Prostata a seksualność – czy prostata powoduje problemy w życiu seksualnym?

Napisano 27.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kwestia „prostata a seksualność” wciąż jest jeszcze dla wielu mężczyzn tematem wstydliwym, stąd niestety nie każdy pacjent, który zmaga się z trudnościami w życiu seksualnym, zgłasza się do lekarza. Problemy z prostatą dotykają wielu dojrzałych mężczyzn, a w porę wdrożone leczenie może korzystnie wpłynąć na jakość współżycia i satysfakcję obojga partnerów. Co należy wiedzieć o prostacie i jej wpływie na życie seksualne, dolegliwościach stercza, z którymi zmagać mogą się mężczyźni, a także o leczeniu zdiagnozowanej choroby gruczołu krokowego? 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Prostata – co to jest i jakie funkcje pełni

U mężczyzn w wieku dojrzałym problemem często zaczyna być prostata. Co to właściwie jest i za co odpowiada? Prostata, czy też stercz lub gruczoł krokowy, to ważny element układu płciowego mężczyzn. Jest to gruczoł wielkości orzecha włoskiego czy kasztana, który otacza cewkę moczową. Jego rola polega na wydzielaniu płynu, który wchodzi w skład spermy i zapewnia jej odpowiednie pH. To właśnie w tym płynie zawieszone są plemniki, dzięki czemu są w stanie przetrwać kilka dni. 

Czytaj także:

Jeśli chodzi o temat „prostata a potencja”, należy wiedzieć, że wraz z wiekiem dochodzi do lekkiego rozrostu prostaty. Przerośnięta tkanka stercza może negatywnie odbić się na codziennym funkcjonowaniu mężczyzny, ponadto może wpływać również na seks. Łagodny przerost gruczołu krokowego może się wiązać np. z ograniczeniem strumienia moczu, a to znów zwiększa ryzyko zakażenia pęcherza i nerek. Trzeba wiedzieć, że u mężczyzn może również dojść do zapalenia gruczołu krokowego, co może objawiać się między innymi z bólem przy oddawaniu moczu. Przerost prostaty, stan zapalny gruczołu krokowego lub rak prostaty to zaburzenia, które mogą ponadto negatywnie odbić się na sferze seksualnej mężczyzny. Zaawansowane problemy ze sterczem mogą przyczyniać się np. do pojawienia się problemów z utrzymaniem erekcji. 

Zależność „prostata a seksualność” jest jak najbardziej możliwa, a temat dla mężczyzny zazwyczaj jest trudny i wstydliwy. Wielu pacjentów niechętnie zgłasza się ze swoimi problemami do urologa, jednak jest to błąd, ponieważ dolegliwość może postępować, a z czasem jej leczenie będzie trudniejsze. Badania są niezbędne, by w porę wykryć problem, wprowadzić odpowiednie leczenie i należycie zadbać o stan zdrowia mężczyzny. W wielu przypadkach pomocne mogą być recepty online. Jeśli pacjent musi przyjmować leki, a opakowanie dobiega końca, opcja otrzymania recepty przez Internet będzie bardzo dużym ułatwieniem. Sprawdzi się to między innymi w przypadku osób, które nie mogą dostać się w porę na wizytę stacjonarną do lekarza.

Prostata a sprawność seksualna

Kłopoty z życiem intymnym mężczyzn dojrzałych zwykle powiązane są właśnie z problemami z prostatą, jednak dolegliwość nie powinna być uważana za wstydliwą. To między innymi dlatego temat „prostata a seksualność” zdecydowanie wymaga nagłośnienia. Panowie powinni wiedzieć, że łagodny przerost prostaty to nie tylko mniejszy strumień moczu, problemy z rozpoczęciem mikcji czy częstsze wstawanie do toalety w nocy. To również realny wpływ na produkcję płynu nasiennego, co może zmniejszać nawilżenie przy współżyciu, jednocześnie negatywnie wpływając na doznania związane z seksem. Gdy przerost prostaty jest łagodny, zwykle nie ma jeszcze problemów z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu oraz ejakulacją. Pozostając jednak przy temacie „prostata a sprawność seksualna”, należy wspomnieć, że nieleczony przerost prostaty może mieć poważne powikłania, a te niekorzystnie wpłyną na jakość współżycia. 

Ból prostaty po stosunku i inne niepokojące objawy

Problemów z potencją nie powinno się bagatelizować, ale również innego typu dolegliwości związane ze sferą seksualną wymagają kontaktu z lekarzem. Gdy pojawia się ból prostaty po stosunku, koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą, gdyż może być to jeden z objawów przewlekłego lub ostrego zapalenia prostaty. Niepokojące dolegliwości to także gorączka i dreszcze, a dodatkowo również  ból jąder, pachwin, podbrzusza i prącia. Pilnego kontaktu z lekarzem wymaga również ból lub pieczenie w czasie oddawania moczu, a także parcie na mocz i częstomocz. Sygnałem alarmowym dla mężczyzny powinna być również obecność krwi w nasieniu (lub w moczu) – objaw ten zdecydowanie wymaga pilnego kontaktu z lekarzem i diagnostyki (w tym wykluczenia nowotworu).

Leczenie prostaty a potencja – czy leki mają wpływ?

Dobór leczenia zależny jest od zdiagnozowanej przyczyny problemów z prostatą, a także od stopnia nasilenia dolegliwości, wieku pacjenta oraz towarzyszących mu schorzeń. Leczenie jest niezbędne, by zadbać o komfort życia pacjenta i jednocześnie uchronić go przed poważnymi powikłaniami zaniedbania gruczołu krokowego. Pozostając w temacie „prostata a seksualność”, należy dodatkowo jeszcze wspomnieć, że niestety farmakologiczne leczenie problemów z prostatą czasem wiąże się z osłabieniem mechanizmu erekcji lub zmniejszeniem popędu seksualnego. Długotrwałe stosowanie niektórych leków na prostatę może również negatywnie odbić się na płodności mężczyzny. Niekiedy farmakologia okazuje się ponadto niewystarczająca i konieczna pozostaje wyłącznie interwencja chirurgiczna.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.