Tabletka “dzień po” a karmienie piersią – czy można ją stosować w trakcie laktacji?

Napisano 18.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kobiety, które nie chcą zajść w ciążę po ryzykownym stosunku seksualnym, decydują się często na działania mające na celu opóźnienie owulacji. Pomagają w tym dostępne na receptę preparaty, czyli środki antykoncepcji awaryjnej. Potrzebna jest Ci tabletka „dzień po”, a karmienie piersią Cię powstrzymuje? Nie musisz się obawiać, ponieważ po kontakcie z lekarzem i uzyskaniu recepty możesz również postawić na tabletki „po”. Musisz jednak w tej sytuacji pamiętać o odpowiednich środkach ostrożności. Co należy wiedzieć odnośnie stosowania zapobiegających ciąży leków awaryjnych w czasie karmienia piersią? Te informacje przedstawimy w poniższym artykule.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Escapelle i EllaOne a karmienie piersią – czy to bezpieczne dla dziecka?

Ryzykowny stosunek seksualny może skończyć się ciążą, co nie zawsze jest skutkiem przez kobietę pożądanym. Prawdopodobieństwo zapłodnienia znacznie obniża jednak w porę przyjęta tabletka „dzień po”, a karmienie piersią nie stanowi tu przeciwwskazania, o ile kobieta zastosuje się do wskazówek producenta, które znajdują się w ulotce dołączonej do preparatu. Warto wiedzieć, że e-recepta na tabletkę dzień po może zostać wystawiona kobiecie karmiącej piersią nawet w 5 minut od przesłania uzupełnionego przez nią formularza medycznego, o ile lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do zażycia przez kobietę preparatu. 

Czytaj także:

Jeśli chodzi o temat „ellaOne a karmienie piersią”, należy wiedzieć, że kobieta powinna wstrzymać się z podawaniem dziecku mleka z piersi przez tydzień od przyjęcia tabletki „dzień po”. By nie mieć problemów z laktacją, najlepiej w tym czasie odciągać mleko z piersi laktatorem. Ważne, że odciągniętego mleka nie można w żadnym wypadku podawać dziecku, tylko należy je wylać. W ulotce podano, że wpływ karmienia naturalnego na dziecko w czasie wspomnianych 7 dni od zażycia ellaOne nie jest znany. Nie można jednak wykluczyć ryzyka związanego z bezpieczeństwem dziecka, dlatego należy przez ten czas zrezygnować z podawania dziecku piersi i nie można mu również podawać mleka odciągniętego z piersi. Alternatywą jest tu lek Escapelle, czyli antykoncepcja awaryjna, która wymaga odstawienia dziecka od piersi jedynie na 8 godzin. Lewonorgestrel przenika do mleka, dlatego przez 8 godzin należy mleko odciągać i wylewać, by substancja czynna nie trafiła do organizmu dziecka. Najlepiej zażyć tabletkę bezpośrednio po nakarmieniu dziecka, dzięki czemu przeoczyć można mniej karmień. 

Czy antykoncepcja awaryjna może zahamować laktację?

Zastanawiając się nad tematem „tabletka dzień po a karmienie piersią”, należy wspomnieć nie tylko o bezpieczeństwie dziecka karmionego piersią. Ważna jest również w tej sytuacji kwestia samej laktacji, a raczej możliwości jej utrzymania. W ulotkach nie wspomniano o tym, że antykoncepcja awaryjna może hamować laktację, jednak substancja czynna może przenikać do mleka i to właśnie z tego względu ważne jest, by przez odpowiedni czas nie karmić dziecka piersią. Problemów z utrzymaniem laktacji w wymaganym czasie przerwy można uniknąć. Najlepiej będzie, jeśli kobieta przyjmie tabletkę bezpośrednio po karmieniu dziecka, a później wspomagać będzie się laktatorem przez okres, który podaje w ulotce producent. Oczywiście znacznie łatwiej będzie utrzymać laktację w przypadku zażycia preparatu, z którym należy odczekać jedynie 8 godzin. Jeśli zatem czas od ryzykownego współżycia na to pozwala i kobieta nie ma innych przeciwwskazań do zażycia Escapelle (np. uczuleń), powinna w czasie karmienia piersią zdecydować się raczej na ten środek. 

Składniki tabletek Escapelle i EllaOne – ile utrzymują się w organizmie?

Jak widać, antykoncepcja awaryjna może być w czasie karmienia piersią zażywana, o ile kobieta odstawi dziecko od piersi na pewien czas od przyjęcia przez siebie tabletki „dzień po”. Kolejna kwestia, jeśli chodzi o temat „tabletka dzień po a karmienie piersią”, to czas utrzymywania się substancji czynnych w organizmie. Mowa np. o octanie uliprystalu, który znajduje się w leku ellaOne. Ile utrzymuje się w organizmie? Okres półtrwania w przypadku octanu uliprystalu wynosi zgodnie z ulotką 32,4±6,3 godziny. Zgodnie z ulotką średni okres półtrwania lewonorgestrelu w fazie eliminacji wynosi natomiast ok. 26 godzin. Najlepiej jednak trzymać się zaleceń zawartych w ulotce, co do czasu możliwego karmienia dziecka piersią, a nie czasu usuwania substancji czynnych leku z organizmu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.