Skolioza prawostronna – objawy, przyczyny, ćwiczenia

Napisano 12.10.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Skolioza, to odchylenie od osi anatomicznej całego kręgosłupa lub jego fragmentu odcinka w płaszczyźnie czołowej, które prowadzi do zmian w narządzie ruchu oraz w narządach wewnętrznych. Przypadłość ta najczęściej występuje w wieku dziecięcym, rzadko u osób dorosłych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej, czym jest skolioza prawostronna, jakie są jej rodzaje i jak ją leczyć. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest skolioza prawostronna?

Skolioza prawostronna potocznie nazywana jest wygięciem kręgosłupa w prawą stronę. Kręgosłup osoby cierpiącej na skoliozę przybiera kształt litery “S”. Choroba najczęściej obejmuje odcinek piersiowy kręgosłupa oraz obszar pomiędzy odcinkiem piersiowym, a lędźwiowym.  Skolioza nie jest pojedynczą chorobą, a raczej grupą zaburzeń układu kostnego, które powodują nieprawidłowe krzywizny kręgosłupa. Skolioza może dotyczyć osób w każdym wieku, a najczęściej występuje u dzieci w wieku od 10 do 14 lat. W przypadku silnego bólu, lekarz wypisze ci leki przeciwbólowe, które możesz szybko dostać dzięki rozwiązaniu jakim jest e-recepta online. Ma ona postać 4-cyfrowego kodu, który dostaniesz na telefon lub e-mail. Taką receptę wykupisz w każdej aptece.

Czytaj także:

Objawy skoliozy prawostronnej 

  • Nierówno ułożone, wystające łopatki,
  • jednostronny garb,
  • nierówne ułożenie ramion i bioder, 
  • zanik symetrii,
  • przechylenie ciała w jedną stronę,
  • krzywy przebieg linii kręgosłupa,
  • u dziewcząt cofnięcie jednej z piersi, co wywołuje jej optyczne zmniejszenie,
  • wcięcie w talii wyraźniej widoczne po jednej stronie tułowia,
  • skrócenie jednej kończyny dolnej (występuje w bardziej zaawansowanej fazie choroby).

Skolioza może powodować również dolegliwości bólowe. Ból jest zwykle zlokalizowany w okolicy lędźwiowej, ale może dotyczyć również kręgosłupa piersiowego. Może być również odczuwany w plecach lub szyi, czasami promieniuje do innych części ciała. Ból nie zawsze jest obecny i nie każdy, kto cierpi na skoliozę, doświadcza bólu, jednak u niektórych może być on dość dotkliwy.

Ćwiczenia na skoliozę prawostronną

Ćwiczenia pomagające zniwelować zmiany wywołane przez skoliozę prawostronną składają się z dwóch faz – redresji (usunięcia przykurczu) oraz fazy czynnego ruchu, której zadaniem jest poprawienie sprawności mięśniowej. 

Skolioza prawostronna ćwiczenia

Pływanie uchodzi za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia skoliozy. W wodzie można wykonywać ćwiczenia symetryczne i asymetryczne. Ćwiczenia te skutecznie wzmacniają mięśnie odcinka piersiowego. Ćwiczeniom symetrycznym powinno towarzyszyć rozciąganie kręgosłupa, to pozwala na uniknięcie skrzywienia oraz powoduje rozluźnienie mięśnie antygrawitacyjnych. Ćwiczenia asymetryczne, to indywidualne ułożenie bioder i barków, które jest indywidualnie dobierane w zależności od zaawansowania skoliozy. 

W warunkach domowych zaleca się wykonywanie ćwiczeń rozciągających, które poprawiają komfort życia u osób dorosłych oraz przyśpieszają rehabilitację. U dzieci natomiast rekomenduje się zajęcia ruchowe, które mogą nawet całkowicie wyeliminować wady kręgosłupa.

