Co to jest libido i jak utrzymać jego wysoki poziom?

Napisano 05.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Strefa seksualna to bardzo istotny element życia każdego człowieka. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet i mężczyzn obawia się o swoje libido. Co to właściwie jest i dlaczego jego prawidłowy poziom jest tak istotny? Jaki wpływ ma zdrowie na libido, co robić w przypadku obniżonego libido i kiedy najlepiej zgłosić się do lekarza? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w poniższym artykule. Podpowiadamy również, co może mieć wpływ na mniejszą ochotę na seks u mężczyzn i kobiet oraz czy warto stosować reklamowane preparaty zawierające „cudowne” substancje na zwiększenie libido. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Libido – co to znaczy?

Dość często używanym w artykułach i mediach hasłem jest libido. Co to jest? To nic innego jak popęd seksualny kobiet i mężczyzn, czyli seksualne pobudzenie psychiczne, które jest odpowiedzią na potrzeby organizmu. Trzeba wiedzieć, że wiele czynników ma wpływ na libido. Co to znaczy? Popęd seksualny zależny jest między innymi od hormonów, więc u kobiet wiąże się bardzo ściśle z cyklem menstruacyjnym. Poziom libido regulowany jest jednak nie tylko przez estrogen i progesteron, ale również przez testosteron, ponadto istotny wpływ ma tu również oksytocyna, noradrenalina, a także dopamina i acetylocholina. Na libido wpływ ma również wiek, styl życia, dieta i aktywność fizyczna, a także wiele innych czynników, w tym np. stres, przemęczenie, ilość snu. 

Czytaj także:

W sieci proponowanych jest wiele produktów, które mają działać jak afrodyzjaki i pomagać walczyć ze spadkiem libido. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jednak skupienie się na swojej codzienności oraz dopilnowanie odpowiedniej diety i poziomu witamin. Nie zaszkodzi również zwiększenie aktywności fizycznej, unikanie przepracowania, niewyspania i stresu oraz poprawienie relacji partnerskich. Jeśli mniejsza chęć do kontaktów seksualnych nie zmieni się wraz ze zmianą stylu życia, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Jeśli lekarz zaleci stosowanie leków (np. w przypadku zaburzeń hormonalnych), dobrym rozwiązaniem jest e-recepta online. Dzięki tej opcji można zaoszczędzić sporo czasu na rezerwacji wizyty stacjonarnej po receptę, dojeździe do przychodni i staniu w kolejkach do lekarza.

Po czym poznać wysokie libido?

Mówi się, że niektóre osoby mają niskie lub wysokie libido. Co to konkretnie oznacza? Że mają mniejszy lub większy popęd seksualny, a ten może zależeć od wielu składowych. Po czym poznać wysokie libido? Objawiać może się ono między innymi mową ciała, pewnością siebie i akceptacją własnego ciała, a także większą przebojowością. Nie jest to jednak regułą, gdyż czasem to właśnie osoby ciche i zamknięte w sobie mogą mieć znacznie wyższe libido. Trzeba wiedzieć, że zbyt wysokie libido również może być problemem. Nadmierne pobudzenie seksualne może wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi lub nieprawidłową pracą mózgu, a także z zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi. Zaleca się wówczas kontakt z seksuologiem i odpowiednią terapię. 

Jak zwiększyć męskie libido?

Nie jest prawdą przekonanie, że mężczyźni stale mają wysoki popęd seksualny i nie dotyczy ich problem niskiego libido. Co to oznacza? Że również u mężczyzn pojawić może się mniejsza ochota na seks, co bardzo często wiąże się z obniżonym poziomem testosteronu, choć nie jest to jedyna przyczyna problemu. Spadek męskiego libido może być związany z przepracowaniem i niedostateczną ilością dobrej jakości snu, a także ze stresem. Zmniejszenie popędu płciowego naturalne jest również w przypadku zaburzeń zdrowia. Używki również działają negatywnie, więc alkohol i papierosy mogą obniżać męski popęd seksualny, podobnie jak nieprawidłowa dieta i brak ruchu bądź nadmierna aktywność fizyczna. Należy dodać, że także bagatelizowane często kwestie psychiki mogą wpływać negatywnie na libido, podobnie jak problemy w związku czy problemy z utrzymaniem erekcji. Czynników obniżających popęd płciowy mężczyzn może być znacznie więcej, stąd nic dziwnego, że wielu panów zastanawia się, jak zwiększyć libido męskie. Pomocne w tym przypadku może być już samo skupienie się na codzienności i zdrowiu mężczyzny, w tym na jakości diety i aktywności fizycznej, a także poświęcenie czasu na wypoczynek oraz unikanie sytuacji stresogennych. Jeśli jednak okaże się to niewystarczające, trzeba skontaktować się z lekarzem. 

