Przeciążona wątroba – objawy, przyczyny, leczenie

Napisano 19.04.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wątroba to umiejscowiony w górnej części jamy brzusznej (z prawej strony pod prawym żebrem) narząd, który pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Jeśli wątroba nie jest zdolna do pełnienia swoich funkcji, u pacjentów mogą wystąpić niebezpieczne dla organizmu powikłania. Przeciążona wątroba i towarzyszące jej dolegliwości mogą wiązać się np. z niezdrowym stylem życia, w tym z nadużywaniem alkoholu, dietą bogatą w tłuszcze powodującą otyłość oraz przyjmowaniem przez dłuższy czas leków. Przeciążona wątroba objawy w zależności od przyczyny może dawać różne. Jakie są objawy chorej wątroby? Jak wygląda leczenie przy przeciążonej wątrobie i jak nie doprowadzić do przeciążenia tego narządu? Po odpowiedzi na pytania zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak dochodzi do przeciążenia wątroby?

Wątroba jest narządem, w którym odbywa się przemiana składników dostarczanych z pożywienia, poza tym narząd ten bierze udział w wytwarzaniu białek. Do jej zadań należy również produkcja hormonów oraz zwalczanie infekcji w organizmie. Narząd ten neutralizuje i eliminuje wszelkie szkodliwe związki, w tym toksyny i metale ciężkie. Chociaż ma zdolność do regeneracji, to złe nawyki żywieniowe (stosowanie nieodpowiedniej diety), mogą obciążyć wątrobę na tyle, że nie będzie w stanie spełniać swoich funkcji. Przeciążona wątroba objawy może dawać różne, a przez niesprawny narząd cierpieć może cały organizm. O problemach z wątrobą świadczyć może między innymi podwyższony poziom barwnika żółciowego, jakim jest bilirubina.

Czytaj także:

Objawy problemów z wątrobą wynikają z wielu czynników. Zalicza się do nich między innymi spożywany w nadmiernych ilościach alkohol, dlatego przeciążenie często dotyczy pacjentów mających problemy z alkoholem. Problem stanowi także nadmiar tłuszczu w diecie. Objawy uszkodzonej wątroby mogą być również związane z nadmiarem lub niedoborem składników odżywczych. Do problemów z wątrobą przyczynić się może również częste spożywanie przetworzonych produktów, a także palenie papierosów.

Jeśli pacjent cierpi na choroby związane z chorą wątrobą lub niezwiązane z nią dolegliwości, skorzystać może z recepty online. Rozwiązanie to nie wymaga bezpośredniego kontaktu z lekarzem, a odbywa się wyłącznie przez Internet. Dzięki niemu chory może szybko otrzymać receptę na niezbędny lek, który może wykupić po okazaniu otrzymanego SMS-em kodu oraz po podaniu numeru PESEL w każdej aptece.

Przeciążona wątroba — objawy

Bardzo często przeciążona wątroba objawy daje charakterystyczne. Jednym z nich jest powiększenie obwodu brzucha (wodobrzusze) związane z nagromadzeniem się w jamie brzusznej nadmiernych ilości płynu, który może powodować ból i częste skurcze. Jeśli pacjent ma problem z wątrobą, objawy często widoczne są w postaci zaburzeń procesów metabolicznych. Efektem są odczuwane objawy o charakterze silnego bólu brzucha. Często pojawiają się wzdęcia i nudności, a także zaparcia, które mogą świadczyć o niewydolności wątroby. Inne oznaki chorej wątroby to żółtaczka, będąca skutkiem rozpadu hemoglobiny w komórkach krwi, w wyniku którego powstaje bilirubina.

Również obrzęki kończyn dolnych i górnych oraz twarzy mogą świadczyć o tym, że pacjent ma problemy z wątrobą. Jakie objawy mogą jeszcze świadczyć o przeciążonej wątrobie? Na przeciążoną wątrobę wskazywać mogą również przebarwienia moczu, który może przybierać barwę pomarańczową lub brunatną. O problemach z wątrobą świadczyć może również pojawiająca się w stolcu krew, a także częste zmęczenie. Kolejnym sygnałem mogącym wskazywać na przeciążoną wątrobę może okazać się swędzenie skóry, co jest efektem zatrzymania przepływu żółci w wątrobie.

Jeśli u pacjenta wystąpiły problemy z wątrobą, objawy mogą wskazywać na wiele groźnych dla zdrowia chorób. Do najczęstszych chorób wątroby zalicza się stłuszczenie wątroby oraz rak wątroby. Często dochodzi również do rozwoju marskości wątroby, ponadto u pacjentów nierzadko diagnozowana jest choroba wątroby związana z alkoholem lub spowodowana przez leki, poza tym u części osób mowa może być również o zapaleniu wątroby.

Sposoby na przeciążoną wątrobę

Jeśli przeciążona wątroba objawy daje charakterystyczne, konieczne może okazać się wdrożenie leczenia. Decyzja o podjęciu leczenia należeć powinna do lekarza. Leki dobiera się do przyczyny problemu. Nierzadko przydatne okazują się np. leki rozkurczowe. W przypadku poalkoholowego uszkodzenia wątroby rozwiązanie problemu wiąże się z zaprzestaniem spożywania czynnika, który doprowadził do problemów (w tym przypadku jest to alkohol). Gdy przyczyną problemów z wątrobą jest nieprawidłowa dieta (np. bogata w produkty zawierające tłuszcz), należy wyeliminować je z jadłospisu. Jeśli u pacjenta zdiagnozowane zostało podrażnienie wątroby, objawy można łagodzić lekami przeciwbólowymi – z lekami należy jednak uważać, gdyż to wątroba odpowiada za ich metabolizm. Często stosowane są również preparaty ziołowe oraz tabletki, które zawierają ekstrakty ziołowe.

Profilaktyka — jak nie doprowadzać do przeciążenia wątroby?      

Jednym z ważnych zadań wątroby jest detoksykacja organizmu, dlatego należy o nią zadbać w szczególności. Aby u pacjenta nie wystąpiło podrażnienie wątroby i związane z nim nieprzyjemne konsekwencje, ważna jest zmiana sposobu żywienia. Przede wszystkim należy ograniczyć spożywanie alkoholu, który może stać się przyczyną bólu wątroby, poza tym może przyczynić się do marskości wątroby. Warto również zrezygnować z ciężkostrawnych i tłustych potraw. Ważne jest także regularne spożywanie posiłków – jemy częściej, ale w mniejszych ilościach. Należy pamiętać, by dokładnie rozgryzać każdy kęs pokarmu, jeść powoli i nie spieszyć się. Warto także spożywać produkty gotowane lub duszone, a unikać tych smażonych i wysokoprzetworzonych. Jeśli natomiast chodzi o owoce i warzywa, zaleca się spożywanie ich na surowo lub po ugotowaniu na parze. Warto również ograniczyć spożywanie słodyczy, a także picia kawy i słodzonej herbaty.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.