Plamienie dzień po stosunku – co oznacza i czy powinno niepokoić?

Napisano 09.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 6 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Plamienie między miesiączkami zawsze wydaje się kobiecie powodem do niepokoju, choć nie w każdej sytuacji jest się czym martwić. Śródcykliczne plamienia pojawiają się z wielu przyczyn, a jedną z nich jest między innymi plamienie dzień po stosunku. Co oznacza pojawienie się niewielkich ilości krwi po stosunku? Czy jest się czym martwić? Kiedy należy bezwzględnie udać się do ginekologa i dlaczego? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Krwawienie dzień po stosunku – czy to normalne?

Nie jest niczym nowym, że plamienie po stosunku może dotyczyć kobiet, które dopiero rozpoczynają aktywność seksualną i uprawiają seks po raz pierwszy, co zazwyczaj wiąże się z błoną dziewiczą, a konkretnie z jej naruszeniem. Krwawienie może jednak również pojawić się u kobiet współżyjących regularnie, a wówczas należy ustalić, co jest jego przyczyną. Delikatne plamienie dzień po stosunku nie musi oznaczać poważnego schorzenia, choć oczywiście należy mieć się na baczności i uważnie obserwować w tym czasie swój organizm i towarzyszące plamieniu objawy. Plamienie kontaktowe faktycznie może nieco wystraszyć kobietę, jednak jeśli pojawia się sporadycznie, w większości przypadków nie jest niczym groźnym. Oczywiście nie oznacza to, że sprawa powinna być przez kobietę bagatelizowana, tym bardziej krwawienie po stosunku nie powinno być traktowane jako zjawisko normalne.

Czytaj także:

Suchość pochwy i uszkodzenia mechaniczne nabłonka

Pojawienie się krwawienia czasem wiąże się po prostu z bardziej intensywnym współżyciem lub głęboką penetracją. Może również być efektem pojawienia się niewielkich otarć, w związku z odbytym stosunkiem, co często jest związane z niedostatecznym nawilżeniem pochwy w czasie współżycia. Suchość pochwy może być wynikiem z wielu kwestii. Może między innymi wiązać się ze zbyt niskim poziomem estrogenów w czasie menopauzy, przemęczeniem, stresem lub zbyt intensywnym trybem życia. Suchość może pojawić się również u kobiet karmiących piersią lub stosujących doustną antykoncepcję hormonalną, a także zażywających niektóre leki. Trzeba wiedzieć, że przy suchej pochwie dochodzić może do uszkodzeń mechanicznych, a te mogą niestety sprawić, że pojawi się plamienie dzień po stosunku. Suchości pochwy bagatelizować się nie powinno – choć lekkie otarcie pochwy związane z jej suchością groźne się nie wydaje, w miejscu uszkodzenia nabłonka łatwo o pojawienie się infekcji lub ognisk endometriozy. W przyszłości problem mogą rozwiązać lubrykanty lub większe skupienie partnerów na grze wstępnej, by pochwa kobiety lepiej przygotowała się na seks. Jeśli problemem są hormony, lekarz może zalecić terapię hormonalną lub zmienić stosowane tabletki antykoncepcyjne.

Krwawienie po stosunku – przyczyn może być znacznie więcej

Przyczyn krwawienia po stosunku może być wiele i wspomnieć należy tu nie tylko o uszkodzeniach mechanicznych w związku z intensywnym stosunkiem czy suchością pochwy, ale również o wielu innych przyczynach. Mowa tu między innymi o bakteryjnych lub grzybiczych infekcjach intymnych, chorobach wenerycznych, a także stanach zapalnych, w tym między innymi o stanie zapalnym szyjki macicy lub błony śluzowej macicy. Krwawienie po stosunku to czasem także objaw jaki daje zapalenie przydatków, a także polipy szyjki macicy, torbiele jajników lub mięśniaki macicy. Do plamienia po stosunku przyczyniać może się również nadżerka, anatomiczna wada pochwy, endometrioza, a także atrofia błony śluzowej pochwy, która dotyczy głównie kobiet po okresie przekwitania. Kobiecie samodzielnie trudno będzie wydedukować, która z przyczyn dotyczy jej konkretnego przypadku, dlatego koniecznie należy problem omówić z ginekologiem i wykonać stosowne badania. Bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza, jeśli kobieta zaobserwuje u siebie objawy dodatkowe, w tym między innymi ból podbrzusza lub kręgosłupa i ból podczas zbliżenia, nieprzyjemny zapach upławów, gorączkę, a nawet niepokojąco nadmierną ilość śluzu.

