Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Każdy przynajmniej raz w życiu miał tę nieprzyjemną okazję odczuć na własnej skórze, czym dokładnie jest refluks. Podstawowe objawy Gerd, czyli choroby refluksowej przełyku, pojawiają się średnio dwa razy w tygodniu nawet u 20% populacji. Recepta online i stosowanie leków nie zawsze pomoże przy zaostrzonym przebiegu tego schorzenia, ponieważ nie potwierdzono czy jest ono w stu procentach uleczalne. Są to fakty, które zdecydowanie nakłaniają do pogłębienia tematu i zastanowienia się dokładnie na pytaniem: refluks stresowy co to właściwie jest i jak zapobiegać występowaniu problemu?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Refluks stresowy — co to takiego?
Refluksem nazywamy nienaturalną aktywność żołądka, podczas której zarzuca on kwaśną treść pokarmową z powrotem do przełyku. Czynnikiem, który prowokuje występowanie problemu, jest zaburzenie funkcji dolnego zwieracza przełyku. Gdy obniżone zostaje jego zwykłe napięcie, przestaje on odpowiednio spełniać funkcję organu zatrzymującego cofanie się pokarmu. Efektem częstego pojawiania się refluksu jest rozpoznanie choroby zwanej jako Gerd. Schorzenie to niezwykle często uwarunkowane jest występowaniem przewlekłego stresu w życiu codziennym, który na niezliczoną ilość sposobów wpływa na perystaltykę jelit oraz problemy żołądkowe.
Większość przypadków refluksu można leczyć poprzez zmianę stylu życia, ale czasami do kontroli objawów potrzebne są leki. Jeśli masz zgagę lub niestrawność kwasu, lekarz może przepisać Ci leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (PPI) lub blokerów receptora histaminowego. E-recepta może być zrealizowana w każdej aptece.
Przyczyna refluksu stresowego nie jest jednoznacznie znana, ale może się do niego przyczynić kilka czynników:
- stres
- ciasne ubranie
- odwodnienie
- palenie papierosów
- jedzenie pikantnych potraw lub dużych posiłków zbyt szybko
Refluks stresowy jest spowodowany nagłym wzrostem ciśnienia w żołądku. Najczęstszą przyczyną tego jest, gdy jesz zbyt szybko lub jesz dużo na raz. Inne przyczyny obejmują:
- Jedzenie podczas leżenia
- Nadwaga lub otyłość
- Ciąża
- Palenie papierosów lub żucie tytoniu (nikotyna powoduje rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku)
- Picie alkoholu w nadmiarze (alkohol rozluźnia LES)
Jeśli masz GERD, Twój organizm produkuje dodatkowe ilości kwasu, który wraca (refluksuje) do przełyku. Wyściółka przełyku ma za zadanie chronić go przed kwasem żołądkowym, ale jeśli kwasu jest zbyt dużo i pozostaje on w kontakcie z tą wyściółką przez zbyt długi czas, mogą powstać wrzody. Czasami kwas uszkadza samą tkankę i może prowadzić do bliznowacenia, które powoduje zwężenie przełyku. Może to utrudnić przełykanie i sprawić, że stanie się ono bolesne – zwłaszcza, gdy duża ilość jedzenia lub płynów zostanie spożyta na raz lub na pusty żołądek.
Objawy refluksu stresowego
Refluks stresowy pojawia się nagle po stresującej sytuacji (takiej jak kłótnia ze współmałżonkiem) lub aktywności fizycznej, takiej jak stosunek seksualny). Objawy są bardzo podobne do tych, które występują przy typowej zgadze (uczucie pieczenia w okolicy klatki piersiowej, szybkie bicie serca, nudności i odbijanie się). Oprócz tych objawów, osoby z refluksem stresowym często doświadczają trudności z przełykaniem pokarmów lub płynów.
Kiedy zdiagnozuje się już atak refluksu, objawy są bardzo proste do rozpoznania. Najczęściej występuje zgaga, zwłaszcza po zjedzeniu obfitego, specyficznie słodkiego lub kwaśnego posiłku. Wykazano również zależność refluks, a kaszel, która potwierdzona badaniami, uznana została za kolejny z nieprzyjemnych objawów schorzenia. Świszczący oddech lub właśnie męczący kaszel i duszności spowodowane są skurczami oskrzeli na skutek drażnienia dolnej części przełyku.
Jaki styl życia wpływa na refluks?
Nasilać występowanie choroby może siedzący tryb życia. Ciągłe wykonywanie codziennych czynności w zgiętej pozycji oraz dodatkowo noszenie zbyt przyległych spodnie, które powodują stały nacisk na jamę brzuszną, bardzo często przyczynia się do ataków refluksu. Jednak najważniejszą rolę odgrywa tu zła dieta, długotrwały stres oraz regularne stosowanie używek takich jak papierosy czy alkohol. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do męczących nawrotów treści żołądkowej i powinny zostać w miarę możliwości eliminowane, aby uniknąć nasilania się problemu.
