Przyczyny zapalenia prostaty. Jak ją rozpoznać?

Napisano 27.10.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zapalenie prostaty to jedna z najczęstszych chorób zapalnych. Może pojawić się u mężczyzn w różnym wieku (najczęściej jednak występuje u mężczyzny w wieku 40-50 lat), dotykając układ moczowo-płciowy. Zapalenie może przybierać formę ostrą lub przewlekłą. Jeśli objawy zapalenia prostaty pojawiają się nagle, wówczas mamy do czynienia z ostrym zapaleniem, z kolei jeśli rozwijają się wolno i utrzymują się przez długi czas, wtedy w grę wchodzi przewlekłe zapalenie prostaty. W zależności od postaci schorzenia stosuje się różne metody leczenia. Jakie są główne przyczyny i objawy zapalenia prostaty? Czy zapalenie prostaty jest wyleczalne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Podpowiadamy również, jakie mogą pojawić się powikłania po nieleczonej chorobie.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest zapalenie prostaty?

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, jest narządem występującym u mężczyzn. Jego głównym zadaniem jest produkcja wydzieliny, która wchodzi w skład nasienia. Zlokalizowana jest między pęcherzem moczowym a odbytnicą, a jej wielkość jest porównywalna do wielkości orzecha włoskiego. Jeśli chodzi o zapalenie gruczołu krokowego, termin ten często określany jest mianem „zespołu bólowego miednicy” – dawniej nazywany był niebakteryjnym zapaleniem prostaty.

Czytaj także:

Zapalenie prostaty u mężczyzn to schorzenie o podłożu bakteryjnym lub niebakteryjnym, które dotyczy przede wszystkim trudności w oddawaniu moczu. Może więc wiązać się z obniżeniem jakości życia oraz występowaniem w niedalekiej przyszłości problemów psychicznych. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, leczenie może ograniczać się do stosowania środków farmaceutycznych lub może wiązać się z koniecznością wykonania zabiegów chirurgicznych. Leczenie jest zazwyczaj niezbędne, gdy u pacjenta zdiagnozowane zostanie zapalenie prostaty. Leki można jednak kupić wyłącznie na receptę, co znacznie utrudnia ich dostępność, gdy są potrzebne. Rozwiązaniem jest tu e-recepta online, którą można otrzymać zaledwie w kilka minut i to bez konieczności wychodzenia z domu.

Przyczyny zapalenia gruczołu krokowego?

Jeśli chodzi o ostre zapalenie prostaty, przyczyną schorzenia jest często infekcja bakteryjna, a wywołują ją bakterie pochodzące z naturalnej flory jelita grubego. Przedostają się one na skórę okolicy odbytu oraz krocza, po czym dostają się do ujścia cewki moczowej. Następnie przemieszczają się do pęcherza moczowego oraz prostaty, stając się przyczyną infekcji i powodując ostre zapalenie prostaty. Przyczyny tego schorzenia to również infekcje wirusowe, powikłania po zabiegach urologicznych oraz długotrwałe umieszczenie cewnika w cewce moczowej. Z kolei przyczyny przewlekłego zapalenia prostaty nie zostały jeszcze do końca poznane. Do najbardziej prawdopodobnych przyczyn tego schorzenia zalicza się stres, a także różnego rodzaju zaburzenia hormonalne oraz emocjonalne. Ten rodzaj zakażenia zazwyczaj nie jest powodowany przez zakażenie bakteryjne.

Czym objawia się zapalenie prostaty?

Zapalenie prostaty daje dość charakterystyczne objawy, których raczej nie da się pomylić z objawami innych schorzeń – doświadczony lekarz nie powinien mieć w tym przypadku wątpliwości. Jeśli chodzi o ostre zapalenie prostaty, objawy związane są przede wszystkim z bólem krocza podczas siedzenia. Dyskomfort podczas oddawania moczu, bolesny częstomocz oraz pieczenie i ropne wycieki z cewki moczowej to kolejne dokuczliwe objawy. Zapalenie prostaty ostre to także możliwa gorączka, dreszcze, ból w okolicy krzyża, a nierzadko pojawiające się również bóle prącia, odbytu oraz pachwin, a niekiedy nawet części krzyżowej kręgosłupa. Dodatkowo może wystąpić zwiększone parcie na pęcherz oraz osłabienie strumienia moczu.

