Temperatura 37 stopni i wyższa podczas miesiączki – czy jest normalna?

Napisano 25.03.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Znajomość swojego cyklu miesiączkowego i zmian, jakie zachodzą w organizmie cyklicznie pod wpływem hormonów, to podstawa nie tylko świadomego planowania rodziny, ale również wczesnego wykrycia ewentualnych zaburzeń czy schorzeń. Miesiączka to nie tylko obecność krwawienia, ale również wiele objawów dodatkowych, które można zaobserwować. Z artykułu dowiesz się, czy podczas okresu jest wyższa temperatura, a także czy temperatura 37 podczas miesiączki jest objawem naturalnym. Podpowiadamy również, jak kształtują się zmiany temperatury w cyklu oraz jaka wysokość temperatury w ciąży jest normalna i jaka świadczy o konieczności kontaktu z lekarzem.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Temperatura 37 podczas miesiączki – jak zmienia się temperatura ciała w poszczególnych dniach cyklu?

Cykl menstruacyjny kobiety ma powtarzalny charakter, więc wiąże się z cyklicznymi zmianami, które obejmują nie tylko układ hormonalny i wydzielanie w odpowiednich ilościach pewnych hormonów, ale również mają odzwierciedlenie w samopoczuciu, dolegliwościach czy pewnych objawach ze strony ciała. Przykładem może być temperatura. W cyklu ulega ona zmianom, co pozwala nie tylko przewidywać dni płodne, ale również rozpoznać wczesne objawy ciąży. Jeśli chodzi o kobiecy cykl menstruacyjny, temperatura raczej nigdy nie jest stała, jeśli mowa o cyklach owulacyjnych – zauważyć to można, robiąc codzienne pomiary.

Czytaj także:

Od miesiączki do owulacji zazwyczaj temperatura kobiety jest zbliżona do „książkowej”, czyli wynosi około 36,6 stopnia lub nawet ma wartość niższą, co wiąże się z działaniem estrogenów. Ile dni przed okresem jest podwyższona temperatura? Skok temperatury zaobserwować można zwykle w połowie cyklu i wskazuje on właśnie na owulację. W związku z podwyższonym stężeniem progesteronu temperatura zazwyczaj rośnie o około pół stopnia. Wzrost utrzymuje się przez około 2-3 dni. Po tym czasie temperatura ciała nieco spada, jednak wciąż jest wyższa od tej przed owulacją o około 0,2 stopnia. Zazwyczaj przed spodziewanym okresem notuje się spadek temperatury. To wówczas bowiem dochodzi do zmniejszenia poziomu progesteronu, a temperatura przyjmuje znów wartość zbliżoną do wzorcowej i tak utrzymuje się aż do owulacji.

Jeśli kobieta zauważy skok temperatury kilka dni po owulacji lub towarzyszyć będzie jej temperatura 37 podczas miesiączki, która wygląda dość nietypowo, można podejrzewać, że doszło do zapłodnienia. Mocno podwyższona temperatura podczas miesiączki raczej nie występuje, chyba że są ku temu inne powody (chociażby infekcja). Pomiar temperatury ciała w czasie cyklu może być pomocny do poznania swojego ciała czy starania się o dziecko, jednak w celu ochrony przed ciążą lepiej postawić na bardziej skuteczne metody, w tym np. na antykoncepcję hormonalną. Recepta online na tabletki antykoncepcyjne nie wymaga nawet wychodzenia z domu, więc jej otrzymanie nie jest kłopotliwe i nie zajmuje wiele czasu.

Czy temperatura powyżej normy w czasie ciąży powinna być powodem do niepokoju?

Temperatura podczas okresu nie powinna rosnąć – skok następuje przy owulacji. Podwyższona temperatura podczas okresu, który wygląda nietypowo (np. skąpe krwawienie) może być wskazaniem do wykonania testu ciążowego, gdyż jest to częstym objawem wczesnej ciąży. W ciąży prawidłowa temperatura w pochwie może być wyższa niż „normalna” i nie ma w tym nic niepokojącego. Jeśli zatem kobieta ma wyższą temperaturę o 0,2-0,3 stopnia, nie jest to powód do obaw. Oczywiście niepokojąca powinna być wyższa temperatura w ciąży – ta wskazywać może chociażby na infekcję i wymaga kontaktu z lekarzem.

Temperatura 37 podczas miesiączki – czynniki wpływające na zwiększenie temperatury ciała

Trzeba pamiętać, że temperatura ciała nie jest wartością stałą i może różnić się od tej „książkowej”, ponadto wpływ na nią może mieć wiele czynników, w tym również zmęczenie, tryb życia, a nawet stan zdrowia kobiety. Jeśli pojawi się temperatura 37 podczas miesiączki, a faktycznie nie doszło do zapłodnienia i kobieta nie jest w ciąży, przyczyn należy szukać gdzie indziej. W grę wchodzić może między innymi infekcja, która jak najbardziej powodować może stan podgorączkowy przed okresem. Temperatura w trakcie okresu może wyjść podwyższona również po większym wysiłku fizycznym lub przy sporym napięciu psychicznym, ponadto silny wpływ może mieć tu zmiana diety lub podróż, a nawet zmiana warunków otoczenia. Również tabletki antykoncepcyjne mogą nieco podnieść temperaturę organizmu, co należy mieć na uwadze, jeśli zabezpieczamy się w ten sposób.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.