- urodziła już dziecko z wadą wrodzoną;
- jest w wieku powyżej 35 lat;
- występuje obciążenie wadą genetyczną;
- w rodzinie ojca występują wady genetyczne;
- badania ultrasonograficzne pokazały istnienie nieprawidłowości;
W teście PAPP-A możliwe jest wczesne wykrycie nieprawidłowości wskazujących na takie choroby jak zespół Downa, zespół Patau czy zespół Edwardsa. Badanie pappa jest często nazywane testem podwójnym, gdy badane jest stężenie glikoproteiny beta-hCG oraz alfa-fetoproteiny (AFP). Jeżeli dodatkowo badany jest także poziom wolnego estriolu (fE3) to takie badanie nazywane jest testem potrójnym. 5
Prosty i szybki dostęp do lekarza czy recepta przez internet to w obecnych czasach rzeczy, które bardzo ułatwiają opiekę medyczną.
Kiedy najlepiej zrobić test PAPP-A?
Test pappa kiedy robić? Osoczowe białko ciążowe A może być już wykryte od 28 dnia od zapłodnienia, jednak, aby badanie było wiarygodne, warto je zrobić później. Badanie pappa podwójne wykonuje się w pierwszym trymestrze ciąży, standardowo pomiędzy 11 a 13-14 tygodniem. Najlepiej jest wykonać je jednocześnie wraz z badaniem ultrasonograficznym USG, które pozwoli na dokładniejszą ocenę zdrowia dziecka. W czasie badania USG sprawdza się tak zwaną przezierność karkową płodu, oraz ocenie podlega również prawidłowy kształt oraz rozwój kości nosowej. Test pappa jest rekomendowany do przeprowadzania u przyszłych matek w każdym wieku, a zwłaszcza u kobiet znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka.
Przeprowadzenie badania potrójnego zaleca się w II trymestrze ciąży, pomiędzy 14 a 20 tygodniem ciąży. Dzięki zastosowaniu testu potrójnego średnio wykrytych zostaje 66 procent ciąż z zespołem Downa oraz 60 procent ciąż z zespołem Edwardsa.
Złe wyniki testu nie oznaczają automatycznie istnienia wady i konieczna jest ich interpretacja przez lekarza. Im wyższy jest wiek pacjentki w ciąży, tym większe ryzyko wystąpienia błędnego wyniku. Jeśli test jest dodatni, warto go potwierdzić innymi badaniami.
Ile kosztuje test PAPP-A?
Badanie można przeprowadzić w wielu placówkach medycznych. Być może zastanawiasz się, ile kosztuje badanie pappa? W większości wykonujących go przychodni i laboratoriów test podwójny to koszt pomiędzy 250 a 400 złotych.
Test podwójny pappa — cena nie jest jednak wysoka w porównaniu z wieloma innymi badaniami prenatalnymi. Przykładowo koszt badań genetycznych wolnego płodowego DNA może wynieść 3000 złotych, amniopunkcja to koszt do 2000 złotych, podobnie jak biopsja kosmówki.
Test PAPP-A oraz badania USG należą więc do najtańszych metod, które mogą wskazać, kiedy należy skorzystać z droższych i bardziej inwazyjnych metod w celu sprawdzenia stanu zdrowia płodu i wdrożenia odpowiedniej procedury postępowania w przypadku zaistnienia konkretnych wad płodu.
Czy test PAPP-A jest refundowany?
Test pappa — koszt tego badania jest refundowany przez NFZ tylko w przypadku tak zwanych grup ryzyka. Badanie może być refundowane przez NFZ tylko w przypadku, jeżeli kobieta w ciąży spełnia jeden z poniższych warunków:
W pozostałych wypadkach za wykonanie testu bez skierowania trzeba zapłacić samemu, ale z pewnością warto to zrobić. Badanie to powinny wykonać kobiety niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Wczesne wykrycie potencjalnych komplikacji oraz wad wrodzonych dziecka jest bardzo ważne dla prawidłowego prowadzenia takiej ciąży przez odpowiednich doświadczonych lekarzy.
Kobiety w ciąży należące do grupy podwyższonego ryzyka mogą ubiegać się o refundacji testu pappa, testu podwójnego, testu potrójnego, amniopunkcji oraz biopsji kosmówki. Aby otrzymać refundację konieczne jest odpowiednie skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę potwierdzające zasadność wykonania konkretnego badania.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?