Pulsowanie w uchu – co może je powodować? Rozpoznanie i leczenie

Napisano 27.02.2023 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pulsujący szum w uszach jest rzadkim rodzajem dźwięków, które słyszymy. Wówczas osoby mogą słyszeć hałas, który jest głośny lub cichy, ale często pojawia się w rytmie bicia serca. Jest to objaw stanów, takich jak choroby serca lub schorzeń, które wpływają na żyły i tętnice. Jakie są przyczyny pulsowania w lewym czy prawym uchu?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co oznacza pulsowanie w uchu?

Osoby z pulsującym dudnieniem w uszach często słyszą rytmiczne tętnienie, świst lub pulsowanie w lewym, prawym lub obu uszach. Niektórzy pacjenci zgłaszają dźwięki jako irytujące, ale niezaburzające codziennego funkcjonowania. Ale dla innych dźwięki są intensywne, co utrudnia koncentrację lub sen. Pulsowanie w uszach różni się od bardziej powszechnej, stałej formy szumu. Chociaż tętnienie w uchu jest często łagodne, może być pierwszą oznaką poważniejszej choroby podstawowej. 

Czytaj także:

Pulsujący szum w uszach czasami ustępuje samoistnie. Ponieważ jednak może to być spowodowane potencjalnie niebezpiecznymi stanami, pacjenci, u których występuje tętnienie w uszach, powinni zostać poddani szczegółowej ocenie lekarskiej. Na szczęście pulsujący szum w uszach często można skutecznie wyleczyć po zidentyfikowaniu przyczyny. Na wizycie specjalista wykona badania i zaleci odpowiednie leczenie, dostosowane do przyczyny pulsowania. Recepta przez internet to przydatne świadczenie, które można zdobyć bez wychodzenia z domu na stacjonarną konsultację, co jest szczególnie przydatne dla osób biorących leki długoterminowo. 

Przyczyny pulsowania w uchu

Ogólnie rzecz biorąc, pulsowanie w prawym lub lewym uchu występuje jako oznaka pewnych stanów lub nieprawidłowości, które wpływają na przepływ krwi w naczyniach krwionośnych w pobliżu lub wokół uszu. Czasami jest to symptomem poważnego stanu chorobowego. Niemniej samo pulsowanie krwi w uszach nie musi oznaczać niebezpiecznego problemu medycznego. W niektórych przypadkach pulsujący szum w uszach nie jest spowodowany zmianą samego przepływu krwi, ale raczej zwiększoną zdolnością do intensywniejszego słyszenia przepływu krwi.

Oto kilka schorzeń, które mogą powodować pulsujące szumy uszne:

  • Miażdżyca tętnic — to stan cechujący się nagromadzeniem płytki miażdżycowej. Kiedy płytka twardnieje, zwęża tętnice i ogranicza przepływ krwi do ciała, w tym do uszu, szyi lub głowy. Może to spowodować, że w jednym lub obu uszach pacjent będzie słyszał charakterystyczne rytmiczne dudnienie lub świst pulsującego szumu w uszach.
  • Zaburzenia i wady naczyń krwionośnych (zwłaszcza tych w pobliżu uszu) — te nieprawidłowości lub zaburzenia — w tym tętniaki i malformacje tętniczo-żylne — mogą powodować zmiany w przepływie krwi przez dotknięte naczynia krwionośne.
  • Nieprawidłowości w budowie uszu — kanał półkolisty górny jest jednym z trzech kanałów znajdujących się w aparacie przedsionkowym ucha wewnętrznego. Pacjenci z zespołem rozejścia się kanału półkolistego górnego, stanem, w którym część kości skroniowej pokrywająca kanał półkolisty górny jest nieprawidłowo cienka lub jej brakuje, często doświadczają pulsującego szumu w uszach.
  • Wysokie ciśnienie krwi — kiedy ciśnienie krwi jest wysokie, przepływ krwi przez tętnicę szyjną jest bardziej turbulentny, powodując pulsujący dźwięk.
  • Idiopatyczne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe — jest to stan spowodowany podwyższonym ciśnieniem płynu mózgowo-rdzeniowego wokół mózgu, co objawia się takimi symptomami jak bóle głowy, podwójne widzenie, ból za okiem i pulsujący szum w uszach.
  • Nieprawidłowości ściany zatoki — te nieprawidłowości obejmują m.in. uchyłek zatoki esowatej i rozejście się struktury. Zatoka esowata to kanał przenoszący krew po tej stronie mózgu, który otrzymuje krew z żył w mózgu. Uchyłek zatoki esowatej odnosi się do powstawania małych kieszonek, które wystają przez ścianę zatoki esowatej do kości wyrostka za uchem. Rozejście się odnosi się do braku części kości otaczającej zatokę esowatą w wyrostku. Te nieprawidłowości powodują zmiany ciśnienia i przepływu krwi w obrębie zatoki esowatej, czego skutkiem jest pulsujący szum w uszach.
  • Guzy ucha środkowego — niektórzy ludzie mają małe guzy w uchu środkowym, zlokalizowane w pobliżu części ucha, które odbierają dźwięk. Są to guzy kłębuszkowe z wieloma naczyniami krwionośnymi. Wówczas przyczyną pulsowania w uszach jest słyszenie krwi przepływającej przez naczynia krwionośne guza kłębuszkowego.

