Skuteczność antykoncepcji awaryjnej – tabletka Escapelle

Napisano 27.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

W przypadku współżycia bez zabezpieczenia lub sytuacji, gdy stosowane wówczas zabezpieczenie z jakiegokolwiek powodu zawodzi, ostatnią deską ratunku dla kobiety, która nie planuje aktualnie ciąży, może być tabletka „dzień po”, w tym np. Escapelle. Skuteczność ochrony przed ciążą po zażyciu tabletki interesuje wiele kobiet, dlatego w tym artykule temat zostanie szczegółowo omówiony. Czy zażycie antykoncepcji awaryjnej daje gwarancję, że nie dojdzie do zapłodnienia? Od czego zależy jej skuteczność i kiedy najlepiej ją zażyć? Czy tabletka „po” zawsze działa? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak działa tabletka po stosunku?

By odpowiedzieć na pytanie o skuteczność antykoncepcji awaryjnej, w pierwszej kolejności należy wspomnieć, jak działa tabletka „po”, w tym np. Escapelle. Skuteczność jest mocno powiązana z mechanizmem działania substancji czynnej danego preparatu. W skład tabletki Escapelle wchodzi syntetyczny hormon lewonorgestrel. Substancja aktywna przede wszystkich opóźnia lub hamuje owulację. Jeśli na czas nie dojdzie do owulacji, uwolnione w drogach rodnych kobiety plemniki nie przeżyją i nie będą mogły zapłodnić komórki jajowej. W ulotce wspomina się również, że tabletka „po” Escapelle może także utrudniać zapłodnienie komórki jajowej, która zostanie uwolniona, co dodatkowo zmniejsza ryzyko ewentualnej ciąży. 

Czytaj także:

Kiedy zażyć tabletkę dzień po?

Jeśli chodzi o antykoncepcję awaryjną, w tym również o Escapelle, skuteczność działania leku zależy od szybkości jego przyjęcia. To właśnie dlatego tak ważne jest, by w możliwie najkrótszym czasie wypisana była recepta i zażyta została przez kobietę tabletka „dzień po”. Kiedy zażyć ją konkretnie? Zgodnie z ulotką kobieta ma na to 72 godziny. Zaznacza się dodatkowo, że w tym przypadku nie powinno się zwlekać do ostatniego dnia z zażyciem pigułki, gdyż będzie miała ona najwyższą skuteczność, kiedy zostanie przyjęta w ciągu pierwszych 12 godzin od ryzykownego współżycia seksualnego. 

By otrzymać receptę na tabletkę „po”, konieczny jest wcześniejszy kontakt z lekarzem, co często bywa sporym utrudnieniem, biorąc pod uwagę problemy z dostaniem się do specjalisty na czas. Warto wówczas wyszukać w Internecie frazę „tabletka dzień po e-recepta”. To wygodna alternatywa dla wizyty stacjonarnej u lekarza. Nie trzeba tu umawiać się z wyprzedzeniem na wizytę, a recepty otrzymuje się nawet w 5 minut od uzupełnienia formularza medycznego. Zwiększa to szansę, że kobieta w ciążę nie zajdzie, ponieważ będzie miała możliwość przyjęcia tabletki w porę, czyli faktycznie w możliwie najkrótszym czasie. Oczywiście przepisanie tabletek wiąże się ze sprawdzeniem w wywiadzie medycznym stanu zdrowia pacjentki i jej historii medycznej, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zażycia przez nią preparatu na bazie lewonorgestrelu.

Kiedy zaczyna działać Escapelle?

Najwyższe stężenie we krwi występuje już około 2 godziny od zażycia leku Escapelle. Skuteczność tabletki może zostać obniżona, jeśli w pierwsze 3 godziny od jej zażycia wystąpią u kobiety wymioty. W czasie tak szybkich wymiotów istnieje ryzyko, że część substancji czynnej zostanie wydalona z organizmu, zanim ta zacznie spełniać swoją funkcję. Wówczas należy jak najszybciej przyjąć kolejną tabletkę Escapelle. Kiedy zaczyna działać pigułka? Musi mieć czas, by wchłonąć się z przewodu pokarmowego, gdyż tylko wówczas lewonorgestrel będzie mógł działać w sposób pożądany. Lek nie będzie ponadto skuteczny, gdy kobieta jest już w ciąży. Nie można liczyć również na jego skuteczność, gdy dojdzie do kolejnego ryzykownego współżycia po zażyciu tabletki. 

Czy “tabletka po” zawsze działa?

Należy mieć na uwadze, że przyjęta na czas Escapelle skuteczność zapobiegania ciąży może mieć wysoką, jednak nigdy tabletka nie daje 100% gwarancji, że nie dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka. Odpowiedź na pytanie „czy tabletka po zawsze działa” nie jest zatem twierdząca. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że skuteczność zapobiegania ciąży zmniejsza się wraz z czasem, który upływa od stosunku. Zgodnie z ulotką, lek przyjęty w czasie 3 dni od współżycia seksualnego, zapobiega ciąży w 84%. Im szybciej tabletka zostanie przyjęta, tym większa szansa na jej pożądane działanie, ale i to nie daje 100% pewności, że ciąży nie będzie. Ograniczone dane mówią o ewentualnym powiązaniu między skutecznością tabletki „po” a BMI (mniejsza skuteczność przy większym BMI), jednak wymaga to jeszcze badań. Wiadomo natomiast, że są leki, które mogą hamować działanie antykoncepcji awaryjnej, a tym samym wpływać na jej skuteczność. Są to między innymi leki przepisywane w przypadku padaczki, gruźlicy i zakażenia wirusem HIV. Wyróżnić można dodatkowo niektóre leki, które stosuje się przy zakażeniach grzybiczych, a także preparaty na bazie dziurawca zwyczajnego. Jeśli krwawienie w cyklu opóźni się o ponad 5 dni w stosunku do spodziewanego, pojawi się nietypowe krwawienie bądź inne symptomy mogące świadczyć o wczesnym etapie ciąży, należy wykonać test ciążowy i niezwłocznie zgłosić się do ginekologa.  

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.