Refluks a zgaga — różnice i podobieństwa

Napisano 26.04.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

O ile pojęcia refluks i zgaga są dość powszechnie znane, o tyle już wskazanie różnic między nimi wielu pacjentom może sprawić kłopot. Jeśli chodzi o zagadnienie „refluks a zgaga”, warto więc dokładnie poznać zasadnicze różnice między tymi schorzeniami. Dolegliwości te pojawiać się mogą zarówno u kobiet, jaki i mężczyzn, niezależnie od wieku. Czym się różni refluks od zgagi? Jakie są najważniejsze przyczyny i charakterystyczne objawy zgagi i refluksu oraz jak leczyć zgagę i refluks? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Refluks a zgaga — czym się różnią?

Temat „refluks a zgaga” budzi spore zainteresowanie wśród osób, które cierpią na problemy żołądkowo-przełykowe. Choroba refluksowa jest schorzeniem powodowanym przez wiele czynników. Związana jest między innymi z nieprawidłowym zarzucaniem kwaśnej treści żołądkowej do światła przełyku. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi refluksu jest zmniejszenie napięcia (rozluźnienie) dolnego zwieracza przełyku. Do zaburzeń związanych z napięciem w obrębie dolnego zwieracza dochodzi wskutek schorzeń dotyczących całego organizmu. Refluks pojawić się może u pacjentów, którzy cierpią na chorobę, jaką jest cukrzyca. Na schorzenie to cierpieć mogą również pacjenci, u których wystąpiła otyłość. Refluks często występuje też u kobiet w ciąży. Choroba może być także efektem przyjmowania leków obniżających napięcie dolnego zwieracza przełyku. Przez stan ten wzrasta również ciśnienie w jamie brzusznej.

Czytaj także:

Zgaga natomiast może być jednym z objawów choroby refluksowej i najczęściej jest efektem niestrawności oraz spożywania przez pacjentów ciężkostrawnych potraw i wysoko przetworzonej żywności. Pojęcie „zgaga” odnosi się przede wszystkim do okolic znajdujących się za mostkiem, w środkowej części klatki piersiowej, natomiast refluks definiowany jest jako czynnościowe zaburzenie przewodu pokarmowego. Jeśli zgaga pojawia się sporadycznie np. po obfitym spożyciu tłustych potraw, najczęściej jest efektem przejedzenia. Dopiero regularne odczuwanie zgagi może wskazywać na refluks. Refluks bez zgagi jest więc jak najbardziej możliwy.

Jeśli pacjent przez dłuższy czas ma do czynienia z refluksem i potrzebny mu jest pilnie lek łagodzący objawy choroby lub ma do czynienia ze zgagą, skorzystać może z wygodnego rozwiązania, jakim jest recepta przez internet. Dzięki niemu już w kilka chwil, bez konieczności tradycyjnej wizyty u lekarza, otrzymać może SMS-a z czterocyfrowym kodem na potrzebne leki.

Refluks — czym się objawia i jak sobie z nim radzić?

Choroba refluksowa może być efektem palenia tytoniu oraz nadmiernego spożywania alkoholu. Przyczyną refluksu może być również niewłaściwa dieta, w tym spożywanie tłustych produktów, a także spożywane w nadmiernych ilościach wysokokaloryczne jedzenie. Do rozwoju choroby przyczyniać się może również stres. O refluksie świadczyć może też ból brzucha oraz utrzymujący się ból w klatce piersiowej, a także trudności z przełykaniem. Pacjent cierpiący na refluks może również mieć inne dolegliwości, do których zalicza się cofanie się treści z żołądka do przełyku, a także kwaśne lub puste odbijanie oraz kwaśny posmak w ustach. Dodatkowe objawy towarzyszące chorobie refluksowej to kaszel refluksowy oraz chrypa, a także zapalenie gardła i krtani. U części pacjentów wystąpić może również zapalenie ucha środkowego. Jednym z objawów świadczących o wystąpieniu refluksu przełyku jest zgaga.

Czy przy refluksie zawsze jest zgaga? Jeśli chodzi o zagadnienie „refluks a zgaga”, należy mieć na uwadze, że zgaga nie zawsze związana jest z refluksem, a refluks nie zawsze musi objawiać się w postaci zgagi. Jeśli u pacjenta zdiagnozowany zostanie refluks, konieczna może okazać się zmiana nawyków żywieniowych. Zaleca się spożywanie warzyw, ryb oraz produktów pełnoziarnistych. Po posiłkach nie zaleca się przyjmowania pozycji leżącej. Przy chorobie refluksowej należy pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków w niewielkich porcjach. Pomóc mogą również regularne ćwiczenia. Jeśli objawy choroby nie ustępują, konieczny może okazać się kontakt z lekarzem, który zalecić może przyjmowanie leków mających za zadanie hamowanie wydzielania kwasu żołądkowego. W ostateczności niezbędna może okazać się operacja.

Zgaga — przyczyny i objawy

Przyczyn wystąpienia u pacjenta zgagi może być wiele. Zalicza się do nich między innymi wrzody żołądka i dwunastnicy, a także nadużywanie antybiotyków. Przyczyną może być również podrażnienie błony śluzowej przełyku. Do przyczyn zgagi zaliczana jest też ciąża oraz inne choroby przewodu pokarmowego, a także zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Do charakterystycznych objawów zgagi należą: pieczenie i bóle za mostkiem, a także palenie w gardle i przełyku. U części pacjentów pojawiać się może także chroniczna czkawka oraz gorzki lub kwaśny posmak w ustach. Wystąpić mogą również trudności w odbijaniu oraz problemy z połykaniem. Bardzo często dolegliwości towarzyszące zgadze występują po posiłku, a także podczas leżenia oraz schylania się.

Leczenie refluksu i zgagi — podstawowe różnice i podobieństwa

Pozostając w temacie „refluks a zgaga”, na uwagę zasługuje również leczenie zgagi i refluksu. Jeśli zgaga u pacjenta pojawia się rzadko, pomóc mogą nawet leki zobojętniające. Lekarze często zapisują pacjentom preparaty zawierające alginiany. Niekiedy polecane są również leki, które hamują wydzielanie kwasu żołądkowego. Co na zgagę i refluks sprawdzi się najlepiej? W przypadku choroby refluksowej, której objawem jest między innymi zgaga, koniecznie może okazać się leczenie ciągłe, które niekiedy może trwać do końca życia. Podstawą leczenia refluksu jest przyjmowanie leków, których zadaniem jest hamowanie wydzielania kwasu solnego. Stosuje się tutaj inhibitory pompy protonowej. Jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi poprawy, konieczna w przypadku refluksu może okazać się operacja.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.