Sposoby na refluks — jak sobie pomóc?
Sposobów na refluks jest mnóstwo ze względu na częstotliwość jego występowania. Można radzić sobie, sięgając po przeróżne metody, od tych domowych po specjalistyczne lekarstwa.
Refluks naturalne sposoby
Najprostszą metodą, zwłaszcza jeśli chory odczuwa atak refluksu w nocy, jest przyjęcie odpowiedniej pozycji leżenia. Górna część ciała powinna znajdować się wyżej, aby ograniczyć zarzucanie treści pokarmowej z powrotem do przełyku. Jednak czym złagodzić refluks, jeżeli najbardziej podstawowe sposoby nie pomagają? Należy zdecydowanie zmienić tryb życia. Postawić na unikanie jedzenia w biegu oraz picia alkoholu przed snem. Istotnym czynnikiem warunkującym refluks jest również kawa, można więc spróbować ograniczyć do minimum spożywanie jej i zaobserwować zachowanie organizmu. Także zmniejszenie masy ciała pozytywnie wpływa na częstotliwość występowania schorzenia. Jeśli żadna ze zmian nie przynosi rezultatów, warto udać się do lekarza i sięgnąć po odpowiednie leki.
Zmiana diety, a refluks
Najbardziej zauważalny wpływ na ataki refluksu mają zmiany w codziennym żywieniu. Odpowiednie diety na refluks mogą doprowadzić do ograniczenia występowania schorzenia do absolutnego minimum.
Refluks co można jeść?
Dietetycy szczególnie zalecają spożywanie dużej ilości chudego mięsa, ryb oraz dobrej jakości wędliny. Ważne jest również włączenie do diety źródła witamin i minerałów, czyli licznych warzyw i owoców. Polecane są zwłaszcza kabaczki, szparagi, marchew i buraki. Należy zwrócić uwagę na to czego nie powinno się jeść przy występowaniu refluksu. Unikanie ciężkostrawnych potraw, cebuli, owoców cytrusowych oraz produktów bogatych w tłuszcze nasycone i cukier, jak np. wysoko przetworzone słodycze i gotowe posiłki, jest absolutną podstawą do pozbycia się męczącego problemu.
Dieta na refluks stresowy
Istnieje kilka podstawowych wytycznych, które należy wziąć pod uwagę przy jedzeniu podczas refluksu. Najważniejszą rzeczą jest unikanie wszelkich pokarmów, które mogą wywołać objawy. Obejmuje to pikantne jedzenie, alkohol, kofeinę i czekoladę.
Oto kilka zdrowych pokarmów, które można jeść podczas refluksu
Płatki owsiane: Jest dobrym źródłem rozpuszczalnego błonnika, który pomaga w trawieniu i może zmniejszyć poziom kwasu w żołądku. Upewnij się, że nie gotujesz go zbyt mocno, ponieważ może to spowodować podrażnienie w przełyku.
Banany: Banany mają wysoką zawartość potasu, który pomaga utrzymać zdrowe serce i obniża skurcze mięśni w układzie pokarmowym. Powinieneś jeść je przed lub po posiłkach, a nie w ich trakcie, ponieważ mogą one powodować rozstrój żołądka, jeśli są spożywane w niewłaściwym czasie.
Surowe jabłka: Jabłka mają wysoką zawartość pektyny, która pomaga zapobiegać biegunce poprzez wchłanianie nadmiaru płynów z przewodu pokarmowego. Należy unikać gotowanych jabłek, ponieważ są one łatwiejsze do strawienia niż surowe i powinny być spożywane przed lub po posiłkach, a nie w ich trakcie, ponieważ mogą powodować rozstrój żołądka, jeśli zostaną zjedzone w niewłaściwym czasie.
Pokarmy, których należy unikać
- Smażone pokarmy.
- Pikantne jedzenie
- Kwaśne jedzenie
- Napoje alkoholowe (z wyjątkiem małych ilości)
- Napoje zawierające kofeinę, takie jak herbata, kawa i cola.
Schorzenia towarzyszące refluksowi
Niestety refluks bardzo często nie jest jedynym schorzeniem, a współistniejącym wraz z inną chorobą. Jedną z najbardziej powszechnych przypadłości towarzyszących refluksowi jest twardzina układowa. Jest to przewlekłe schorzenie tkanki łącznej, pacjent odczuwa liczne przykurcze oraz bóle w stawach i osłabienia tkanki mięśniowej. Równie często współistniejącą chorobą jest cukrzyca. Często sprzyja ona atakom refluksu, ponieważ nieprawidłowe stężenie glukozy aktywnie wpływa na rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku i cofanie się treści żołądka. Trzecim schorzeniem wykrywanym wraz z Gerd może być nerwica żołądka. Jest to choroba prawie niewykrywalna medycznymi sposobami, ponieważ warunkuje ją długotrwały stres i czynniki psychiczne.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?