Należy wiedzieć, że krwawienie dzień po stosunku, zwłaszcza takie, które będzie się powtarzać, mimo zastosowanych środków zaradczych, może wiązać się z poważniejszymi kwestiami, w tym nawet z rakiem szyjki macicy, który w początkowym stadium przebiega prawie bezobjawowo. Krwawienie kontaktowe jest jednym z charakterystycznych objawów wczesnego stadium raka szyjki macicy, ponadto plamienie może pojawiać się również w przypadku raka pochwy lub nowotworu trzonu macicy. Bardzo ważne jest zatem, by każde, nawet lekkie plamienie po stosunku, które nie wydaje się kobiecie niczym groźnym, zgłaszać swojemu ginekologowi, by ten mógł sprawdzić, w czym leży problem.

Lekkie plamienie po stosunku – krwawienie implantacyjne?

Jeśli u kobiety nie pojawia się plamienie dzień po stosunku, tylko dopiero po kilku dniach od niego, można podejrzewać, że jest ono bardzo wczesnym objawem ciąży. Dotyczy to nie tylko kobiet, które nie zabezpieczały się w czasie współżycia, ale również kobiet, które stosowały antykoncepcję hormonalną czy mechaniczną, gdyż żadna metoda antykoncepcji nie daje 100% gwarancji ochrony przed ciążą. W czasie implantacji zarodka w błonie śluzowej macicy pojawić może się u kobiety niewielkie plamienie (choć nie pojawia się ono u wszystkich kobiet), a wówczas mówi się o plamieniu implantacyjnym. Jeśli zatem w planowanym terminie miesiączki i kilka czy kilkanaście dni po nim okres się nie pojawi, a kobieta będzie miała niewielkie plamienie, można się spodziewać, że za kilka miesięcy kobieta urodzi dziecko. Implantacja to jeszcze bardzo wczesny etap ciąży, więc badanie ginekologiczne może jej jeszcze na tym etapie nie wykryć, jednak jeśli doszło do zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka, już wkrótce kobieta będzie mogła zobaczyć dziecko na USG.

Upławy z krwią po stosunku – czym mogą być spowodowane?

Plamienie dzień po stosunku może wiązać się również z infekcją bakteryjną narządów intymnych. Bardzo często takiej infekcji towarzyszą nieprzyjemnie pachnące upławy z krwią po stosunku, ponadto pojawić mogą się również bóle podbrzusza oraz problemy przy oddawaniu moczu. Objawów infekcji intymnej nie powinno się bagatelizować, ponieważ prawdopodobnie choroba wymagać będzie specjalistycznego leczenia. W przypadku podejrzenia takiej dolegliwości, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, by ten dokonał odpowiedniej diagnozy i przepisał pacjentce skuteczne leki. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieleczona infekcja intymna może postępować i mieć poważne powikłania, w tym np. prowadzić do zapalenia przydatków czy niepłodności. Choroba intymna może być również z łatwością przekazywana między partnerami seksualnymi, więc istnieje duże ryzyko, że kobieta zarazi swojego partnera, zwłaszcza jeśli nie zabezpiecza się odpowiednio przed chorobami wenerycznymi. 

Czy skrzepy krwi po stosunku oznaczają endometriozę?

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że plamienie dzień po stosunku może wiązać się również z endometriozą. Skrzepy krwi po stosunku to objaw, który może sugerować endometriozę, dlatego problem należy skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli objawia się dodatkowo bólem w podbrzuszu. Przyczyny tej choroby nie zostały jeszcze dokładnie potwierdzone, ale jej skutek jest taki, że w organizmie kobiety pojawiają się ogniska endometriozy, czyli miejsca z komórkami endometrium, które obejmują nie tylko macicę, ale również inne obszary ciała i narządy. Zmiany te są zależne hormonalnie i (podobnie jak endometrium macicy) ulegają w cyklu pogrubieniu i złuszczaniu, co objawiać może się krwawieniem.    