Rodzaje skoliozy prawostronnej — piersiowa i lędźwiowa

Wyróżniamy dwa rodzaje skoliozy prawostronnej – piersiową oraz lędźwiową. 

Skolioza prawostronna piersiowa 

Charakterystycznymi symptomami tego rodzaju skoliozy są:

  • asymetria łopatek oraz ich widoczne odstawanie,
  • asymetria trójkątów w talli,
  • obniżenie jednego z barków,
  • garb piersiowy,
  • garb żebrowy,
  • esowaty kształt kręgosłupa na odcinku piersiowym.

Garb żebrowy powoduje cofnięcie się jednej z piersi i jej optyczne zmniejszenie, natomiast garb piersiowy sprawia, że skolioza jest dużo bardziej zauważalna w trakcie wykonywania skłonu w przód. 

Skolioza prawostronna lędźwiowa

Ten rodzaj skoliozy może powodować paraliż kończyn dolnych, oraz zaburzenia funkcjonowania organów wewnętrznych znajdującej się w dolnej części brzucha. Jednak te przypadłości nie występują zawsze, a jedynie w skrajnych przypadkach. 

Objawy towarzyszące to:

  • rotacja miednicy,
  • nienaturalny chód,
  • skrócenie jednej kończyny dolnej,
  • esowaty kształt kręgosłupa na odcinku lędźwiowym.

Początkowe objawy mogą występować w okresie dojrzewania, kiedy następuje wzrost kośćca szkieletu i dochodzi do rozciągania mięśni. 

Leczenie skoliozy prawostronnej 

Leczenie skoliozy prawostronnej najczęściej jest  zachowawcze i pozwala na zahamowanie postępowania choroby.. Stosuje się odpowiednio dobrane ćwiczenia, których celem jest wzmocnienie osłabionych partii mięśni.

Jedyną metodą, która pozwala na całkowite wyleczenie jest operacja. Istnieje wiele metod operacji i są one zależne od zmian wywołanych przez skoliozę. Ta metoda leczenia jest rekomendowana w przypadku stwierdzenia skrzywienia kręgosłupa przekraczającego 45-50 stopni Cobba. 

Rehabilitacja u dzieci i dorosłych w związku ze skoliozą prawostronną

Rehabilitacja stanowi zachowawcze leczenie skoliozy. Jest ona przeprowadzana w celu uniknięcia operacji, która jest inwazyjną i ostateczną metodą leczenia. 

Chorym na skoliozę zaleca się unikanie dźwigania, skoków, biegów oraz intensywnej aktywności fizycznej. Ta metoda leczenia charakteryzuje się dużą skutecznością w przypadku stwierdzenia skrzywienia nie przekraczającego 20-30 stroni Cobba. Najistotniejszym elementem rehabilitacji jest rozciąganie strony wklęsłej łuku skrzywienia kręgosłupa oraz wzmacniać mięśnie po stronie wypukłej. Ważne jest odpowiednie dobranie ćwiczeń, aby nie doszło do zniekształceń, które są częstym wynikiem nie poprawnego doboru ćwiczeń. Niezależnie od stopnia skrzywienia nie należy samemu dobierać ćwiczeń. Należy stosować się do zaleceń wykwalifikowanego fizjoterapeuty.  

Gorset Cheneau

Przy wskazaniach medycznych stosuje się gorset ortopedyczny. Najczęściej stosuje się gorset Chaneau — powodujący korektę skrzyżowanego kręgosłupa na trzech płaszczyznach. Gorset jest dobierany indywidualnie na podstawie odlewu gipsowego. 

Jak spać przy skoliozie prawostronnej? 

U osoby, u której stwierdzono skoliozę zaleca się spanie na twardym materacu, bez poduszki, ale można używać poduszki typu “jasiek”.  Należy dbać o to, aby nie wyginać się w trakcie snu oraz siedzenia. Warto zaopatrzyć się w poduszkę ortopedyczną, która odciąża kręgi szyjne. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.