Skąd biorą się problemy z wytryskiem i jak sobie z nimi radzić?

Napisano 10.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Problem z wytryskiem jest dla mężczyzny wstydliwy, przez co często temat ten jest unikany. Jest to oczywiście błędem, gdyż tylko wsparcie ze strony partnerki i odpowiednio szybkie zgłoszenie się do lekarza może pomóc. Warto wiedzieć, że problemy z wytryskiem to nie tylko przedwczesny wytrysk, o którym mówi się najczęściej, ale również wytrysk opóźniony, wsteczny, a nawet brak wytrysku. Skąd biorą się takie problemy i co można zrobić, by się ich pozbyć?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Problem z wytryskiem – przyczyny

Wśród męskich dysfunkcji seksualnych wyróżnić można między innymi problemy z ejakulacją. Na samym początku należy powiedzieć, że problemy z wytryskiem to dość ogólne pojęcie, które obejmować może różnego rodzaju zaburzenia, stąd i wiele możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy. Gdy mężczyzna ma problem z wytryskiem, może być to kwestia przedwczesnej ejakulacji (przedwczesny wytrysk) lub opóźnionej ejakulacji. W grę może wchodzić dodatkowo ejakulacja wczesna lub brak ejakulacji. Jak wspomniano wcześniej, problem z wytryskiem przyczyny może mieć różne. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o kwestii psychiki, co może przyczyniać się między innymi do zbyt wczesnej lub opóźnionej ejakulacji lub nawet do braku ejakulacji. Problemy z wytryskiem mogą być powiązane również z niektórymi chorobami, w tym między innymi ze stanem zapalnym prostaty lub jąder, przerostem prostaty, a także chorobami nerek. Do czynników, które mogą przyczynić się do problemu ejakulacji zaliczyć można również niedrożność nasieniowodów, nadciśnienie, cukrzycę, a także nadmierne spożywanie alkoholu oraz zażywanie niektórych leków. Jeśli chodzi o ejakulację wsteczną, mówić można dodatkowo również o uszkodzeniach nerwów i mięśni. 

Czytaj także:

Problem z wytryskiem – leki czy psychoterapia?

Życie seksualne jest bardzo ważnym obszarem każdego człowieka, więc pojawienie się jakichkolwiek problemów w tej strefie, wymaga kontaktu z lekarzem i niejednokrotnie rozpoczęcia leczenia. W przypadku nieleczenia zaburzeń erekcji, mężczyzna może mieć nie tylko mniejszą satysfakcję ze stosunku, ale również często dochodzi do problemów w związku czy trudności z poczęciem dziecka. Należy również dodać, że problem z wytryskiem może być sygnałem, że w organizmie mężczyzny dzieje się coś niepokojącego, a wówczas konieczne jest leczenie, gdyż choroba może postępować i mieć poważne powikłania. 

Gdy w grę wchodzi problem z wytryskiem, leki nie zawsze są przepisywane – wszystko zależy od diagnozy lekarza i ustalonej przez niego przyczyny zaburzeń męskiego orgazmu. Jeśli jednak leki zostaną mężczyźnie zalecone, warto wiedzieć, że działa e-recepta online. Oznacza to, że można otrzymać nową receptę na leki, bez konieczności wizyty w przychodni, o ile oczywiście w wywiadzie medycznym online lekarz stwierdzi wskazania i wykluczy przeciwwskazania do stosowania danego preparatu przez pacjenta. 

Nie zawsze leki są jedyną opcją, gdy mężczyzna ma problemy z wytryskiem. Jak wspomniano wcześniej, przyczyną tego, że wytrysk jest przedwczesny lub opóźniony, może być również psychika. Wpływ może mieć tu między innymi stres, problemy w pracy lub nieciekawa relacja z partnerką, przemęczenie, lęki itp. W tych sytuacjach znacznie lepszym rozwiązaniem będzie psychoterapia – specjalista najlepiej będzie wiedzieć, jak pomóc mężczyźnie uporać się z problemem. 

Czego powodem może być brak wytrysku u mężczyzn?

Problem z wytryskiem, a konkretnie z jego brakiem to aspermia (gdy wytrysku nie ma wcale) lub hipospermia (gdy wytrysk to tylko niewielka ilość ejakulatu). Najczęściej przyczyną dolegliwości są tu problemy z erekcją natury psychologicznej, ale brak wytrysku u mężczyzn może również wiązać się z poważnymi schorzeniami w tym między innymi z niedrożnością nasieniowodów lub przerostem prostaty. Nie można w tej sytuacji wykluczyć również zapalenia jąder, ponadto problem może leżeć po stronie układu moczowego (np. nerek). Brak wytrysku jest zatem wskazaniem do niezwłocznego kontaktu z lekarzem i wykonania odpowiednich badań. 

Jak leczyć przedwczesny wytrysk?

Bardzo częsty problem z wytryskiem, który dotyka zwłaszcza młodych mężczyzn, to przedwczesna ejakulacja. Sprawia ona, że stosunek dobiega końca zbyt szybko, przez co jakość życia seksualnego dla partnerów nie jest zadowalająca. Jeżeli zastanawiasz się, jak leczyć przedwczesny wytrysk, musisz wiedzieć, że w wielu przypadkach problem związany jest z niedostatecznym doświadczeniem seksualnym mężczyzny i poczuciem presji, by zaspokoić partnerkę. Niekiedy dodatkowo dochodzi obawa o to, że mężczyzna nie stanie na wysokości zadania. Trzeba wiedzieć, że przedwczesny wytrysk może wiązać się również z rzadkim uprawianiem seksu – wówczas już lekka stymulacja może sprawić, że dojdzie do ejakulacji. Zazwyczaj problem mija w miarę nabierania doświadczenia i wprawy we współżyciu oraz wraz z większą ilością zbliżeń. Trzeba jednak zaznaczyć, że w niektórych przypadkach konieczna może okazać się konsultacja ze specjalistą. Jeśli przedwczesny wytrysk jest wynikiem lęków lub nieradzenia sobie z emocjami, pomocna może okazać się psychoterapia. Jeśli jednak problem wiąże się z niektórymi chorobami, konieczne mogą okazać się odpowiednio dobrane leki. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.