Dlaczego kobietom spada libido?

Należy zaznaczyć, że dość indywidualną kwestią u człowieka jest libido. Co to oznacza? Popęd seksualny każdego człowieka może być inny (silniejszy lub słabszy), choć oczywiście wpływ na libido mogą mieć również czynniki dodatkowe. Jak wspomniano wyżej, libido u kobiet powiązane jest z cyklem menstruacyjnym. Najwyższe w cyklu jest w okolicach dni płodnych, czyli przed owulacją, a konkretnie w czasie, gdy istnieje duża szansa na poczęcie dziecka. Kolejny wzrost popędu u kobiet pojawia się kilka dni przed miesiączką. Zdarzyć może się jednak, że u kobiety libido jest niższe z jakiegoś powodu. Dlaczego kobietom spada libido? Przyczynić mogą się do tego między innymi zażywane preparaty hormonalne (np. antykoncepcja hormonalna) i niektóre leki, a także zaburzenia hormonalne i menopauza, która także wiąże się ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. Niższe libido u kobiet związane może być również z przemęczeniem, stresem, depresją, przepracowaniem i niedostateczną ilością snu. Spadek popędu seksualnego może wiązać się z traumą na tle seksualnym, którą kobieta miała w przeszłości, ponadto w grę wchodzić mogą również nieprawidłowe relacje z partnerem, w tym między innymi brak poczucia bliskości. Nie bez znaczenia jest tu również niska aktywność fizyczna kobiety, nieprawidłowa dieta, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów, a także nieprawidłowa masa ciała (otyłość) oraz anemia. Niechęć do seksu może pojawić się również u kobiet w ciąży, po porodzie oraz w czasie karmienia dziecka piersią, choć nie jest to regułą. 

Jak poprawić libido kobiecie?

Brak ochoty na seks może wiązać się z obniżonym libido. Co to oznacza dla kobiety i mężczyzny? Intymność jest bardzo istotnym elementem życia każdego człowieka, a jej brak lub niedostateczna ilość/jakość mogą negatywnie odbić się na wielu strefach. Jak zwiększyć swoje libido? Przede wszystkim należy przyjrzeć się swojej codzienności, w tym zwłaszcza diecie i aktywności fizycznej, a także stylowi życia i pracy. Zmęczenie i stres mogą bardzo negatywnie wpływać na libido, podobnie jak przepracowanie, problemy w rodzinie czy pracy, a także używki. Jak poprawić libido kobiecie? W pierwszej kolejności należy skupić się na wprowadzeniu zmian w aktualnym stylu życia. Jeśli jednak okaże się to niewystarczające do poprawienia popędu seksualnego, konieczna będzie interwencja lekarza. Czasem wystarczy tylko zmienić stosowaną przez kobietę metodę antykoncepcji na inną, a już zmiana w libido będzie znacząca. 

Jakie hormony zbadać przy spadku libido?

Gdy zgłosimy się do lekarza, sprawdzi on, jakie są przyczyny spadku libido. Co to może oznaczać? Przede wszystkim ważny będzie wywiad medyczny, na podstawie którego lekarz będzie w stanie poznać nie tylko historię zdrowotną pacjenta, jego choroby i zażywane przez niego leki, ale również styl życia pacjenta i jego codzienność. Kolejna kwestia to oczywiście badania specjalistyczne, które wykluczą lub potwierdzą niektóre schorzenia, mogące wpływać na obniżenie libido. Mowa tu między innymi o zaburzeniach hormonalnych, PCOS, cukrzycy, chorobach serca, depresji, chorobach tarczycy czy anemii. Lekarz oczywiście będzie najlepiej wiedzieć, jakie hormony zbadać przy spadku libido. Leczenie dobiera się do zdiagnozowanej przyczyny zmniejszonej ochoty do stosunków płciowych. W przypadku problemów sfery seksualnej, lekarz może zalecić psychoterapię lub hormonalną terapię zastępczą (np. u kobiet w czasie menopauzy).

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.