Do innych przyczyny tętnienia w uszach zalicza się:

  • niedokrwistość,
  • niedosłuch przewodzeniowy,
  • uraz głowy,
  • nadczynność tarczycy (nadczynność tarczycy),
  • zwężenie dróg przepływu krwi z mózgu,
  • chorobę Pageta.

Pulsowanie w uchu — objawy

Najczęstszym objawem pulsującego szumu w uszach jest regularne słyszenie stałego rytmu lub świstu. Dźwięk jest często zsynchronizowany z biciem serca pacjenta. Kiedy gdy tętno wzrasta, rytm lub dźwięk stają się szybsze, a kiedy maleje, rytm zwalnia, a dźwięk staje się mniej słyszalny.

Podczas gdy ludzie często słyszą bicie serca, jeśli ich serce bije mocno, osoby z pulsującymi szumami w uszach zwykle słyszą je nawet wtedy, gdy nie wysilają się. Objawy pulsującego szumu w uszach mogą być również bardziej zauważalne w nocy, gdy leży się w łóżku, ponieważ jest mniej dźwięków zewnętrznych, które maskują hałas.

Dźwięk może pojawiać się i znikać lub być stały. Wielu pacjentów z pulsującymi szumami usznymi uważa, że ich objawy są rozpraszające i głośne oraz przeszkadzają im w codziennym życiu.

Można zauważyć również inne objawy, które świadczą o rozwoju problemów zdrowotnych jak:

  • bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • problemy ze wzrokiem,
  • utrata słuchu.

Pulsowanie w uchu – jakie badania należy wykonać?

Po zaobserwowaniu u siebie nieprzyjemnego tętnienia w uszach czy innych utrudniających codzienne funkcjonowanie dolegliwości należy udać się do specjalisty. Lekarz  zapyta o historię medyczną i przeprowadzi dokładne badanie głowy i szyi. Może rozpocząć diagnozę za pomocą stetoskopu, osłuchując okolice głowy i szyi. Niezależnie od rodzaju pulsującego szumu w uszach, specjalista określi, czy tętnienie jest spójne z rytmem bicia serca. Lekarz zbada również słuch, a czasami i oczy.

Do diagnozowania pulsującego szumu w uszach można również zastosować następujące procedury obrazowania:

  • angiografia,
  • tomografia komputerowa (CT),
  • angiografia metodą rezonansu magnetycznego (MRA),
  • rezonans magnetyczny (MRI),
  • tomografia komputerowa (TK),
  • ultradźwięki (USG).

Mogą być również potrzebne badania krwi i badanie czynności tarczycy, aby wykluczyć niedokrwistość lub problemy z tarczycą.

Jak leczy się pulsowanie w uchu?

Terapia opiera się na zidentyfikowaniu przyczyny pulsującego szumu w uszach i leczenia stanu podstawowego. Wówczas stosuje się farmakoterapię, a czasami wykonuje zabiegi operacyjne. Po wyleczeniu przyczyny, która go spowodowała, dźwięk powinien ustać.

Jeśli pacjent nadal słyszy hałas lub lekarz nie może znaleźć przyczyny, możesz zaproponować:

  • Generatory dźwięku — te urządzenia wytwarzają i dostarczają do uszu dźwięki, które maskują pulsujący szum w uszach. Na przykład generator dźwięku może wydawać kojące dźwięki, takie jak cichy deszcz. Są one stałe i o niskim poziomie częstotliwości.
  • Aparaty słuchowe — jeśli szumy uszne są połączone z problemami słuchowymi, korzystanie z aparatów słuchowych może być bardzo pomocne. Urządzenia pozwalają usłyszeć dźwięki, które pacjent chce usłyszeć i często są wyposażone w funkcje maskujące będące pomocne w ukrywaniu tętnienia w uszach.
  • Techniki relaksacyjne — nauka technik zwiększających odprężenie i łagodzących stres może pomóc pacjentom lepiej radzić sobie z frustracją i stresem. Wpływa również na obniżenie ciśnienia krwi, co może pozwolić wyciszyć szumienie w uszach. Wśród metod relaksacji poleca się medytację, ćwiczenia oddechowe czy progresywną relaksację mięśni Jacobsona.
  • Poradnictwo psychologiczne — niektóre osoby odnoszą korzyści z terapii poznawczo-behawioralna (CBT) lub terapii akceptacji i zaangażowania (ACT), które pomagają pacjentom nauczyć się, jak zwracać mniejszą uwagę na hałas w ich głowach.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.