Czy możliwe jest uszkodzenie macicy podczas stosunku?

Zazwyczaj uszkodzenie szyjki macicy podczas stosunku nie ma miejsca, aczkolwiek nie można wykluczyć takiej ewentualności. W przypadku kobiet starszych lub pacjentek po ciężkich porodach może dojść do zaburzenia statyki narządów płciowych, co znów może wiązać się z wypadaniem pochwy czy obniżeniem się macicy. Problem często pojawia się również u kobiet otyłych, a także zmagających się z przewlekłymi zaparciami. Wówczas plamienie dzień po stosunku również może się pojawiać, co może wiązać się z podrażnieniem lub urazem macicy. Pacjentka musi wiedzieć, że sytuacja wymaga wówczas pilnej interwencji medycznej. 

Krwawienie z pochwy po stosunku w ciąży

U niektórych ciężarnych pojawić może się plamienie dzień po stosunku, co związane jest zazwyczaj ze zwiększonym przepływem krwi do szyjki macicy. Krwawienie z pochwy po stosunku w ciąży najczęściej jest efektem podrażnienia błony śluzowej, jednak w tym szczególnym stanie należy mieć się na baczności i uważnie obserwować swój organizm. Lekarza zawsze należy poinformować, gdy u ciężarnej pojawia się krew po stosunku. Co oznacza to konkretnie? Krwawienie po stosunku na początku ciąży może wiązać się z poronieniem, a w bardziej zaawansowanej ciąży może wskazywać np. na odklejanie się łożyska lub może świadczyć o przedwczesnym porodzie. Ze względu na możliwość pierwszych objawów patologii ciąży i troskę o zdrowie nie tylko kobiety, ale również rosnącego w niej dziecka, należy koniecznie poinformować na wizycie kontrolnej (lub nawet wcześniej) ginekologa o krwawieniu po stosunku. Jeśli problem będzie powracał, konieczna może być w tej sytuacji wstrzemięźliwość. 

Krwotok podczas stosunku – pilnie do ginekologa!

Już łagodne plamienie niezwiązane z okresem wymaga konsultacji z lekarzem, tym bardziej jest to konieczne, gdy pojawi się krwawienie obfite. Każdy krwotok podczas stosunku czy po stosunku wymaga pilnego kontaktu z ginekologiem, gdyż może być to stan zagrażający nie tylko zdrowiu, ale również życiu pacjentki. Gdy w dużych ilościach pojawia się krew z pochwy po stosunku, pacjentka nie powinna zwlekać z kontaktem z lekarzem, gdyż może to świadczyć o poważnych problemach. Obfite krwawienie może być związane między innymi z poronieniem na wczesnym etapie ciąży, ponadto może świadczyć również o ciąży pozamacicznej.

Krew z pochwy po stosunku – jak diagnozuje się przyczyny?

Jak zaznaczono wcześniej, przyczyny tego, że pojawia się plamienie dzień po stosunku u kobiety aktywnej seksualnie mogą być bardzo różne. Ważne jest zatem, by kobieta nie bagatelizowała swoich objawów i skonsultowała się z ginekologiem – zwłaszcza w przypadku krwawień występujących częściej lub krwawienia obfitego. Gdy pojawia się plamienie po stosunku, lekarz z pewnością przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny z pacjentką, a także wykona badanie fizykalne. Konieczne może być również wykonanie cytologii oraz USG dopochwowego, a w niektórych przypadkach lekarz może zlecić kolejne badania, w tym kolposkopię lub histeroskopię, by wykluczyć część chorób i sprawdzić, co jest przyczyną problemów z krwawieniem. Po zdiagnozowaniu choroby może być konieczne leczenie, w tym np. przyjmowanie hormonów. Ginekolog indywidualnie dobierze również najlepsze dla kobiety leczenie, biorąc pod uwagę przyczynę krwawienia, stopień nasilenia choroby, a także stan zdrowia pacjentki. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.