Objawy przewlekłego zapalenia prostaty występują w znacznie mniejszym nasileniu i pojawiają się okresowo. W tym przypadku do najczęstszych objawów zalicza się ból krocza, a także łona i zewnętrznych narządów płciowych. Mężczyzna może mieć również problemy w postaci bólu podczas oddawania moczu oraz wytrysku, ponadto może odczuwać nieprzyjemne uczucie parcia na pęcherz. Nierzadko pojawiają się także zaburzenia erekcji oraz dyskomfort przy wytrysku. Nie występuje natomiast gorączka, ani też bóle mięśni.

Diagnostyka zapalenia gruczołu krokowego.

Jeśli chodzi o zapalenie prostaty, schorzenie diagnozuje się na podstawie zaleconych przez specjalistę badań. Rozpoznanie zapalenia gruczołu krokowego w pierwszej kolejności obejmuje jednak wywiad z pacjentem, a następnie dopiero wykonuje się między innymi posiew wydzieliny prostaty. Konieczne może być także badanie ogólne oraz bakteriologiczne badania moczu. Stosuje się również badanie USG oraz posiewy krwi. W postawieniu diagnozy pomocne może okazać się również badanie per rectum. Przy stawianiu diagnozy w postaci przewlekłego zapalenia prostaty wykonuje się te same badania, co w przypadku ostrego zapalenia prostaty.

Jak wygląda leczenie zapalenia prostaty?

Pacjenci uważają, że dobrym rozwiązaniem jest leczenie prostaty domowym sposobem. Stawia się np. na gorące nasiadówki, a także dbanie o właściwą dietę. Ważne, by unikać spożywania alkoholu, ostrych potraw oraz picia napojów kofeinowych. Z kontaktem z lekarzem jednak również nie powinno się zwlekać. Zapalenie prostaty wymaga leczenia, ponieważ nieleczone może być niebezpieczne dla pacjentów.

W przypadku leczenia ostrego zapalenia prostaty lekarz zalecić może przede wszystkim picie dużych ilości płynów. Z ostrym zapaleniem prostaty można sobie także poradzić, stosując środki przeciwbólowe oraz rozkurczowe. Najwyższą skutecznością w przypadku postaci bakteryjnej wyróżniają się jednak antybiotyki, które podawane są doustnie. Leczenie przewlekłego zapalenia prostaty jest znacznie trudniejsze. W tym przypadku konieczny może okazać się lek na prostatę zapisany przez lekarza. Spośród leków warto sięgnąć po leki przeciwzapalne, przeciwbólowe lub antybiotyki, a także leki, których zadaniem jest rozkurczanie mięśni gładkich. Niekiedy metody te mogą okazać się jednak nieskuteczne.

Powikłania po nieleczonym zapaleniu gruczołu krokowego.

Celem leczenia gruczołu krokowego jest między innymi zapobieganie możliwym powikłaniom. Nieleczone zapalenie prostaty, szczególnie ostre, może przyczynić się do zatrzymania moczu w organizmie, a to z kolei może w niedługim czasie doprowadzić do uszkodzenia nerek. Zapalenie może ponadto stać się przyczyną powstawania ropni w okolicy gruczołu krokowego lub przekształcić się w inną przewlekłą postać choroby. Ropień powinien zostać niezwłocznie usunięty, ponieważ stanowi źródło zakażenia. Groźnym powikłaniem zagrażającym życiu i zdrowiu człowieka jest również sepsa, czyli nieprawidłowa odpowiedź organizmu na zakażenie drobnoustrojami.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.